Formalności związane z rozwodem – najważniejsze informacje

Formalności związane z rozwodem – najważniejsze informacje

2 września 2018 1 przez Głos Szczecina

Twoje małżeństwo istnieje tylko na papierze? Jesteście już w separacji? Myślisz o rozwodzie i szukasz informacji o koniecznych formalnościach? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące formalności, które musisz załatwić.

 

Proces w sądzie

Nie ma rozwodu bez procesu. Kończy się on orzeczeniem sądu, gdzie stwierdzony zostaje trwały rozkład pożycia. Jednak by doszło do rozprawy, trzeba wpierw złożyć pozew w okręgowym sądzie właściwym dla Waszego ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania, o ile choć jedno z Was wciąż pod tym adresem mieszka. W innym wypadku trzeba wybrać sąd w swojej okolicy. Z pozwem należy udać się do wydziału cywilnego i uiścić opłatę (wpis stały w kwocie 600 zł). Istnieje szansa na zwolnienie z jej wpłacania – po wystąpienia do sądu z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych.

Pozew

W samym pozwie poza danymi osobowymi stron (swoich i współmałżonka, w których wskazujesz także wykonywany przez strony zawód), wskazać musisz żądania ze wskazaniem z czyjej winy (lub czy bez orzekania o winie) wnioskujesz o orzeczenie rozwodu. To w nim także powinno się domagać alimentów – na dzieci, jeśli takie posiadacie lub/oraz na siebie. Wskaż wtedy potrzeby swoje lub małoletnich i oblicz koszty ich realizacji.

Uzasadnić musisz także sam pozew. Należy wskazać przesłanki udowadniające trwałość i zupełność rozkładu pożycia małżeńskiego oraz przytoczyć dowody w dokumentach. Istotne są także same zeznania świadków – gdy chcesz takowych powołać, by potwierdzili Twoje żądanie o rozwód, w pozwie musi znaleźć się żądanie ich przesłuchania (konieczne będą dane osobowe oraz wskazana okoliczność, na jaką mają zostać przesłuchani). Opisać także należy stan majątkowy obydwu stron. Najlepiej będzie, jeśli o pomoc w przygotowaniu pisma zwrócisz się do prawnika lub radcy prawnego, który zajmuje się sprawami rodzinnymi – sprawdź w czym specjalizują się kancelarie prawne, nim jakąś wybierzesz.

Co dołączyć do pozwu?

By złożyć kompletny pozew o rozwód, będziesz potrzebować skróconego odpisu aktu małżeństwa oraz zaświadczenia o własnych zarobkach lub zaświadczenie z urzędu pracy, gdy jesteś osobą bezrobotną – ewentualnie z opieki społecznej, jeśli z jej usług korzystasz. Jeżeli posiadacie dzieci, będziesz także potrzebować skróconego aktu urodzenia dziecka. Kolejnym dokumentem będzie dowód wpłaty, tzn. uiszczenia opłaty sądowej. Poza tym po Twojej stronie zostaje przygotowanie odpisu pozwu oraz załączników dla strony postępowania oraz samego sądu.

Proces, który zakończyć ma się orzeczeniem rozwodu będzie kosztował obydwie strony sporo emocji. Dlatego nie należy porywać się z wypełnianiem formalności z nim związanych na własną rękę, a sięgnąć po pomoc osób, które prawo rodzinne i cywilne mają w jednym palcu. W ten sposób unikniesz niedopatrzeń, jakie przecież poskutkować mogą wydłużeniem całej procedury.

Zbierz na spokojnie wszelkie dowody ustania pożycia małżeńskiego oraz wspominane potrzebne przy składaniu pozwu dokumenty. Następnie udaj się z nimi do kancelarii prawnej, która pomoże Ci w zamknięciu rozdziału w życiu.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy z KancelariaEA.