Ponownie w niedzielę (4 listopada) do Szczecina przyjedzie MOPSiK-owy sterylobu

Ponownie w niedzielę (4 listopada) do Szczecina przyjedzie MOPSiK-owy sterylobu

3 listopada 2018 0 przez Głos Szczecina

Ponownie w niedzielę (4 listopada) do Szczecina przyjedzie MOPSiK-owy sterylobu. Kiedy przyjedzie do Szczecina MOPSiK-owy sterylobus? Kto będzie mógł skorzystać z tej akcji? Zapraszam do przeczytania artykułu w którym będą odpowiedzi na pytania.

MOPSiK w Szczecinie

Ponownie w niedzielę (4 listopada) w Szczecinie zostanie przeprowadzona akcja, która będzie polegała na sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących. Oczywiście w tym celu przyjedzie mobilny gabinet zabiegowy, zaparkuje on na terenie ogródków działkowych „Stoczniowiec” na Wyspie Puckiej. To przedsięwzięcie jest elementem Międzyorganizacyjnego Ogólnopolskiego Programu Sterylizacji Kastracji (MOPSiK) oraz Programu Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi, oraz Zapobiegania Bezdomności Zwierząt w Szczecinie.

MOPSiK-owy sterylobus to „mobilna sala operacyjna”, w której można wykonać w odpowiedni sposób zabiegi kastracyjne, jak i sterylizacyjne, ponieważ jest ona wyposażona w wagę dla zwierząt, lampy i stoły zabiegowe, autoklaw, aparat do narkozy wziewnej, kardiomonitor, stanowisko do mycia i przygotowywania narzędzi. Także dzięki tej akcji, w której będzie przeprowadzana sterylizacja, jak również kastracja, zostanie zahamowane rozmnażanie się bezdomnych zwierząt, ponadto MOPSiK-owy sterylobus dotrze do takich miejsc, które są trudno dostępne. Dzięki temu wiele zwierząt nie będzie cierpiało, chociażby ze względu na głód, czy zimno, bark schronienia i opieki, ponieważ na terenie ogródków działkowych dochodzi do masowego rozmnażania, a te biedne małe zwierzęta niczemu nie są winne, a po prostu niesamowicie później cierpią.
W niedzielę 4 listopada sterylobus stanie na terenie Ogrodów Działkowych „Stoczniowiec”przy ul. Marynarskiej, na Wyspie Puckiej. Podczas tej akcji ze sterylizacji i kastracji będą mogły skorzystać 40 kotów, które wolno żyją na terenach ogródków działkowych. Oczywiście całą akcją wyłapywania kotów zajmą się Członkinie i wolontariusze Zwierzęcego Telefonu Zaufania w Szczecinie, po to, aby lekarze weterynarii z MOPSiKA mogli niezwłocznie po przyjeździe podjąć się zabiegów dotyczących sterylizacji i kastracji. W akcję włączył się również Zarząd Ogrodów Działkowych „Stoczniowiec”, który chętnie użyczył prądu, pomieszczeń socjalnych dla lekarzy weterynarii oraz wolontariuszy, a także świetlicę, dzięki której zwierzęta po wykonanych zabiegach będą miały możliwość na krótką rekonwalescencję.
Oczywiście lekarze są nastawienie na takie sytuacje, że zwierzęta, które zostaną wyłapane, z różnych przyczyn nie będą się nadawały do przeprowadzenia zabiegu, ponieważ na przykład nie będzie im na to pozwalał ich stan zdrowia, dlatego też w pierwszej kolejności zostaną przetransportowane do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie, tam zostaną objęte leczeniem, a po wyleczeniu zostanie im oczywiście przeprowadzony zabieg kastracji czy sterylizacji, po czym powrócą do swojego miejsca bytowania.

Organizatorami akcji są: Miasto Szczecin, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt administrowane przez Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie w ścisłej współpracy ze Zwierzęcym Telefonem Zaufania ze Szczecina oraz Fundacją Obrony Praw Zwierząt „Anaconda” z Gorzowa Wlkp.
Akcje te są niezwykle potrzebne i oczywiście bardzo cieszy wszystkich to, że są one przeprowadzane, ponieważ masowo ginie małych zwierzaków, które rodzą się pod gołym niebem, bez opieki, bez jedzenia, także takie zwierzęta nie mają najmniejszych szans na przeżycie, dlatego też, aby zmniejszyć ich liczbę, są prowadzone tego rodzaju akcje.

Ponadto dzięki tej akcji, jeżeli kot czy kotka nie nadają się do kastracji, czy sterylizacji ze względu na swój zły stan zdrowia mają szansę na leczenie, które im pomoże w dalszym życiu. Także zwierzęta mają również możliwość i szansę na specjalistyczną opiekę przez lekarza weterynarii, który zawsze w takich sytuacjach chętnie służy pomocą, i tak samo, jak lekarz ratuje nie tylko zdrowie, ale i ludzkie życie tak również lekarz weterynarii zajmuje się swoimi podopiecznymi, którymi są zwierzęta, dlatego też zwierzęta mają zapewnioną pomoc medyczną, dzięki której w szybkim tempie mogą wrócić do zdrowia.

Dzięki tej akcji zwierzęta nie tylko nie będą się już masowo rozmnażać, ale nie będą one już cierpiały, ponieważ głód, brak schronienia, opieki, ciepła, wody do picia zapewne nie jednemu dokuczały i brakowało, ponadto bez tego nie było w stanie przeżyć, a jeżeli już się udało, to jako kolejne bezczynnie się plątały, na terenach ogródków działkowych, przez co, kiedy już dorastały, to rodziły kolejne kociaki i tak w kółko.

Także dzięki tej akcji w Szczecinie znacznie zmniejszy się ilość wolno żyjących kotów, co zapewne cieszy wszystkich mieszkańców Szczecina, którym zapewne również to przeszkadzało jednak sami, tak naprawdę nic nie mogli z tym zrobić, a akcja ta pomogła im w rozwiązaniu tego problemu. Ponadto szczecinianie zapewne cieszą się, że te nowo narodzone zwierzęta, które cierpiały i były im ciężko będzie już ich zdecydowanie mniej, ponieważ nie będzie już tak ogromnej ilości rozmnożeń, jak miało to miejsce do tej pory.

Także jak widać, nie tylko ludzie potrzebują medycznej opieki, zwierzętom tez ta opieka jest jak najbardziej potrzebna, ponieważ człowiek potrafi powiedzieć i pójść do lekarza, zwierzę nie, dlatego też dzięki tej akcji zwierzęta będą miały szansę i możliwość, jeżeli tylko będą tego potrzebować skorzystania ze specjalistycznej opieki weterynaryjnej.

 Artykuł powstał dzięki portalowi PKO BP