Cenny będzie każdy PIT. Szczecin już szacuje wpływy, jakie uzyska z podatków w 2019 roku

Cenny będzie każdy PIT. Szczecin już szacuje wpływy, jakie uzyska z podatków w 2019 roku

13 listopada 2018 0 przez Głos Szczecina

Niedługo nadejdzie czas rozliczenia podatków. Szczecin już szacuje wpływy, jakie pozyska kasa miasta dzięki wpływom pochodzącym z rozliczenia PIT. Podatnicy są dosłownie na wagę złota!

Cenny będzie każdy PIT. Szczecin już szacuje wpływy, jakie uzyska z podatków w 2019 roku

Już teraz władze miasta Szczecina szacują wpływy, jakie budżet może uzyskać dzięki podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (PIT) w 2019 roku. Prognozy Ministerstwa Finansów wskazują, że wpływy mogą sięgać nawet 499 milionów złotych. Wydaje się to wyjątkowo wysoką sumą, jednak kwota to zaledwie 1/10 wpływów, które z tego samego źródła prognozowane są w Warszawie. Z całą pewnością, w Szczecinie każdy PIT okaże się na wagę złota.

Podatek dochodowy będzie niezwykle ważny dla każdej gminy
Chociaż wpływy pochodzące z podatku dochodowego należą do państwa, samorządy mają w nich swój udział. Każda gmina otrzymuje określony procent wpływów pochodzących z podatku i właściwie każdego roku jest on większy, szczególnie w dużych miastach, gdzie rozlicza się coraz większa ilość podatników. Kwoty pochodzące z PIT-ów przeznaczane są na rozwój – budowę i dofinansowanie szkół, tworzenie dróg, chodników czy innych obiektów użyteczności publicznej. Inwestycje są niezwykle ważne dla każdego podatnika, który może z nich skorzystać. W zeszłym roku w Stargardzie prowadzono kampanię – „Płacę i STARGARD Tworzę”, Kierowana była ona głównie do osób, które w Stargardzie mogły płacić podatki, a na co dzień mieszkają tu z powodu pracy czy edukacji. Takie osoby są niezwykle ważne i potrafią mocno zasilić miejskie budżety, a możliwość rozliczenia się w miejscu zamieszkania jest dodatkowo komfortowa dla samych podatników. Pojawiały się spoty reklamowe, na ulicach rozdawano ulotki i inne gadżety – wszystko po to, by do Stargardu udało się przyciągnąć jak największą ilość podatników.

Ile Szczecin i okolica zyskają na podatku dochodowym?

Szczecin ma mieć największe udziały w zysku z podatku dochodowego, bowiem jego dochód z tego tytułu przekroczy 499 milionów złotych. Cieszyć może się również Koszalin, z wpływami prognozowanymi na poziomie 131 milionów złotych czy Świnoujście z 43 milionami. Kołobrzeg zyska 53 miliony, Police 47 milionów, a Goleniów 44 miliony złotych. Co ciekawe, większe wpływy niż uzdrowiska nad Bałtykiem ma pozyskać niewielka gmina Dobra, niedaleko Szczecina – będzie to aż 54 milionów złotych. W województwie zachodniopomorskim będzie 12 samorządów, których wpływy nie przekroczą 2 milionów złotych. Mimo wszystko wpływy kształtujące się na tym poziomie są w stanie poprawić standard życia mieszkańców i są szansą na realizowanie nowych inwestycji. Oczywiście nawet samemu Szczecinowi daleko jest do miast, które zdobywają największe wpływy z podatku dochodowego – dla przykładu, Warszawa notuje wpływy sięgające z tego tytułu 4,92 miliardów złotych, a Kraków 1,4 mld złotych.

 

Artykuł powstał dzięki portalowi wydarzenia Kołobrzeg
 

0 0 votes
Daj ocenę