Kulinarne „Perełki” ze Szczecina i regionu wygrały na targach w Poznaniu.

Kulinarne „Perełki” ze Szczecina i regionu wygrały na targach w Poznaniu.

3 października 2018 0 przez Głos Szczecina

Kulinarne „Perełki” ze Szczecina i regionu wygrały na targach w Poznaniu. Wyróżnionych zostało wielu laureatów jednak tylko jedna osoba została znawcą regionów, która otrzymała wyjątkowe wyróżnienie.

Kulinarne „Perełki” ze Szczecina i regionu wygrały na targach w Poznaniu

Kulinarne „Perełki” ze Szczecina i regionu wygrały na targach w Poznaniu.
Na targach w Poznaniu odbył się konkurs na najlepszą potrawę. W tej konkurencji pomysłów było naprawdę wiele, a ponadto były one niesamowicie różnorodne. Jednak zdecydowanie wszystkich zaskoczyła potrawa uczniów z Zespołu Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie. Uczniowie właśnie z tej szkoły otrzymali specjalną nagrodę. Potrawa naprawdę była wyjątkowa, a ponadto niesamowicie przepyszna, a była to zupa z kołobrzeskich ogórków kiszonych z wędzonym pstrągiem i kozim serem oraz roladki wołowe z sosem wiśniowo-różanym podawane z placuszkami z kapusty kiszonej z beczki. Także jak widać różnorodność produktów oraz potraw jest naprawdę ogromna. Zapewne wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawę z tego, jak może być wiele wyjątkowych smaków. I to właśnie dzięki targom w Poznaniu można było dowiedzieć się wiele interesujących rzeczy.

Podczas targów w Poznaniu doszło do przyznania wielu odznaczeń, na które zasługiwała nie jedna a wiele osób, które specjalizują się w uprawach i produkcji różnych składników „eko”, które są wykorzystywane do różnego rodzajów produktów.

W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się wręczenie nagród, a także zostali zaprezentowani wszyscy laureaci. Wicemarszałek Jarosław Rzepa każdemu z osobna złożył na ich ręce najserdeczniejsze gratulacje.
Marszałek Rzepa podczas wystąpienia w swoim przemówieniu podkreślił, że to właśnie producenci z Pomorza Zachodniego mieli niesamowicie pozytywny wpływ na całą edycję targów. Ponadto dodał, że przyznane „Perły” kulinarne jest odznaczeniem najwyższym, które są przydzielane właśnie dla produktów regionalnych.

Ekologia i tradycja.
Jednym z tematów, jaki został poruszony na targach w Poznaniu była ekologia oraz tradycja. Na temat produkcji swoich ekologicznych produktów wypowiedziało się wiele osób między innymi głos zabrał Pan Ryszard Jaszczowski, który prowadzi Gospodarstwo Ekologiczne Sedina w Dolicach.
Wszyscy, którzy zajmują się, własnym wytwarzaniem produktów podkreślają, że bardzo ważna jest dla nich ekologiczna uprawa oraz produkcja medalowych smakołyków. Dodają, również, że mają nad produkcją swoich wyrobów pełną kontrolę.
Ryszard Jaszczowski jest właścicielem Gospodarstwa Ekologicznego Sedina w Dolicach wypowiada się na temat swoich ekologicznych produktów. Podkreśla, że wszystkie składniki, które są dodawane do produkcji zielonych i kiszonych pomidorów mają certyfikat „eko”. Ryszard Jaszczowski dodaje, że produkuje wiele ciekawych i smakowitych produktów ze swoich pomidorów. Do tych produktów zalicza się między innymi: dżemy, konfitury, musztardy wino, ocet winny.
Podczas targów w Poznaniu wypowiadali się również producenci win. Jednym z nich był Sebastian Pilczuk z winnicy Sydonia.
Producenci win z Trzebiatowa zaliczają się do wielowiekowej tradycji. Trzebiatów leży nad rzeką Krąpiel niedaleko Stargardu.
Sebastian Pilczuk z winnicy Sydonia wypowiada się na temat wina. Przypomina, że już przez Cysterki wino było wytwarzane właśnie na tych terenach. Dlatego też bardzo ważna jest dla nich, uprawa winorośle, po to by właśnie powstało wino typu burgundzkiego.

Znawca regionu.

Znawcą regionu okazał się Prof. Matławski. Za swój wkład, wiedzę oraz zaangażowanie otrzymał wyjątkowe wyróżnienie.

Prof. Matławskiego, otrzymał wyjątkowe wyróżnienie, nosi ono nazwę „Klucz do Polskiej Spiżarni”. To właśnie Pan Prof. Matławski, a nie nikt inny otrzymał takie, a nie inne wyróżnienie dlatego, że wyróżnia się spośród innych tym, że niesamowicie się angażuje w propagowanie tradycyjnej kultury Pomorza Zachodniego.

Marszałek Rzepa. Podkreśla, że „Klucz”, który ma przyjemność wręczyć Prof. Matławskiemu jest wyrazem wdzięczności za wszystkie audycje oraz publikacje, które mówią, a także przedstawiają kulturę, a także kulinaria regionu.
Prof. Matławski dodał, że jest to dla niego niesamowite wyróżnienie a ponadto cenne odznaczenie.

Profesor Matławski podkreśla, że nigdy nie zamyka swojej spiżarni na klucz. Ponadto dodaje, że jest ona całkowicie dostępna dla każdego. Dodatkowo wszystkie produkty są promowane, a nie zamykane na klucz.

Artykuł powstał dzięki portalowi pierwsza pożyczka