Premier Mateusz Morawiecki przedstawił swój majątek. A jakie zobowiązania i dochody posiada Prezes Prawa i Sprawiedliwości?

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił swój majątek. A jakie zobowiązania i dochody posiada Prezes Prawa i Sprawiedliwości?

7 marca 2018 1 przez Głos Szczecina

Zgodnie z obowiązującym prawem, politycy rządzący są zobligowani do przedstawiania swoich majątków. Zobaczmy więc jak to wygląda w przypadku urzędników najwyższego szczebla, czyli Premiera i Prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Aby zapewnić większą przejrzystość w świecie polityki, a przede wszystkim uniknąć korupcji, wszyscy urzędnicy państwowi są zobligowani do ujawnienia swojego całego majątku. Politycy najwyższego szczebla, w tym Mateusz Morawiecki właśnie przedstawili swoje zgromadzone dobra majątkowe. Premier według złożonej deklaracji, posiada dom o powierzchni ok.150 m2, drugi dom o powierzchni 100m2, segment o powierzchni 140 m2 położony na czterystu metrowej działce, oraz spłacone już mieszkanie z miejscem postojowym o wartości 546.121 zł.

Dodatkowo, Morawiecki posiada również dość pokaźne oszczędności, które wynoszą około dwóch i pół miliona złotych. W oświadczeniu znajduje się również informacja o posiadanych papierach wartościowych o wartości 5.000.000 zł.

Natomiast jak wynika z oświadczenie, nie gromadzi oszczędności w obcej walucie. Ciekawostką może być, że Premier nie posiada żadnego samochodu, ale pewnie wynika to z możliwości korzystania z samochodów służbowych. Na stronach Sejmu, możemy również odnaleźć oświadczenie majątkowe lidera Prawa i Sprawiedliwości. Dowiemy się z niego, że Jarosław Kaczyński nie ma dochodów jedynie z racji bycia posłem, ale również z innych źródeł.

Według oświadczenia jego roczny majątek wynosi ok. 200.000 zł. W tym, znajduje się wynagrodzenie, emerytura w wysokości ok. 3 tys/miesięcznie, oraz tak zwane diety parlamentarne. Szef partii PiS zadeklarował również, że jego oszczędności wynoszą 5.000 zł i nie posiada środków finansowych, w walucie obcej. Dodatkowo, Kaczyński pełni funkcję przewodniczącego fundacji im. Lecha Kaczyńskiego, ale jak twierdzi, nie jest to stanowisko za które otrzymuje wynagrodzenie.

Prezes PiS posiada również kilka zobowiązań finansowych, do których zaliczany jest kredyt w wysokości 135.000 zł, zaciągnięty w celu ułatwienia życia chorej matki Jadwigi Kaczyńskiej. Dodatkowo, Prezes ma dług u słynnej Janiny Goss, którą zna jeszcze z czasów, gdy razem z bratem kradli księżyc. Pani Goss, jest również jedyną osobą, która może podnieść głos na Jarosława Kaczyńskiego i nie mieć związanych z tym problemów. Jak to określiły niektóre media, „trzyma prezesa w kieszeni, zarówno w przenośni jak i dosłownie” Należy dodać, że Janina Goss pożyczyła Kaczyńskiemu ok. 200.000 zł.

Kwota miała być przeznaczona dla zmarłej już matki Prezesa. Jednak jak widnieje w oświadczeniu majątkowym lidera PiS – dług się nie zmniejsza. Natomiast Pani Goss nie powinna mieć raczej problemów finansowych, ponieważ jako członek zarządu PGE może zarabiać nawet do 40 tysięcy złotych miesięcznie. Trzeba jednak przyznać, że uważana za szarą eminencję Goss, zawsze wiernie stała u boku Jarosława Kaczyńskiego, szczególnie wówczas gdy w latach dziewięćdziesiątych miał spore problemy jako prezes Porozumienia Centrum.

0 0 votes
Daj ocenę