Budowa zachodniej obwodnicy Szczecina

Budowa zachodniej obwodnicy Szczecina

5 października 2018 0 przez Głos Szczecina

Budowa zachodniej obwodnicy Szczecina – miasto chce dołożyć do projektu 100 milionów złotych. Już wstępny przetarg dotyczący budowy zachodniej obwodnicy Szczecina zakończył się fiaskiem z powodów zbyt wysokich kosztów. Czy zachodnia obwodnica miasta w ogóle powstanie?

Budowa zachodniej obwodnicy Szczecina – miasto chce dołożyć do projektu 100 milionów złotych

Mieszkańcy zakorkowanego Szczecina i okolicznych miejscowości mogą się cieszyć – władze miasta Szczecin oraz Police ogłosiły, że planują dołożyć do inwestycji zachodniej obwodnicy Szczecina 100 milionów złotych z własnego budżetu. Bodźcem do takiej reakcji był zakończony fiaskiem przetarg na wykonanie pierwszego etapu dokumentacji – opracowania koncepcji programowej oraz dokumentacji geologicznej. Zainteresowane inwestycją firmy zaproponowały zbyt wysokie kwoty na jego stworzenie. W budżecie przeznaczono na ten cel 8,5 mln, natomiast najtańsza oferta dotyczyła kwoty… 14,6 mln zł.

Czy zachodnia obwodnica Szczecina powstanie?
Pismo w sprawie dotacji Szczecina i Polic do inwestycji zostało już wysłane do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Prezydent Szczecina Piotr Krzystek uważa, że do zrealizowania inwestycji powinna zostać powołana spółka celowa. „Spółka celowa powołana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad z udziałem Skarbu Państwa i naszych samorządów, to jest rozwiązanie, które my od początku promujemy. Inne samorządy oczekują, żeby te drogi były zbudowane, my oczekujemy budowy, ale też dajemy coś od siebie – chcemy wyłożyć konkretne środki finansowe” – zapewnia prezydent. Pomysłem Krzystka było również rozplanowanie wykonania inwestycji na 2 etapy. Na początku inwestycja powinna się skupić na odcinku między Policami a Goleniowem, a dopiero w kolejnych latach dobudowywać kolejne węzły.

Jak będzie wyglądała zachodnia obwodnica Szczecina?
Według założeń, zachodnia obwodnica miasta ma liczyć 50 kilometrów. Połączy autostradę A6 w Kołbaskowie przez Police i miejscowość Święta z Północną Obwodnicą Goleniowa. W projekcie znajdzie się także tunel pod rzeką Odrą i Kanałem Polickim o długości ponad 2,5 kilometra. Koszt inwestycji pochłonie nawet 4 miliardy złotych. Wykonanie zachodniej obwodnicy Szczecina to rozwiązanie, na które mieszkańcy czekają już od lat. Inwestycja pozwoli omijać miasto na wzór berlińskiego ringu z połączeniami z niemieckimi autostradami A11 i A20. Jak na razie prowadzone są wstępne prace i przetargi, dlatego nie wiadomo jeszcze, kiedy ruszy budowa wyczekiwanej obwodnicy.

 

Artykuł powstał dzięki portalowi Kasa na święta