Pracujesz – może czas zakupić ubezpieczenie na życie?

Pracujesz – może czas zakupić ubezpieczenie na życie?

12 sierpnia 2018 0 przez Głos Szczecina

Im szybciej zaczniesz oszczędzać z myślą o przyszłej emeryturze, tym więcej pieniędzy zgromadzisz. Czy ubezpieczenie na życie to dobry sposób, aby zabezpieczyć się na jesień życia? Okazuje się, że tak.

 

Dotychczas o swojej emeryturze myślał jedynie niewielki odsetek osób pracujących. Ostatnio przeprowadzone badania pokazują, że Polacy coraz częściej oszczędzają. Problem jednak w tym, że ci, którzy starają się zapanować nad swoim domowym budżetem i wygospodarować z niego środki z myślą o przyszłości, nie zawsze wiedzą, jak oszczędzać.

Aby oszczędzać z myślą o przyszłej emeryturze, masz kilka możliwości. W pierwszej kolejności możesz założyć rachunek oszczędnościowy, a gdy zbierzesz większą sumę, założyć lokatę. Alternatywą jest zakup ubezpieczenia na życie. Taka polisa również pozwoli ci oszczędzać z myślą o przyszłej emeryturze.

Polisa na życie i dożycie – co musisz wiedzieć?

Być może ubezpieczenie na życie kojarzy ci się z produktem o charakterze ochronnym. Tymczasem większość firm oferujących takie produkty, np. PZU, AXA, Allianz czy Aviva, już od dawna proponują polisy ochronno-oszczędnościowe. Takimi produktami są polisy na życie i dożycie. Kupując taką polisę, możesz być pewien, że nie tylko zabezpieczysz finansowo bliskich na wypadek swojej śmierci, lecz także zgromadzisz pieniądze na jesień życia.

W przypadku ubezpieczeń na życie i dożycie część uiszczanej przez klienta składki jest inwestowana. W efekcie towarzystwo ubezpieczeniowe może wypłacić ubezpieczonemu pieniądze wówczas, gdy dożyje on wskazanego w umowie wieku.

Suma ubezpieczenia – dlaczego jest ona tak ważna?

Zanim podpiszesz umowę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, z pewnością będziesz rozmawiał z jego przedstawicielem – agentem ubezpieczeniowym. To właśnie z nim ustalisz sumę ubezpieczenia. Ta nie może być zbyt niska, nie powinna być też za wysoka. Dlaczego? Gdyż od sumy ubezpieczenia zależy nie tylko wysokość składki, którą będziesz zobowiązany do miesiąc uiszczać, lecz także to, ile ubezpieczyciel wypłaci osobom przez ciebie uposażonym.

Ile otrzymają po twojej śmierci wskazani przez ciebie bliscy, a ile wypłaci ci ubezpieczyciel, jeżeli dożyjesz wieku wskazanego w umowie? Takie informacje znajdziesz w treści podpisywanych dokumentów. Koniecznie zatem zapoznaj się z treścią wszystkich papierów, które dostaniesz od ubezpieczyciela – radzi specjalista z portalu praca-bytom.info.

W przypadku ubezpieczeń na życie i dożycie towarzystwa ubezpieczeniowe proponują klientom co najmniej kilka wariantów, np.:

  • w przypadku śmierci ubezpieczonego osoby przez niego wskazane otrzymają 50% sumy ubezpieczenia, a jeżeli dożyje on wieku wskazanego w umowie, to otrzyma 150% sumy ubezpieczenia;
  • w przypadku śmierci ubezpieczonego osoby przez niego wskazane otrzymają 150% sumy ubezpieczenia, a jeżeli dożyje on wieku wskazanego w umowie, to otrzyma 50% sumy ubezpieczenia.

Musisz zatem zastanowić się, czy bardziej zależy ci na stworzeniu finansowego zaplecza najbliższym, czy też wolisz otrzymać więcej pieniędzy po przejściu na emeryturę.

Zanim zakupisz ubezpieczenie…

Wybór produktów ubezpieczeniowych jest naprawdę olbrzymi – warto dokładnie zapoznać się z aktualnie oferowanymi produktami. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. Nie zaszkodzi też spotkać się osobiście z agentami ubezpieczeniowymi pracującymi dla różnych towarzystw ubezpieczeniowych, aby dokładnie zapoznać się z proponowanymi produktami.