Przesunięcie wskazówek zegarów spowodują, że będą zmiany w komunikacji nocnej w Szczecinie.

Przesunięcie wskazówek zegarów spowodują, że będą zmiany w komunikacji nocnej w Szczecinie.

28 października 2018 0 przez Głos Szczecina

O której była zmiana czasu? Do jakich zmian dojdzie? Gdzie te zmiany będą miały miejsce? Zapraszam do przeczytania artykułu w którym będą odpowiedzi na te pytania.

Zmiana czasu. Dodatkowe kursy autobusów nocnych, pociągi Intercity staną na godzinę.

W miniony weekend nastąpiła ponowna zmian czasu, miało to miejsce, w nocy z soboty na niedzielę, właśnie wtedy wskazówki zegarków zostały przesunięte z godziny 3 na 2. Zmiany te dotyczyły między innymi tego, ze wiele osób miało możliwość dłuższego pospania, jednak wiele osób zapewne nie było zadowolonych z tego przestawienia, ponieważ osoby, które pracują w nocy, musiały pracować o godzinę dłużej. Przesunięcie wskazówek zegarów spowoduje również to, że nastąpią zmiany w kursowaniu komunikacji nocnej w Szczecinie.

Są duże nadzieje, że w końcu byłaby to już ostatnia zmiana czasu, ponieważ w związku z tą sprawą zebrała się Komisja Europejska. Już w sierpniu była podana informacja o wynikach ankiety Komisji Europejskiej, z której wynika, że aż 84 procent spośród 4,6 mln obywateli Unii europejskiej, którzy wzięli w niej udział, jest przeciwna dwukrotnego w ciągu roku przestawiania zegarków, czyli temu, że trzeba przestawiać czas z letniego na zimowy i z zimowego na letni. Także jak widać, jest znaczna część przeciwników.

We wrześniu Bruksela przedstawiła również swój projekt przepisów, który mówił o zniesieniu sezonowych zmian czasu w Europie. Jednak tak naprawdę nie świadczy to jeszcze o tym, że dojdzie do tego. Aby mogło dojść do tego, musi się wiele osób na to zgodzić między innymi kraje UE i Parlament Europejski. KE poinformowało, że chce mieć od każdego państwa członkowskiego informację do kwietnia 2019 r. o tym, jaki ma zamiar zastosowania na stałe czasu letniego lub zimowego.
Jeżeli chodzi o zmianę czasu letniego na zimowy, to w Polsce wygląda to w ten sposób, że odbywa się to corocznie w ostatni weekend października na podstawie rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 r. Czas zimowy obowiązuje w wielu krajach, ponieważ w ok. 70 krajach na całym świecie. Jedynie w Islandii, Rosji i Białorusi mieszkańcy nie przesuwają wskazówek zegara. Polacy zapewne również na to czekają, ponieważ dla wielu osób jest to bardzo uciążliwe.
Zmiana czasu letniego na zimowy wpływa również na to, że zostają wdrożone procedury przez przewoźników kolejowych i ma to między innymi miejsce w Szczecinie. Także, kiedy następuje zmiana czasu, wprowadzany jest godzinny postoju pociągów, w nocy z 27 na 28 października na najbliższych stacjach, pociągi ruszą dopiero według aktualnych godzin odjazdów. Także jest to zapewne również duża zmiana dla wszystkich Szczecinian, którzy poruszają się pociągami.
W tym roku zmiana czasu w Polsce będzie dotyczyła 15 połączeń PKP Intercity. Będzie to wyglądało w ten sposób, że skład IC Przemyślanin relacji Szczecin-Przemyśl zatrzyma się na stacji Gliwice o godzinie 2.29 starego czasu, natomiast podróżni powinni wiedzieć o tym, że odjedzie w dalszą trasę o 2.30 nowego czasu. Także tak przedstawia się ta zmiana.
Z pociągów łączących z resztą kraju Pomorze Zachodnie, wszyscy podróżni powinni uzbroić się w cierpliwość, ponieważ postoje czekają: TLK Uznam (trasa Świnoujście-Lublin, postój Toruń Główny), TLK Uznam (Lublin-Świnoujście, postój Poznań Główny), TLK Ustronie (Przemyśl-Kołobrzeg, postój w Działdowie), TLK Ustronie (Kołobrzeg-Przemyśl, postój Warszawa Wschodnia), IC Przemyślanin (Przemyśl-Szczecin, postój Wrocław Główny), IC Przemyślanin (Szczecin-Przemyśl, postój Gliwice).
Oczywiście każdy z podróżujących ma możliwość uzyskania informacji za pośrednictwem strony intercity.pl, infolinii pod numerem 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto.
Każdy z podróżujący powinien się zapoznać z tym artykułem, ponieważ poprzez zmianę czasu nastąpią zmiany w kursowaniu w przypadku komunikacji nocnej. Linie 525, 527 i 530 zrobią dodatkowy kurs. Kierowcy pozostałych będą oczekiwali na swój normalny rozkład jazdy na przystanku końcowym.

Dodatkową informacją od ZDiTM jest to, że w niedzielę między godzinami 1:45 czasu letniego a 3:45 czasu zimowego nastąpi przerwa, będzie ona związana z modernizacją systemy transakcyjnego PayU. Także wszystkie osoby, które korzystają z tej aplikacji, nie będą mogły za jej pomocą dokonywać płatności, ponieważ będzie on całkowicie niedostępny. Oczywiście każdy, kto będzie próbował zapłacić, poprzez system PayU, otrzyma informację, że dany system jest w danej chwili niedostępny.
Także jak widać zmian, które są spowodowane zmianą czasu z letniego na zimowy w Szczecinie, będzie naprawdę wiele, dlatego też warto się zapoznać z tym artykułem, aby być cały czas na bieżąco i aby nikogo nic podczas podróży nie zaskoczyło.

 

 

Artykuł powstał dzięki portalowi reklamy Kołobrzeg