E-wybory w Polsce? Czy to możliwe i kiedy będziemy mogli tak głosować? Sami sprawdźcie.

E-wybory w Polsce? Czy to możliwe i kiedy będziemy mogli tak głosować? Sami sprawdźcie.

26 lutego 2018 1 przez Głos Szczecina

Czy w naszym kraju będzie możliwość oddawania swojego głosu przez internet ? To pytanie od dawna nasuwa się polakom. Lecz czy na taki krok zdecyduje się nasz rząd ? Czy będzie wydana zgoda ?

Dużo ludzi w naszym kraju przez internet załatwia wiele spraw – robią zakupy czy płacą rachunki. Również zarobione ciężko przez obywateli pieniądze są powierzane bankom przez internet. Pytanie samo nasuwa się – czy nasze glosy oddawane podczas wyborów również będą mogły być oddawane przez internet? Na ten temat zostały już przeprowadzone wywiady, czy w ogóle będzie możliwe w naszym kraju głosowanie w sieci. Okazuje się, ze nie jest to takie proste.

Wątpliwe jest, iż będziemy mogli głosować przez internet. Ludzie przez pewien okres uważali, że przez internet będzie można załatwić wiele spraw. Lecz tej sprawy w naszym kraju nie będziemy mogli załatwić dzięki komputerowi. Nasze głosy jak zwykle oddawane są i będą  przy użyciu kartki i długopisu, i raczej prędko się to nie zmieni. Jedna w innych krajach można spotkać się z wyborami, w których obywatele głosują przez internet. Być może ten sposób dla wszystkich jest wygodny i jest mniej pracy przy wyborach.

Głosy szybciej się liczy, itd. Lecz okazuje się, że wyniki są niejednoznaczne. Są dwie metody głosowania elektronicznego, czyli e-voting, z których korzystają inne państwa. Pierwsza to głosowanie przy pomocy urządzeń, które znajdują się w lokalach wyborczych, a druga to korzystanie z urządzeń, które znajdują się w domu głosujących – korzystają z własnych komputerów. Pierwszy raz próby głosowania taka metoda odbyły się w Indiach w 1982 roku. lecz według Sądu Najwyższego było to nie zgodne z prawem.

Następne państwa, które podjęły takie kroki to Belgia oraz Brazylia. W Brazylii przyjął się ten sposób głosowania i od 2000 roku tą metodą obywatele w tym państwie oddają swoje głosy w lokalach wyborczych. Mimo, iż systemy do głosowania posiadają zabezpieczenia w formie tajnych kodów źródłowych, jednak oszustwa się zdarzają. Firmy bądź instytucje odpowiedzialne za oprogramowanie urządzeń mogą implementować polecenia, które mogą mieć w pływ na wyniki wyborów.

Brazylia prowadzi prace, aby oszustw  nie było. Pracują nad metodami biometrycznymi, które są trudne do obejścia. Nasze państwo właśnie takich oszustw się obawia, i dlatego też są sceptyczni do tak nowoczesnych metod głosowania podczas wyborów. Mimo, iż technologia jest dość dobrze rozwinięta, to i tak nie jest to wystarczająco dobry powód, aby zmienić metodę głosowania na e-voting.