Ogromne wyróżnieniem dla miasta Szczecina jest to, że znalazł się na trasie MOPSiKa

Ogromne wyróżnieniem dla miasta Szczecina jest to, że znalazł się na trasie MOPSiKa

14 listopada 2018 0 przez Głos Szczecina

Jakie pomysły miał Szczecin? Jakie wprowadził rozwiązania dla bezdomnych zwierząt? Co to jest MOPSiK? Zapraszam do przeczytania artykułu w którym będą zawarte odpowiedzi.

Szczecin na trasie MOPSiKa

Ogromnym wyróżnieniem dla miasta Szczecin jest to, że znalazł się na trasie MOPSiKa, czyli Międzyorganizacyjnego Ogólnopolskiego Program Sterylizacji i Kastracji. Oczywiście ogromną zasługą jest bezprecedensowa współpraca Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, magistratu oraz Stowarzyszenia Społeczno-Ekologicznego „Zwierzęcy Telefon Zaufania”.
Szczecin na tle innych miast wyróżnia się tym, że wymyślił rewelacyjne rozwiązania, które pomagają zwierzakom w tym, aby zmniejszała się ich bezdomność.

Miasto w związku z tym miało naprawdę wiele pomysłów, aby sytuacja bezdomnych zwierząt znacznie się poprawiła, między innymi do ich pomysłów należało to, że miasto wprowadziło to, że każdy pies podlega obowiązkowi znakowania, mają temu służyć elektroniczne mikrochipy. Oczywiście jet to finansowane przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, ponadto Schronisko zobowiązało się także sfinansowania sterylizacji jej czworonożnych przyjaciół. Jednak Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt nie tylko tym się zajmuje, ponieważ chętnie pomagają również kotom, które również nie mają swoich właścicieli, również ich schronisko finansuje w taki sposób, że otrzymują od schroniska, wspieracie w leczeniu, są sterylizowane, a także podlegają kastracji, ponadto opiekunowie społeczni, którzy się nimi zajmują, otrzymują od schroniska karmy, ponadto zdają sobie sprawę, że mogłoby dojść do pewnego naciągania, dlatego też w tym celu została wprowadzona Karta Szczecińskiego Społecznego Opiekuna Kotów Wolno Żyjących.

Potrzeb jest naprawdę bardzo wiele. Udało się również uruchomić współpracę z organizacjami pozarządowymi, które mają za zadanie pomóc bezdomnym zwierzętom. Do tego grona zalicza się również MOPSiK (Międzyorganizacyjny Ogólnopolski Program Sterylizacji i Kastracji). Do swojej dyspozycji ma sterylobus, dzięki niemu są w stanie dotrzeć, dosłownie mówiąc wszędzie tam, gdzie istnieje problem z nadmiernym rozmnażaniem się psów i kotów. Sterylobus bardzo często dojeżdża na tereny wiejskie i ogrody działkowe w całym kraju, ponieważ właśnie w tych miejscach są największe skupiska psów i kotów. Badania pokazują, że naprawdę, jeżeli chodzi o rozmnażanie się psów i kotów, to problem ten jest naprawdę duży, ponieważ świadczy to o tym, że przez blisko 8 lat, kiedy jego funkcjonowania lekarze weterynarii przeprowadzili blisko 3 tysiące zabiegów kastracji i sterylizacji czworonożnych bezdomnych zwierząt. Ponadto ogromnym wyróżnieniem dla Szczecina jest to, że już w przyszłą niedzielę (4 listopada) po raz pierwszy sterylobus przyjedzie właśnie do Szczecina, ponieważ podopieczni Zwierzęcego Telefonu Zaufania, czekają na ich pomoc, w szczególności na ich pomoc czekają wolno żyjące koty i kotki z Wyspy Puckiej.

Także już 4 listopada sterylobus zawita w Szczecinie, stanie on na terenie ROD „Stoczniowiec” (ul. Marynarska, Wyspa Pucka). Znajduje się w nim świetlica, w której bezpiecznie będą mogły poczekać zarówno koty, jak i kotki, będzie to w pewnym sensie ich poczekalni, w której będą czekały w kolejce do swojego zabiegu. Magistrat zapewnił, że zajmie się pokryciem kosztu 40 sterylizacji i kastracji. Ponadto ważną informacją jest to, że jeżeli znajdzie się dużo więcej dachowców, które będą potrzebowały sterylizacji czy kastracji, to mimo wszystko zostaną obsłużone, przez lekarza weterynarii i to całkowicie bezpłatnie.

Dodatkowo kociaki, które zostaną wyłapane oprócz tego, że zostaną im przeprowadzone zabiegi sterylizacji i kastracji to w celu zdrowotnym zostaną odrobaczone i odpchlone. Oczywiście są takie sytuacje, że wiele kotów czy kotek są chore i w takiej sytuacji nie mogą ulec zabiegom, dlatego też w związku z taką sytuacją w pierwszej zostaną one zabrane do schroniskowej lecznicy, zostanie tam przeprowadzenie odpowiednie leczenie i kiedy będą się już nadawały do przeprowadzenia zabiegu, to zostanie on wykonany. Oczywiście koszt bierze na siebie miasto. Współorganizatorzy akcji: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt oraz Zwierzęcy Telefon Zaufania informują, że po przeprowadzonych zabiegach kociaki zostaną wypuszczone do swoich miejsc, w których wcześniej przebywały.

Wolontariusze Stowarzyszenia ZTZ, którzy przyjadą sterylobusem są niezwykle zmotywowani. Akcja, która będzie polegała, na wyłapywaniu wszystkich kotów, które żyją sobie wolno na działkach, została zaplanowana już na 3 listopada (sobota), pierwsze koty będą wyłapywane od godziny 13, będzie miało to miejsce przed siedzibą ROD „Stoczniowiec” – przy ul. Marynarskiej. Mile widziane jest również to, aby każdy włączył się w tę akcję, ponieważ niezbędna będzie duża ilość klatek-pułapek i transporterów.

Szczecin na tle innych miast będzie wyróżniał się tym, że to właśnie u nich MOPSiK zakończy swoją ostatnią akcję w tym roku. Oczywiście stawiają na pełen sukces i jeżeli do niego dojdzie sterylobus ma w planie powrócić nie tylko na prawobrzeże.

Także zapewne wyjątkowym i ważnym dniem dla Szczecina będzie 4 listopada, ponieważ to właśnie wtedy zawita Międzyorganizacyjny Ogólnopolski Program Sterylizacji i Kastracji, który zajmuje się najskuteczniejszą metodą zapobiegania bezdomności zwierząt poprzez ich sterylizację.

Artykuł powstał dzięki portalowi stemple Kołobrzeg