Ministerstwo Finansów, podkreśla, że budżet Szczecina w 2019 roku wyniesie ponad 499 milionów złotych.

Ministerstwo Finansów, podkreśla, że budżet Szczecina w 2019 roku wyniesie ponad 499 milionów złotych.

14 listopada 2018 0 przez Głos Szczecina

Jakie są prognozy Ministerstwa finansów? Dlaczego tak ważny i cenny jest każdy PIT? Zapraszam do przeczytania artykułu, w którym każdy znajdzie odpowiedź na te i inne pytania.

Cenny każdy PIT

Ministerstwo finansów przeprowadziło prognozy, z których wynika, że podatek od osób fizycznych (PIT) przyniesie budżetowi Szczecina w 2019 r. ponad 499 milionów złotych. Zapewne każdy, kto czyta ten artykuł, powie, że są to naprawdę bardzo duże pieniądze, jednak mimo wszystko jest to ledwie jedna dziesiąta tego, co otrzyma najbogatsza Warszawa.
Podatek dochodowy stanowi dochód budżetu państwa, samorządy jednak mają w nim swój udział. Co roku gmina otrzymuje określony procent podatku dochodowego. Cieszy również to, że procent tego podatku nie maleje, ale cały czas rośnie. Na podstawie statystyk, wynika, że w 2019 roku gminy otrzymają 38,08 proc. podatku, który jest płacony przez mieszkańców. Oczywiście gmina przeznacza podatki na różne cele, między innymi są one przeznaczane na to, że są dofinansowane szkoły i przedszkola, ponadto kwota z podatków może być również przeznaczona na drogi i chodniki. Oczywiście każdy nowy pojawiający się mieszkaniec to dodatkowe pieniądze dla miasta. W tym celu urzędnicy ze Stadgarda, złożyli deklarację, że absolutnie w żaden sposób pieniądze te nie są marnowane, ponieważ to właśnie dzięki tym pieniądzom mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój miasta, a także niezbędne do przeprowadzenia inwestycje. W ub. roku była zorganizowana kampania informacyjna PIT, czyli „Płacę i STARGARD Tworzę”. W głównej mierze była ona skierowana do tych mieszkańców, którzy wybrali Stargard ze względu na lepszą pracę czy możliwość lepszego kształcenia, jednak nie mają swojego meldunku w Standardzie, ale w swoich rodzinnych miejscowościach. Jak wiadomo, osoby takie mogą się rozliczać z fiskusem tam, gdzie mają meldunek. Mieszkańcy byli zachęcani poprzez spoty reklamowe, plakaty, ulotki i podczas bezpośrednich spotkań z mieszkańcami do tego, aby składali swoje PIT-y w Stargardzie, ponieważ część pieniędzy z podatku wróci tam, gdzie żyją i mieszkają.

W przypadku Stargardu podatek od osób fizycznych ma przynieść miastu w 2019 r. ok. 67 mln zł. Jednak Szczecin będzie miał najwyższe dochody z PIT w województwie i mają one wynosić 499 mln 137 tys. zł. Ministerstwo Finansów twierdzi, że, mimo tego ciężko jest się porównać z Warszawą, ponieważ Warszawa ma 4,92 mld zł wpływów z PIT i innych większych polskich miast. Jeżeli chodzi o Kraków, to udział we wpływach z podatku od osób fizycznych, szacuje się na 1,4 mld zł, Wrocławia na 1,15 mld zł, Poznania na 952 mln zł, a Łodzi – na 929 mln zł, także tak się przestawiają aktualne prognozy, które przedstawia Ministerstwo Finansów.
Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie które zachodniopomorskie gminy, poza stolicą województwa, czyli Warszawą, zaliczane są do najbogatszych? Jeżeli chodzi o Koszalin, z wpływami z PIT utrzymuje się na poziomie 131,1 mln zł i wspomniany już Stargard. Świnoujście ma mieć udział na poziomie 43,1 mln zł. Ogromnym zaskoczeniem jest to, że niewielka gmina Dobra, która znajduje się koło Szczecina, będzie miała większe dochody z tytułu podatku od osób fizycznych niż Kołobrzeg. Pozostałe gminy przedstawiają się w następujący sposób: Szacuje się, że kasę gminy zasili 54,7 mln zł, tymczasem największe uzdrowisko nad Bałtykiem ma zyskać 53,1 mln zł. Dobra zdeklasowała także Police (47,9 mln zł) i takie miasta, jak: Goleniów (44,7 mln), Szczecinek (37,3 mln), Gryfino (31,7 mln), Wałcz (23,6 mln), Gryfice (21,5 mln), Choszczno (17 mln), Kamień Pomorski (11 mln), Łobez (9,2 mln).

Jeżeli chodzi o drugi biegun i tam także są gminy, to również zostały tam przeprowadzone prognozy, które mówią o tym, że wpływy z PIT nieprzekraczające 2 mln zł. W Zachodniopomorskiem znajduje się 12 takich samorządów. Do najbiedniejszej gminy są zaliczane Kozielice, ponieważ udział gminy w podatku PIT szacowany jest na 1 mln 62 tys. zł. Inne gminy to: Brzeżno, Rąbino, Bielice, Brojce, Radowo Małe, Krzęcin, Osina, Marianowo, Boleszkowice, Warnice, Nowe Warpno. Ważną informację jest to, że Nowe Warpno kilka lat temu uzyskała od Urzędu Morskiego w Szczecinie zaległy podatek od gruntów pod Zalewem Szczecińskim (razem z odsetkami, kwota ta wynosiła ponad 140 mln zł). Był to niezwykle duży zastrzyk gotówki, ponieważ dzięki nim miasteczko miało możliwość rozwoju, ponadto po długim czasie mogli sobie w końcu pozwolić na zainwestowanie w infrastrukturę i co najważniejsze od dłuższego czasu tonęli w długach, a dzięki tym pieniądzom mogli w końcu o nich zapomnieć. Prognoza, jaka została przeprowadzona przez Ministerstwo Finansów, pokazuje także, że budżet Nowego Warpna z tytułu podatku PIT zostanie zasilona bardzo wysoką kwotą, która będzie wynosiła ok. 1,2 mln zł.

 
Artykuł powstał dzięki portalowi spa city Kołobrzeg