Przedsiębiorcy wyłudzają podatek VAT na potęgę! Co na to Urząd Skarbowy?

Przedsiębiorcy wyłudzają podatek VAT na potęgę! Co na to Urząd Skarbowy?

Państwo traci rocznie setki tyciący złotych przez nieuczciwych przedsiębiorców. Jaki jest sposób oszutwa?

Urząd Skarbowy przy współpracy z Ministerstwem Finansów zabiera się za nieuczciwych przedsiębiorców. Sprawa dotyczy wyłudzania zwrotów podatku VAT z paragonów.
Jednym z najprostszych wyłudzeń zwrotu podatku VAT jest zbieranie pozostawionych przez klientów paragonów. Nieuczciwemu przedsiębiorcy potrzebny jest wspólnik zbierający dowody zakupu i występujący o wystawienie na niego faktury VAT. Z takim dokumentem zwraca się następnie do Urzędu Skarbowego o zwrot rzekomo zapłaconego podatku, a zyskiem z tego procederu obaj przedsiębiorcy dzielą się na pół. Proceder ten jest na tyle częstym wyłudzeniem pieniędzy od państwa, że odpowiednie służby postanowiły zająć się tym na poważnie.

Sposobem walki z wyłudzeniami podatku VAT, jaki proponuje Ministerstwo Finansów jest konieczność umieszczania, na paragonach objętych możliwością uzyskania zwrotu podatku, numeru NIP. Czyli w sytuacji, w której przedsiębiorca chciałby dostać fakturę i odzyskać zapłacony podatek VAT, już podczas dokonywania zakupu musiałby podać numer ewidencyjny swojej firmy. Wprowadzenie tego przepisu za skutkuje tym, że paragony bez NIP-u będą bezużyteczne.

Mimo iż oszuści najczęściej działają na stacjach benzynowych i w sklepach budowlanych, nowy przepis dotyczyć ma wszystkich branż. Będzie to stanowić zabezpieczenie dla Urzędu Skarbowego i państwa, że nieuczciwi przedsiębiorcy nie zaczną działać w innej branży. Patrząc realnie, wprowadzone zmiany za skutkują koniecznością wystawiania faktur VAT już podczas zakupów, ponieważ w Polsce niewiele kas fiskalnych ma opcję rozszerzenia informacji na paragonie o numer NIP. Pomimo faktu, że pomysł jest dość niedopasowany do polskich realiów, zdaniem eksperta podatkowego Romana Namysłowskiego, jego wprowadzenie i tak jest dobrym pomysłem. Rosnąca skala oszustw podatkowych w Polsce generuje setki tysięcy złotych strat w skarbie państwa rocznie. Przestępcy, wykorzystujący luki w przepisach, czują się jak dotąd bezkarni. Przymykanie oka na takie procedery już skutkuje powstawaniem grup przestępczych, które zajmują się wyłudzeniami zwrotu podatku VAT w całej Polsce.

Ministerstwo finansów już w tamtym roku proponował wprowadzenie stosownych zmian w polskim prawie, gdy na jaw wyszła skala tych oszustw. W tamtym czasie, jednakże ustawa była jeszcze mniej dopracowana i spotkała się z dużą dezaprobatą. Firmą będącą nadal przeciw wprowadzeniu koniecznych zmian jest koncern Lewiatan, który swoje stanowisko argumentuje wydłużeniem i skomplikowaniem procesów sprzedaży. Zawnioskował on także do Ministerstwa Finansów o zwolnienie z konieczności podawania numeru NIP osób, płacących kartą bądź aplikacją BLIK. W zmianach proponowanych przez resort finansów nie ma o tym jednak mowy. Aktualnie projekt znajduje się w fazie konsultacji z różnymi ekspertami, dlatego taka możliwość może się w nim jeszcze pojawić. Generuje ona jednak dodatkowy problem, związany z przymusem weryfikacji prawidłowości danych klientów przez sprzedającego, co również wydłużyłoby proces sprzedaży.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Ania z Zielonej GóryDorota Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dorota
Gość
Dorota

Haha, wiadomo, kombinowanie pełną gębą! Niestety, jak nie w taki, to inny sposób – zawsze się coś wymyśli. Ja tego nie rozumiem, bo do głowy mi nie przychodzi być nieuczciwą, jednak jak widać niektórzy inaczej maja w głowach poukładane.

Ania z Zielonej Góry
Gość
Ania z Zielonej Góry

Bardzo dobrze, że Ministerstwo Finansów zabrało się już na nieuczciwych przedsiębiorców, bo przez te oszustwa traci państwo i my wszyscy. Oszustwa podatkowe stały się od jakiegoś czasu plagą wiec oszuści powinny zostać odpowiednio ukarani.