Osoby przebywające w szpitalu w Zdunowie muszą  przestrzegać wszystkich procedur.

Osoby przebywające w szpitalu w Zdunowie muszą przestrzegać wszystkich procedur.

4 listopada 2018 0 przez Głos Szczecina

Osoby przebywające w szpitalu w Zdunowie muszą przestrzegać wszystkich procedur. Co się stało na oddziale V w Zdunowie? Jakich procedur muszą się trzymać wszyscy, którzy przebywają na tym oddziale? Zapraszam do przeczytania artykułu, w którym będą odpowiedzi.

Groźna bakteria w szpitalu w Zdunowie

Odwiedzający muszą dostosować się do procedur. Zobacz, jakich.
Osoby, które przebywają na oddziale V w Zdunowie, chirurgii urazowo–ortopedycznej, Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, muszą bezwzględnie przestrzegać wszystkich procedur, które zostały wdrożone ze względu na to, że doszło do zakażenia bakterią Klebsiella pneumoniae NDM. To pałeczka zapalenia płuc należąca do grupy bakterii jelitowych, zwana superbakterią New Delhi. Bakteria ta jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ jest ona odporna na leczenie antybiotykami. Szpital jednak mimo wszystko uspokaja i dodaje, że jest to typowa sytuacja, która ma czasami miejsce w szpitalach, dlatego też apeluje o przestrzeganie wszystkich procedur i wtedy nic się nikomu złego nie stanie.
O całym zajściu poinformował czytelnik ze Stargardu, który bardzo dokładnie przedstawił co dzieje się na oddziale chirurgicznym, dodał również że jest całą sytuacją bardzo zaniepokojony a wręcz przerażony, ponieważ leży tam jego mama, 77-letnia stargardzianka, która przeszła operację biodra.
Mężczyzna opowiada, że na oddziale doszło do zakażenia jakąś bakterią dlatego też w związku z zaistniałą sytuacją, każdy, kto chce wejść na oddział, musi założyć fartuch i rękawiczki. Niestety jest już jedna ofiara śmiertelna, w nocy z niedzieli na poniedziałek zmarła leżąca tam 90-letnia kobieta ze Stargardu, która była nosicielką tej bakterii. W związku z tym podjęto ewakuację, ponieważ w środę cały oddział został ewakuowany na drugą stronę budynku. Mężczyzna bardzo się boi i martwi o swoją mamę, ponieważ jest w bardzo złym stanie a ze względu na bakterię, chcą ją wypisać do domu. Mężczyzna dodaje, że stan mamy jest na tyle poważny, że nie będzie sam w stanie odpowiednio się nią zaopiekować, ponieważ potrzebuje specjalistycznej opieki. Mama mężczyzny nie może chodzić, leży pod tlenem, nic nie je, wyje z bólu. Bardzo źle wygląda.
Syn chorej nie tylko martwi się o swoją mamę, ale również o siebie, ponieważ obawia się, że mógł się zarazić w szpitalu. Ze względu na chorą mamę bardzo dużo czasu spędzał w szpitalu, siedząc przy jej łóżku, dodatkowo jego mama leżała w jednej sali z nosicielką tej właśnie bakterii.
Dodatkowo poinformował, że w szpitalu działał sanepid, ponieważ były podejrzenia, że może panować sepsa. O swoich obawach rozmawiał z lekarzem, który mu powiedział, że bakteria te jest bardzo groźna, ponieważ atakuje żołądek, krew i płuca. Dlatego w związku z tym, że miał do czynienia z chorymi został mu przepisany, ponadto mężczyzna musi wykonać rutynowe badania. Całą sytuacją jest bardzo zaniepokojony, oczywiście wykonał wszystkie potrzebne badania i teraz czeka na ich wynik. Dodatkowo dodaje, że nigdy nie miał problemów z brzuchem, a teraz go zaczął boleć żołądek.
Rzeczniczki szpitala w Zdunowie oczywiście uspokaja, ponadto dodaje, że nic szczególnego się nie dzieje.
Głos w tej sprawie zabrała Natalia Andruczyk, która jest rzecznikiem Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, podkreśliła, że zakażenie bakterią miało już miejsce, ponieważ do jej zarażenia doszło kilka dni temu w oddziale V, to właśnie tam stwierdzono nosicielstwo u dwóch pacjentów bakterią Klebsiella pneumoniae NDM. Ważną informacją jest to, że do takiego zakażenia dochodzi na oddziałach inwazyjnych, operacyjnych. W takich sytuacjach oczywiście natychmiast są wdrażane wewnętrzne procedury oraz te z ministerstwa zdrowia. Wygląda to w ten sposób, że pacjenci podlegają izolacji, natomiast na salach są zawieszane żółte kartki. Oczywiście nie zaleca się odwiedzania pacjentów w takich sytuacjach. Każdy, kto odwiedza swoich bliskich w szpitalu, niestety bardzo często nie przywiązuje uwagi do tego, że leżą tam chorzy i sami przychodzą chorzy do szpitala, a także nie dbają o swoją higienę osobistą, ponieważ bywa tak, że mają brudne ubrania, a nawet ręce, oczywiście mogą odwiedzać swoich najbliższych, jednak jeżeli chodzi o zakażenia, to muszą założyć ubranie ochronne, maseczkę, rękawiczki. Bardzo ważne jest również to, aby ręce były odpowiednio zdezynfekowane i umyte. Zapewne dla wielu pacjentów jest to nie wygodne, jednak trzeba się dostosować do takich wymogów i procedur ze względu na bezpieczeństwo. Dlatego też w związku z tym gorący apel do wszystkich odwiedzających, aby się do wszystkich procedur dostosowali.
Natalia Andruczyk uspokaja, że takie sytuacje są typowe.
Ponadto dodaje, że w wielu szpitalach zakażenia były, są i będą i nie da się ich uniknąć. Szpital tak naprawdę nie jest uniknąć wszystkich ognisk zakaźnych, które mają miejsce. Oczywiście szpital zrobi wszystko, aby ryzyko zostało zmniejszone do minimum.
Ważną informacją dla wszystkich tych, którzy chcieliby wiedzieć, nieco więcej o tej bakterii jest to, że superbakteria New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae NDM-pałeczki zapalenia płuc, znajduje się ona w grupie bakterii jelitowych. Każdy, kto zarazie się Bakteria New Delhi może mieć poważne zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także wiele innych chorób, za które właśnie ta bakteria jest odpowiedzialna. Niestety bardzo często doprowadza do sepsy, która kończy się śmiercią, umiera wtedy co drugi pacjent.

Artykuł powstał dzięki portalowi Pożyczki z BIK

0 0 votes
Daj ocenę