Sekrety masażu tajskiego

Sekrety masażu tajskiego

17 września 2018 0 przez Głos Szczecina

Niegdyś, zarezerwowany tylko dla członków rodziny królewskiej. Dziś, powszechna forma relaksu, na którą może pozwolić sobie każdy z nas, szczególnie jeśli jest pozbawiony energii, czy narażony na nadmiar stresu. Mowa o masażu tajskim, którego historia sięga czasów Buddy, a niesłabnąca popularność w salonach spa mówi sama za siebie.

 

Poznajmy się

To niewątpliwie przyjemny zabieg, oparty na wielowiekowej, dalekowschodniej tradycji, będący połączeniem jogi pasywnej z akupresurą oraz refleksologią. Jeśli więc preferujesz ćwiczenia na macie wyciszające i rozciągające zarazem, a przy okazji pragniesz poczuć przyjemność z rozluźniania różnych partii mięśni, masaż tajski jest stworzony właśnie dla ciebie. Polega on na rytmicznym uciskaniu przez masażystę (np. kciukiem, łokciem, kolanem, stopą, nadgarstkiem) różnych punktów na ciele (wzdłuż tzw. linii Sen), któremu towarzyszy ciągła zmiana pozycji przez osobę masowaną, w celu rozciągnięcia. Nie bez powodu określa się go mianem jogi dla leniwych. W odróżnieniu od innych form masażu, ten wykonywany jest w swobodnym stroju sportowym, bez użycia preparatów natłuszczających.

Dla każdego coś miłego

Chcąc sobie pozwolić na taki luksus, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 100-250 zł, w zależności od wybranego rodzaju masażu. Do dziś bowiem naliczono kilkadziesiąt odmian tego zbawiennego dla ciała i umysłu rytuału. Najbardziej popularną jest jego odmiana klasyczna, bazując wprost na tradycji jogi i akupresury. Ale możemy również skorzystać z masażu stóp, skupionego na metodach refleksologicznych. Polega on na uciskaniu określonych punktów zlokalizowanych na stopach i łydkach, powodując tym samym pobudzenie różnych organów naszego ciała do pracy. Nieoceniony staje się również zabieg na 3 partie mięśni: plecy, ramiona i głowę, przy użyciu maści rozgrzewających, zalecany osobom chcącym pobudzić krążenie krwi, czy wzmocnić cebulki włosów. Wszystkim szczególnie wrażliwym na zapachy poleca się masaż olejkowy z zastosowaniem aromaterapeutycznych substancji (np. lawendowy, eukaliptusowy, jaśminowy), który wykazuje intensywne działanie odprężające oraz inhalujące, a także wiele innych charakterystycznych dla rodzaju użytego preparatu. W stan relaksacji wprowadzimy się również za pomocą stempli ziołowych (nasiona i liście), owiniętych w bawełniany woreczek. Te ziołowe sakiewki pomagają usunąć toksyny z organizmu oraz przyspieszają przemianę materii. Okazuje się, że masaż stemplami nawiązuje do liczącej kilkaset lat tradycji leczenia rannych wojowników tajskich za pomocą okładów ziołowych, m.in. z kamfory, czy trawy cytrynowej.

W czym tkwi sekret

Osoby, które poddały się temu zabiegowi, wśród dobroczynnych zalet wymieniają przyjemne działanie rozluźniające i relaksujące, z dodatkowym efektem odchudzenia i ujędrnienia. Znawcy tematu z kolei podkreślają kwestię uelastycznienia mięśni i stawów. Nie można również pominąć kwestii przywrócenia sił witalnych, czy równowagi wewnętrznej, która niemalże zawsze idzie w parze ze zrelaksowanym ciałem. Bo przecież nie ma nic bardziej pożądanego niż unikalne połączenie uczucia bezkresnej przyjemności cielesnej z błogostanem psychicznym. Bezcenne.

 

Paulina Kucharska
Źródło: https://magiadlaciala.pl/masaz-tajski/