Dwa lata preferencyjnych składek ZUS. Dla kogo?

Dwa lata preferencyjnych składek ZUS. Dla kogo?

18 sierpnia 2018 0 przez Głos Szczecina

Zakładasz działalność gospodarczą? Bardzo prawdopodobne, że będziesz mógł skorzystać z możliwości opłacania składek ZUS w preferencyjnej wysokości. Sprawdź, co musisz wiedzieć.

 

Dla wielu przedsiębiorców płacenie składek ZUS w wysokości ponad 1 100 zł już od pierwszego miesiąca prowadzenia działalności gospodarczej to za dużo. Już pewien czas temu, aby pobudzić przedsiębiorczość i przede wszystkim umożliwić zainteresowanym wyjście z szarej strefy, w Polsce wprowadzono niższe składki ZUS dla osób dopiero rozpoczynających prowadzenie firmy. Jako osoba zainteresowana, powinieneś wiedzieć, kto i kiedy mam możliwość opłacania składek w preferencyjnych wysokościach.

Niższe składki ZUS, ale nie dla wszystkich

Nie prowadziłeś wcześniej działalności gospodarczej? W takim razie możesz liczyć, że będziesz mógł skorzystać z możliwości opłacania składek ZUS w preferencyjnej wysokości. Taką możliwość mają również osoby, które – co prawda – prowadziły wcześniej działalność gospodarczą, ale od jej zamknięcia upłynęło pięć lat. Oznacza to, że przedsiębiorcy z krótszą przerwą w prowadzeniu firmy będą musieli uiszczać składki ZUS w pełnej wysokości.

Aby opłacać niższe składki ZUS, przedsiębiorca jest zobowiązany wypełnić stosowny formularz i dostarczyć go do najbliższego inspektoratu lub oddziału ZUS-u. Ponieważ większość przedsiębiorców doskonale wie, że prowadzenie firmy wiąże się z formalnościami, już od pierwszych dni współpracuje z biurem rachunkowym. Jeżeli również ty zdecydowałeś się na takie rozwiązanie, to stosowny formularz wypełni i dostarczy za ciebie pracownik takiego biura – musisz jedynie poinformować go o tym, że chcesz skorzystać z możliwości opłacania składek ZUS w preferencyjnej wysokości – wyjaśnia specjalista portalu praca-gliwice.info.

Niższe składki, ale które dokładnie?

Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą musisz wiedzieć, że opłacasz składki na ZUS, nie składkę – jest ich kilka. Mowa o następujących składkach:

  • na ubezpieczenie emerytalne,
  • na ubezpieczenie rentowe,
  • na ubezpieczenie chorobowe,
  • na ubezpieczenie wypadkowe,
  • na ubezpieczenie zdrowotne,
  • na Fundusz Pracy,
  • na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Nie wszystkie powyższe składki będziesz opłacać, jeżeli nie będziesz zatrudniać pracowników. Musisz wiedzieć, że preferencyjne składki ZUS dotyczą składek emerytalnych, rentowych i chorobowych. Jeżeli chodzi o składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, to nie będziesz miał obowiązku ich uiszczać. W pełnej wysokości będziesz za to opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne.

24 czy 25 miesięcy opłacania składek w preferencyjnej wysokości?

Jako przedsiębiorca, który ma prawo opłacać składki ZUS w preferencyjnej wysokości, musisz wiedzieć, że możesz to robić przez 2 lata. Ponieważ jednak ZUS liczy ulgę od pierwszego pełnego miesiąca prowadzenia firmy, to zakładając działalność gospodarczą np. od 2 czerwca, a nie 1 czerwca, faktycznie będziesz mógł opłacać składki w preferencyjnej wysokości przez 25 miesięcy.

Powyższa wiadomość jest o tyle istotna, że zakładając działalność np. od drugiego dnia miesiąca, możesz zyskać dodatkowy miesiąc preferencyjnego ZUS-u. Czytaj także: Składki ZUS dla nowych firm w 2017 roku.

Co wiąże się z opłacaniem składek ZUS w preferencyjnej wysokości?

Jako przedsiębiorca masz wybór – możesz, ale nie musisz – opłacać składek ZUS w preferencyjnej wysokości. Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to musisz mieć świadomość, że w razie np. zamknięcia działalności, nie będzie ci przysługiwać zasiłek dla bezrobotnych. Opłacanie składek ZUS w niższej wysokości przekłada się też na niższe świadczenia w przyszłości (np. emeryturę).