Kompleksowa pielęgnacja opon – jakich środków użyć?

Kompleksowa pielęgnacja opon – jakich środków użyć?

2 września 2018 0 przez Głos Szczecina

Opony to jeden z najważniejszych elementów każdego pojazdu, ponieważ mają one ciągły kontakt z podłożem. To one przenoszą siły wyprodukowane w silniku i pozwalają na bezpieczne poruszanie się po różnego rodzaju drogach. Warto o nie należycie dbać. Co to w praktyce oznacza?

 

Nie tylko wymiana i kontrola głębokości bieżnika

Zdecydowana większość właścicieli aut nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest pielęgnacja opon i jak realizować zadania z jej zakresu. Nie wystarczy tylko zmieniać opony z letnich na zimowe i z zimowych na letnie, zgodnie z panującym sezonem pogodowym, ani mierzyć regularnie głębokość bieżnika, wyznaczającą moment koniecznej wymiany ogumienia na nowe, aby zachować je w należytym stanie. Kontrole stanu ogumienia i ciśnienia w oponach są ważne, ale trzeba też wiedzieć, jak konserwować i pielęgnować tą jakże istotną część naszego pojazdu.

Czyszczenie i konserwacja

Podczas mycia samochodu nigdy nie powinniśmy zapominać o jego oponach. One również będą wymagały gruntownego czyszczenia, zwłaszcza po poruszaniu się po drogach nieutwardzonych, piaszczystych czy zabłoconych. Do tego celu wykorzystuje się wodę i odpowiednie, specjalistyczne środki czyszczące. Eksperci odradzają mycie opon z wykorzystaniem powszechnie dostępnych detergentów, na przykład płynu do mycia naczyń, ponieważ nie pozwoli to na nadanie gumie odpowiedniej elastyczności i utrzymanie ogumienia w stanie świetnego połysku.

Dedykowane środki pielęgnacyjne i czyszczące mają w swoim składzie rozmaite składniki, które mają utrzymać lub nadać oponie ważnych z perspektywy użytkownika właściwości technicznych i wizualnych.

Jak i czym czyścić opony?

Na rynku środków pielęgnacyjnych i czyszczących znajduje się wiele preparatów przeznaczonych do opon. Mają one ułatwiać czyszczenie powierzchni wykonanej z mieszanki gumowej, jednocześnie przywracając jej należytą elastyczność i zabezpieczając przed pękaniem czy wysychaniem. Są też środki zabezpieczające gumę i nadające jej bardziej estetycznego wyglądu. Ułatwieniem dla klientów będą środki do czyszczenia i konserwacji opon, nazywane dressingami, które w swoim składzie mają polimery silikonu, wnikające w strukturę opony i zabezpieczające ją przed powstawaniem mikropęknięć, czy wyblaknięciem. Dzięki temu wzmacniają ją i chronią przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Ochrona przed promieniami UV

Guma źle reaguje na wpływ promieniowania słonecznego, a zwłaszcza latem jest na nie naturalnie narażona. W tym okresie, podobnie jak z resztą przez cały rok, można wykorzystywać do mycia i pielęgnacji opon płyny i inne preparaty zawierające filtry UV. Będą one działały w podobny sposób, jak olejki do opalania, które nakładamy na naszą skórę – chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Niektóre posiadają tzw. węgiel aktywny, który ma właściwości absorbujące względem promieniowania UV. Pozwoli to na przedłużenie żywotności opony i będzie się ona wolniej starzała.

Do mycia opon należy używać środków aktywnych, najlepiej z domieszką silikonu, z filtrami UB i aktywnym węglem. Mogą to być tzw. dressingi czy farby mające właściwości impregnujące opony – czasem występują one w postaci wosku. Wnikają w strukturę mieszanki gumowej i zabezpieczają ją przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Drugą grupę środków do opon stanowią tzw. nabłyszczacze.

W zależności od indywidualnych preferencji właściciela samochodu można dobrać środki czyszczące które będą nadawały oponie matowy lub błyszczący efekt. Występują one najczęściej w postaci prostych sprayów, którymi trzeba spryskać ścianki boczne opon.

Przygotowanie artykułu:
Autorem artykułu jest redakcja sklepu internetowego Motochemia z akcesoriami, kosmetykami i częściami samochodowymi.