Przedsiębiorcy wyłudzają podatek VAT na potęgę! Co na to Urząd Skarbowy?

Przedsiębiorcy wyłudzają podatek VAT na potęgę! Co na to Urząd Skarbowy?

6 marca 2018 2 przez Głos Szczecina

Państwo traci rocznie setki tyciący złotych przez nieuczciwych przedsiębiorców. Jaki jest sposób oszutwa?

Urząd Skarbowy przy współpracy z Ministerstwem Finansów zabiera się za nieuczciwych przedsiębiorców. Sprawa dotyczy wyłudzania zwrotów podatku VAT z paragonów.
Jednym z najprostszych wyłudzeń zwrotu podatku VAT jest zbieranie pozostawionych przez klientów paragonów. Nieuczciwemu przedsiębiorcy potrzebny jest wspólnik zbierający dowody zakupu i występujący o wystawienie na niego faktury VAT. Z takim dokumentem zwraca się następnie do Urzędu Skarbowego o zwrot rzekomo zapłaconego podatku, a zyskiem z tego procederu obaj przedsiębiorcy dzielą się na pół. Proceder ten jest na tyle częstym wyłudzeniem pieniędzy od państwa, że odpowiednie służby postanowiły zająć się tym na poważnie.

Sposobem walki z wyłudzeniami podatku VAT, jaki proponuje Ministerstwo Finansów jest konieczność umieszczania, na paragonach objętych możliwością uzyskania zwrotu podatku, numeru NIP. Czyli w sytuacji, w której przedsiębiorca chciałby dostać fakturę i odzyskać zapłacony podatek VAT, już podczas dokonywania zakupu musiałby podać numer ewidencyjny swojej firmy. Wprowadzenie tego przepisu za skutkuje tym, że paragony bez NIP-u będą bezużyteczne.

Mimo iż oszuści najczęściej działają na stacjach benzynowych i w sklepach budowlanych, nowy przepis dotyczyć ma wszystkich branż. Będzie to stanowić zabezpieczenie dla Urzędu Skarbowego i państwa, że nieuczciwi przedsiębiorcy nie zaczną działać w innej branży. Patrząc realnie, wprowadzone zmiany za skutkują koniecznością wystawiania faktur VAT już podczas zakupów, ponieważ w Polsce niewiele kas fiskalnych ma opcję rozszerzenia informacji na paragonie o numer NIP. Pomimo faktu, że pomysł jest dość niedopasowany do polskich realiów, zdaniem eksperta podatkowego Romana Namysłowskiego, jego wprowadzenie i tak jest dobrym pomysłem. Rosnąca skala oszustw podatkowych w Polsce generuje setki tysięcy złotych strat w skarbie państwa rocznie. Przestępcy, wykorzystujący luki w przepisach, czują się jak dotąd bezkarni. Przymykanie oka na takie procedery już skutkuje powstawaniem grup przestępczych, które zajmują się wyłudzeniami zwrotu podatku VAT w całej Polsce.

Ministerstwo finansów już w tamtym roku proponował wprowadzenie stosownych zmian w polskim prawie, gdy na jaw wyszła skala tych oszustw. W tamtym czasie, jednakże ustawa była jeszcze mniej dopracowana i spotkała się z dużą dezaprobatą. Firmą będącą nadal przeciw wprowadzeniu koniecznych zmian jest koncern Lewiatan, który swoje stanowisko argumentuje wydłużeniem i skomplikowaniem procesów sprzedaży. Zawnioskował on także do Ministerstwa Finansów o zwolnienie z konieczności podawania numeru NIP osób, płacących kartą bądź aplikacją BLIK. W zmianach proponowanych przez resort finansów nie ma o tym jednak mowy. Aktualnie projekt znajduje się w fazie konsultacji z różnymi ekspertami, dlatego taka możliwość może się w nim jeszcze pojawić. Generuje ona jednak dodatkowy problem, związany z przymusem weryfikacji prawidłowości danych klientów przez sprzedającego, co również wydłużyłoby proces sprzedaży.