Pasjonaci motoryzacji będą rozdawać opaski odblaskowe w Szczecinie, w sobotę o godz. 16.30

Pasjonaci motoryzacji będą rozdawać opaski odblaskowe w Szczecinie, w sobotę o godz. 16.30

4 listopada 2018 0 przez Głos Szczecina

Dlaczego opaska? Kiedy będzie organizowana akcja? Gdzie będzie można otrzymać opaskę? Zapraszam do przeczytania artykułu w którym będą odpowiedzi na te i inne pytania.

Pasjonaci motoryzacji będą rozdawać opaski odblaskowe w Szczecinie, w sobotę o godz. 16.30

Pasjonaci motoryzacji będą rozdawać opaski odblaskowe w Szczecinie.
Akcja, która będzie polegała na tym, że pasjonaci motoryzacji będą rozdawać opaski odblaskowe w Szczecinie, rozpocznie się w sobotę o godz. 16.30 w kilku miejscach Szczecina, dlatego też zapewne warto wziąć udział w tej akcji i otrzymać taką opaskę odblaskową, ponieważ może uratować wielu ludziom nie tylko zdrowie, ale również i życie.
Głos w tej sprawie zabrał Jarosław Ziajka ze stowarzyszenia Szanuj-sie.pl zrzeszającej miłośników motoryzacji z całego regionu i propagującej bezpieczeństwo na drogach, który podkreślił, że będą rozdawać opaski odblaskowe wszystkim przechodniom, ponadto będą zachęcać i tłumaczyć jak ważne jest zakładanie takiej opaski nie tylko w dzień, ale również po zmroku i w nocy. Pan Jarosław Ziajka dodaje, że jest ona naprawdę bardzo ważna, ponieważ jest w stanie uratować wielu osobom nawet życie. Wiele osób idących po zmroku, czy ciemnym wieczorem, kiedy to jest w dodatku całkowicie ubrany na czarno, ponadto pogoda jest zdecydowanie niesprzyjająca ze względu na mgłę i opady deszczu nie zdają sobie sprawy, jak ogromne niebezpieczeństwo stwarzają na drogach kierowcom. Oczywiście kierowca, powinien być uważny i zachować szczególną ostrożność, jadąc po zmroku, jednak bardzo często osoby nieużywające odblasków, same przyczyniają się do tego, że dochodzi nawet do tragedii, kiedy to dochodzi do wypadku w którym ginie człowiek.
Także każdy, kto będzie chciał wziąć udział w tej akcji pod hasłem” NOŚ ODBLASKI, BĄDŹ WIDOCZNY” powinien wiedzieć, że odbędzie się ona na pl. Rodła oraz przy skrzyżowaniu ulicy Piłsudskiego i Alei Wyzwolenia.
Wielu osobom zapewne nasuwa się pytania, Dlaczego opaska? Na to pytanie również odpowiedział Ziajka, który starał się wyjaśnić, że jest to niewielkich rozmiarów element odblaskowy, który tak naprawdę można przypiąć w różnych miejscach np. na ręce, nogawce, torebce, plecaku lub w innym widocznym miejscu, a efekty są naprawdę ogromne, ponieważ osoba kierująca pojazdem z daleka widzi osobę idącą poboczem, wtedy osoba z takim odblaskiem może czuć się po prostu bezpiecznie, ponieważ jest widoczna i to z naprawdę daleka.

Osoby, które nie używają tego rodzaju opasek, powinny wiedzieć o tym, że po zmroku w słabo widocznym miejscu kierowca samochodu może zauważyć pieszego nawet dopiero w odległości 30 metrów.
Niestety w takich sytuacjach bardzo często dochodzi do tragedii, ponieważ wtedy może być już za późno, ponieważ jadąc w terenie zabudowanym prędkością 50 km/h, ponieważ kierowca ma naprawdę niewiele czasu, na jakąkolwiek reakcję a bywa tak, że są to zaledwie 2 sekundy, by mógł cokolwiek zrobić, natomiast jeżeli kierowca jedzie prędkością 90 km/h czas ten skraca się nawet do 1 sekundy. Dlatego też sytuacja ta pokazuje, że bardzo ważne jest to, aby piesi nosili takie opaski, powinni mieć tę świadomość, że życie jest zbyt krótkie, by w skończyć je podczas wypadku drogowego.
Zapewne wiele osób, nie zdaje sobie sprawy z tego, że elementy odblaskowe dają możliwość zauważenia pieszego ze znacznie większej odległości, nawet do 150-200 metrów, kierowca ma wtedy szanse na dużo wcześniejszą reakcję.
Także każdy, kto ceni swoje życie czy nawet życie swoich najbliższych, powinien wziąć udział w tej akcji, ponieważ wiele osób, oczywiście całą winę podczas wypadku obarcza kierowcę, dodając, że przecież on zawinił, ponieważ nie zauważył, jechał zbyt szybko, jednak bardzo często piesi nie biorą pod uwagę tego, że jest ciemno, zmrok, mgła, pada deszcz, a oni idą ubrani na ciemno i to również oni przyczyniają się do takich wypadków. A można tym wypadkom zapobiec, mogłoby ginąć zdecydowanie mniej osób, ponieważ wystarczyłoby założyć na rękę czy w inne miejsce opaskę odblaskową, która tak wiele może zrobić dobrego.
Ponadto szczególną uwagę na opaski odblaskowe, powinni zwrócić rodzice swoim dzieciom, aby je nosili. Mamy jesień, zbliża się zima, dni stają się coraz to krótsze, coraz szybciej robi się ciemno, dlatego też w związku z tym dzieci zdecydowanie powinny nosić opaski, ponieważ dosyć późno wracają ze szkoły, wielu rodziców nie jest w stanie zawsze odebrać swoje dziecko ze szkoły i muszą wracać do swoich domów pieszo, dlatego też rodzice powinni zadbać o życie i bezpieczeństwo swojego dziecka, które jak wiadomo jest najważniejsze.
Używając takiej opaski odblaskowej, zapewne będzie dużo mniej wypadków, zdecydowanie zmniejszy się ilość ofiar śmiertelnych. Także jak widać w bardzo łatwy sposób czy to piesi, czy nawet rowerzyści mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Także wystarczy około godziny 16:30 wyjść na spacer na pl. Rodła oraz na skrzyżowanie ulicy Piłsudskiego i Alei Wyzwolenia, aby dostać element odblaskowy, który może naprawdę uratować ludzkie życie. Każdy powinien wybrać się po taki odblask, ponieważ taki mały element odblaskowy czyni tak wiele dobrego, dzięki niemu wiele osób będzie mogło czuć się bezpiecznie na Polskich drogach, warto zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również o bezpieczeństwo swojej bliskiej osoby, zabierając ją na spacer, Ziajka wyjaśni, dlaczego warto je nosić.

Artykuł powstał dzięki portalowi Konsolidacja Chwilówek