Jak wybrać odpowiednią karmę dla ptaków?

Jak wybrać odpowiednią karmę dla ptaków?

6 lipca 2018 0 przez Głos Szczecina

Jak wybrać odpowiednią karmę dla ptaków – Karma dla ptaków, które jednocześnie są naszymi domowymi pupilami, to bardzo ważny element, jeśli chcemy zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki bytowe. Właściwy pokarm ma też newralgiczny wpływ na zdrowie ptaka, dlatego pierwsze co należało by wiedzieć to to, że powinno się dobierać rodzaj jedzenia do gatunku, który reprezentuje dany osobnik.

Jak wybrać odpowiednią karmę dla ptaków? – porady i podstawowe informacje

Skutki nieodpowiedniej diety potrafią wywołać zarówno problemy zdrowotne i choroby, jak i bezpośrednio zagrozić życiu ptaków, a nie o to nam przecież chodzi, kiedy kupujemy swoją pierwszą papugę, kanarka, czy inny, nawet najbardziej egzotyczny z gatunków. Na tym oczywiście nie koniec niuansów związanych z doborem karmy, ale o tym szerzej w kolejnych akapitach.

Podstawowe kryteria wyboru karmy dla ptaków

Udając się do sklepu zoologicznego lub korzystając z zasięgu i wygody sprzedaży internetowej warto przygotować się na czekające nas decyzje i niuanse, które okażą się istotne podczas wyboru pokarmu dla posiadanego gatunku ptaka. By ptak prawidłowo się rozwijał, otrzymał właściwe składniki odżywcze oraz by dostał odpowiedni pokarm należy przede wszystkim uwzględnić jego:
– wiek,
– rozmiar,
– indywidualne potrzeby,
– gatunek, który reprezentuje.

Indywidualny dobór karmy to kwestia bezsporna – informacje te mogą pomóc w przekazaniu obsłudze sklepu najważniejszych informacji o posiadanym ptaku, kiedy zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy i doświadczenia pracowników sklepu zoologicznego.

Nie tylko ziarna

Różnorodna dieta to nie tylko domena człowieka, ale i pupila, którego wybrał on sobie na zwierzęcego towarzysza życia. W przypadku ptaków jest bardzo podobnie jak z psem. Znaczy to, że zbyt monotonny pokarm i mały zakres składników odżywczych mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie posiadanej papugi, czy kanarka. Intuicyjnie chętnie karmilibyśmy je różnymi ziarnami, jednak w dłuższej perspektywie nie było by to właściwe. Dlaczego? Ponieważ monotonna dieta to niepełna dawka składników odżywczych. Każdy ptak lubi od czasu do czasu dostać razem z ziarnem suszone warzywa i owoce lub orzechy (zwłaszcza duże gatunki ptaków). Dobrym pomysłem jest też uzupełnienie karmy o dziką różę.

Dodatkowe warunki, czyli specjalna karma

Właściciele papug i kanarków – to najpowszechniejsze gatunki ptaków domowych w Polsce – doskonale wiedzą, że karma dla ich pierzastych pupili potrafi być bardzo różnorodna. Wiedza ta przekłada się również często na decyzje zakupowe, jak np. zwracanie uwagi na zawartość tłuszczu, gdyż ptaki, które nie posiadają zbyt dużych możliwości ruchu mogą stać się przez to otyłe. Poza tym sklepy zoologiczne oferują nam między innymi mieszanki dla ptaków:
– które zimują w naszym kraju,
– dodatkowo wzbogacane (np. egzotycznymi owocami lub orzechami),
– które wspomagają proces trawienia ptaków (np. grys z koralitem),
– które znajdują się w okresie lęgowym (karma wzbogacana insektami),
– które są dorosłe oraz dla piskląt,
– o różnej pojemności,
– wzmacniają odporność i stymulują wzrost (np. w postaci kropli witaminowych dodawanych do wody dla ptaka).

 

Dziękujemy portalowi Zoologiczny.Sklep.pl za współpracę merytoryczną przy artykule: Jak wybrać odpowiednią karmę dla ptaków.