Kondycja rynku nieruchomości komercyjnych w 2018 r.

Kondycja rynku nieruchomości komercyjnych w 2018 r.

18 września 2018 0 przez Głos Szczecina

Poland Investment MarketView H1 2018 to raport przygotowany przez CBRE (międzynarodowa firma, świadcząca usługi doradcze w zakresie rynku nieruchomości komercyjnych), w którym przedstawiona została dokładna sytuacja na polskim rynku nieruchomości komercyjnych, w I półroczu 2018 roku.

Co wynika z raportu CBRE? Jak kształtują się inwestycje w nieruchomości komercyjne? Czy prognozy na cały rok 2018 są pozytywne dla inwestorów?

Pierwsze półrocze 2018 roku przyniosło rekordową łączną wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne. 6 miesięcy zamknęło się w kwocie 3,36 mld euro i było to prawie dwukrotnie więcej, niż w analogicznym okresie roku 2017. Według prognoz specjalistów z CBRE, 2018 rok może zostać zamknięty inwestycjami w nieruchomości komercyjne, których łączna wartość przekroczy 6 mld euro. Byłby to rekord, bez problemów zostałby pobity najlepszy do tej pory wynik, z roku 2017, kiedy to wartość inwestycji przekroczyła 5 mld euro.

 

Gdzie inwestuje się najwięcej?

Raport CBRE dokładnie prezentuje, w jakich branżach dokonywanych jest najwięcej inwestycji. Ponad połowa dotyczyła nieruchomości komercyjnych z sektora handlowego. Co trzecia inwestycja odnosi się do nieruchomości biurowych, natomiast około 12% inwestycji przeprowadzono w branży logistycznej.

Inwestycje w nieruchomości z sektora handlowego pochłonęły niemal 1,9 mld euro, co było zbliżonym wynikiem do analogicznego okresu roku ubiegłego. W pierwszym półroczu 2018 roku dokonana została największa transakcja w historii polskiego rynku nieruchomości. Griffin RE przejął aż 28 centrów handlowych, stając się tym samym największym właścicielem nieruchomości handlowych w regionie. Rekordowa transakcja dotyczyła przejęcia: dwunastu hipermarketów, dziewięciu centrów handlowych M1, czterech Power Parków oraz trzech marketów budowlanych. Przejęcia zostały rozłożone na trzy lata, a całkowita powierzchnia przejętych obiektów wynosi 704 000 m2.

Inwestycje na rynku nieruchomości biurowych zaczynają „wychodzić” poza Warszawę. 56% wszystkich inwestycji zostało zrealizowanych poza stolicą. Rok wcześniej transakcji poza Warszawą było tylko 43%. W tym sektorze głośną i dużą transakcją było przejęcie TriGranit przez Revetas oraz fundusze zarządzane przez Goldman Sachs. TriGrant dysponował budynkami biurowymi klasy A, które były w pełni wynajęte. Firma posiadała również projekty nowych biurowców, realizowanych lub też z pozwoleniami na budowę (np. krakowski biurowiec H Bonarka 4 Business czy katowicka Silesia Towers). Cała transakcja została oszacowana na około 450 mln euro, a łączna powierzchnia przejętych obiektów to 173 tys. mkw.

Branża logistyczna okazała się najmniej zmienna, odnotowano wyniki zbliżone do I półrocza 2017 roku. Na tym rynku nie odnotowano żadnych większych, czy spektakularnych inwestycji, dominowały transakcje pojedyncze. Było ich aż 85% z całego dostępnego na rynku wolumenu. Najwięcej transakcji zostało odnotowanych w Szczecinie (42%) oraz w Warszawie (35%).

Kto i dlaczego inwestuje w nieruchomości komercyjne?

Kiedy mowa o przekroju narodowościowym inwestorów, należy zwrócić uwagę, że jedynie niecałe 2% wszystkich inwestycji zostało przeprowadzonych przez kapitał polski. Przyszłość nie napawa optymizmem, gdyż jak sugerują w raporcie eksperci z CBRE, w przyszłych latach liczba ta się nie zwiększy. Kto najwięcej zainwestował na polskim rynku nieruchomości komercyjnych?

Liderem jest kapitał amerykański, z którego udziałem przeprowadzono aż 37% z wszystkich inwestycji. Na drugim miejscu znalazł się kapitał z Europy Zachodniej, z wynikiem 27%, a na trzecim afrykański, z 19% udziałem w inwestycjach. 10% transakcji zostało zrealizowanych z udziałem kapitału azjatyckiego.

Dlaczego nieruchomości komercyjne w Polsce cieszą się popularnością wśród inwestorów?

Wiele czynników decyduje o tym, że polski rynek nieruchomości komercyjnych jest niezwykle popularny wśród inwestorów. Mimo iż ceny w tym sektorze rosną, to zainteresowanie inwestorów nie słabnie. Wynika to między innymi z dobrej sytuacji gospodarczej. Rozwój gospodarczy sprawia, że Polska zbliża się do krajów Europy Zachodniej w takich obszarach jak siła nabywcza społeczeństwa. Ludzie chcą kupować, konsumować i w najbliższych latach nie zapowiada się, że proces ten zostanie zatrzymany. Specjaliści podkreślają, że brak w naszym kraju zjawiska przesycenia rynku, co można już zauważyć w wielu krajach zachodniej Europy.

Wśród inwestorów, Polska jest postrzegana jako lider regionalny, równocześnie uważa się, że inwestycje w kraju nad Wisłą, będą torowały drogę na kolejne, wschodnie rynki. Zachętą do inwestowania w nieruchomości komercyjne są również niskie stopy procentowe oraz korzystne stopy zwrotu.

Artykuł powstał we współpracy z portalem: https://nowe-nieruchomosci.pl/