Grypa już zagląda.

Grypa już zagląda.

11 października 2018 0 przez Głos Szczecina

Grypa już zagląda. Niestety, ale już coraz bardziej grypa przypomina nam o sobie. Jak należy leczyć grypę? Jakie mogą być jej skutki? Ile było ofiar śmiertelnych na grypę? Zapraszam do przeczytania artykułu, w którym można znaleźć wszystkie informacje na temat grypy.

Grypa już zagląda

Niestety, ale już coraz bardziej grypa przypomina nam o sobie. Województwo zachodniopomorskie od początku września tego roku odnotowało ogromną ilość osób, które zachorowały na grypę, ich liczba sięgała niemal 5,5 tysiąca zgłoszeń grypy i infekcji grypopodobnych. Ważną informacją jest to, że żadnego takiego przypadku, absolutnie nie można lekceważyć między innymi dlatego, że nie leczona grypa niesie ze sobą bardzo poważne skutki. Niestety, ale powikłania po grypie mogą doprowadzić nawet do śmierci. W ubiegłym sezonie, w naszym regionie, z powodu powikłań grypy zmarło 7 osób.

Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie również zajęła głos w sprawie grypy. W swojej wypowiedzi dodała, że w tym roku od początku września do 7 października zostało zarejestrowanych 5470 osób chorujących na grypę i zakażenia grypopodobne.

Jak sama mówi, że jest to na chwilę obecną niewiele. Jednak należy dodać, że jesień się dopiero zaczęła, a jest to czas, kiedy grypa najczęściej atakuje, także ten sezon grypowy się nie kończy, ale dopiero rozpoczyna. Niestety, ale poprzedni rok pokazał, że grypa potrafi naprawdę zaatakować, ponieważ ten czas grypowy był naprawdę niezwykle długi i bardzo niebezpieczny. Statystyki pokazują, że w jednym tygodniu rejestrowano nawet 9 tysięcy tego rodzaju infekcji.

Małgorzata Kapłan dodaje również, że od początku września 2017 r. do końca kwietnia 2018 r. zostało zarejestrowanych już 105 100 osób z grypą i zakażeniami grypopodobnymi. Oczywiście zostały przeprowadzone badania laboratoryjne, które wykazały, grypę łącznie u 880 osób. Niestety, ale były również śmiertelne objawy, powikłaniami po grypie było ich 7 osób. Sezon grypowy, który miał miejsce w 2017/2018 roku był dynamiczny i w tygodniowych sprawozdaniach zostało zarejestrowanych nawet po 9 tysięcy osób.

Dlatego też tak ważna jest profilaktyka w przypadku grypy, o czym przypominają epidemiolodzy. Cały czas niezmiennie polecają szczepienia.
Małgorzata Kapłan podkreśla, że aby ustrzec się od grypy, to cały czas najlepszym rozwiązaniem są szczepienia. Dodaje również, że nie jest na nie za późno i warto o nich pomyśleć jak najszybciej nawet teraz. Warto się zaszczepić właśnie przed tym największym szczytem zachorowań. Szczepionki te są najlepszym rozwiązaniem głównie dla tych osób, które niestety, ale mają tendencję do wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów. Nie tylko Pani Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie zaleca szczepienia, ponieważ popiera je również WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), oni również jak najbardziej zalecają szczepienia przeciwko grypie sezonowej. Zalecenia o najwyższym priorytecie: kobiety w ciąży; zalecenia priorytetowe: dzieci w wieku od 6 miesiąca do 18 r.ż, osoby starsze, osoby przewlekle chore, pracownicy służby zdrowia.

Ważną informacją jest to, że nie można się zaszczepić raz i wydaje nam się, że już się nie musimy szczepić, ponieważ już nie zachorujemy. Szczepienie przeciwko grypie wygląda w ten sposób, że trzeba powtarzać to szczepienie co sezon. Wiadomo również, że jest naprawdę duża zmienność wirusa grypy, dlatego też w tym celu co roku Światowa Organizacja Zdrowia, zajmuje się przeprowadzaniem analiz na podstawie próbek wirusów grypy, które aktualnie krążą w populacji (przekazywanych przez Krajowe Ośrodki ds. Grypy z ponad 140 krajów w tym Polski), dzięki temu ma możliwość ustalenia odpowiedniego składu szczepionki odrębnie dla półkuli północnej i dla południowej.

Bardzo ważną informacją jest to, że jeżeli u kogokolwiek wystąpią jakiekolwiek objawy grypy, w żadnym wypadku nie można tego bagatelizować, ponieważ jak już wiadomo może się to naprawdę tragicznie skończyć, dlatego też w takiej sytuacji powinna udać się do lekarza i stosować bezwzględnie do zaleceń lekarskich.

Wiadomo, że jest wiele gmin w Zachodniopomorskiem, które dbają o swoich pacjentów, dlatego też w związku z tym, oferuje bezpłatne szczepienia dla swoich mieszkańców po 65. roku życia (niektóre nawet dla mieszkańców po 60. roku życia). Aby zasięgnąć na ten temat bliższych informacji, warto o nie zapytać swojego lekarza rodzinnego.

Także jak widać, nie należy bagatelizować objawów grypy, nie należy jej leczyć domowymi sposobami. W przypadku kiedy czujemy, że coś nie tak dzieje się z naszym organizmem, czujemy ból mięśni, ból głowy, osłabienie to w takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i oczywiście stosować się do wszystkich jego zaleceń. Każdy, kto zbagatelizuje zalecenia lekarza, powinien wiedzieć, że jak już wyżej zostało wspomniane, skutki pogrypowe mogą nawet doprowadzić do śmierci. Dlatego też, kiedy mamy sezon jesienny, kiedy tych infekcji, wirusów oraz zachorowań jest właśnie najwięcej mimo wszystko powinniśmy jak najszybciej pomyśleć o szczepieniu. Wiele osób oczywiście nie ufa tym szczepieniom, dlatego też warto najpierw udać się do swojego lekarza rodzinnego, który wszystko dokładnie wytłumaczy, a także odpowie na każde zadane przez nas pytanie. Po takiej rozmowie każdy z nas będzie miał już tą 100% wiedzę i będzie mógł w sposób świadomy podjąć decyzję na temat szczepienia.

Artykuł powstał dzięki portalowi chwilówka Warszawa