Bitcoin bije kolejne rekordy! Skąd się bierze jego popularność?

Bitcoin bije kolejne rekordy! Skąd się bierze jego popularność?

12 sierpnia 2018 0 przez Głos Szczecina

Chociaż Bitcoin wprowadzony został już w 2009 roku, zrobiło się o nim głośniej dopiero kilka lat później. W 2013 roku, w ciągu niespełna 12 miesięcy jego cena wrosła z zaledwie 14 do ponad 1200 dolarów. Bitcoin stał się wówczas bardziej wartościowy, niż uncja złota. Wielu ludzi dopiero wtedy zdało sobie sprawę o istnieniu rynku kryptowalut. Od tamtego czasu popularność Bitcoina nie maleje, a nawet zyskał on wielu różnych naśladowców.

 

Podstawowe atuty Bitcoina

Popularność Bitcoina wynika bezpośrednio z zalet kryptowalut, które mają obecnie coraz większą liczbę aktywnych zwolenników. Przede wszystkim, jego struktura jest zdecentralizowana i nie posiada żadnej formy materialnej. Już na samym początku jego twórcy założyli, że liczba sztuk bitcoina zostanie ograniczona do 21 milionów. Dzięki temu jest on odporny na inflację, a także całkowicie niezależny od banków centralnych, rządów oraz innych instytucji. W przypadku walut tradycyjnych bank centralny może wydać decyzję o wypuszczeniu na rynek dowolnej ilości pieniędzy i dodrukowaniu banknotów, a także poddawać zmianom poziom stóp procentowych i bezpośrednio wpływać w ten sposób na wartość waluty. Tymczasem wartość bitcoinów kształtowana jest wyłącznie poprzez popyt i podaż na wolnym rynku. Dzięki temu kryptowaluty pozbawione są ograniczeń wynikających z nadzoru oraz pośrednictwa zewnętrznego podczas wykonywania operacji finansowych, przez co pozwalają na dokonywanie bezpiecznych, szybkich i tanich transakcji.

Zarabianie na bitcoinach

BItcoin jest walutą w pełni wymienialną, przez co można nim dowolnie handlować. W ciągu ostatnich miesięcy padły kolejne rekordy, w wyniku których stał się bardziej niestabilny i znacząco wzmocnił swoją pozycję.
Najczęściej inwestorzy kupują bitcoiny i przetrzymują je, a w przypadku wzrostu ceny odsprzedają z zyskiem. Może ona jednak również w pewnym punkcie spaść, co oznacza dla inwestora stratę. Dlatego zarówno zakup, jak i sprzedaż poprzedzany powinien być specjalistycznymi analizami i badaniem trendów. Za pomocą bitcoina można też inwestować w opcje binarne, a następnie wykorzystać je do handlu cenami walut, indeksów, towarów czy akcji. W praktyce pozwala to na handel opcjami binarnymi par walutowych uwzględniających bitcoiny. Dzięki temu środki nie są zablokowane, a inwestor nie musi czekać na wzrost ceny aby obracać walutą. W początkowych fazach handlu, na bitcoinach zarabiać można było po prostu przez ich wydobycie. Potrzebny był do tego jedynie odpowiednio skonfigurowany komputer, który służył do zatwierdzania płatności dokonywanych za pomocą sieci. Jednak ze względu na dużą konkurencję, obecnie jest do tego potrzebny bardziej profesjonalny sprzęt, na który mogą sobie pozwolić jedynie najwięksi inwestorzy.

Wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji

Pod względem systemów bezpieczeństwa, Bitcoin jest znacznie bardziej rozwinięty w porównaniu do standardowych środków płatniczych. Wykorzystywane przez kryptowaluty technologie coraz częściej stają się przedmiotem zainteresowania ze strony różnych poważnych instytucji finansowych, które widzą w nich potężny potencjał. Dotyczy to przede wszystkim technologii blockchain, czyli cyfrowej bazy danych. Zawiera ona zapis każdej przeprowadzanej za pomocą bitcoinów transakcji, którego kopie znajdują się na wielu serwerach i urządzeniach z całego świata. Technologia blockchain może się okazać bardzo przydatna w usprawnianiu ewidencji, a także poprawianiu usług realizowanych przy użyciu walut klasycznych, takich jak euro czy dolar. System Bitcoin opiera się na działaniach zdecentralizowanej sieci użytkowników, dzięki czemu wszystkie dokonywane w nim transakcje są jednocześnie całkowicie anonimowe. Przeprowadzane w sieci operacje podlegają sprawnym zabezpieczeniom, dlatego ewentualne uszkodzenia pojedynczego serwera nie wpływają w żaden sposób na całościowe funkcjonowanie systemu.

Przyszłość Bitcoina

Stały rozwój wirtualnych pieniędzy zachęca instytucje finansowe do inwestowania w przeprowadzanie licznych badań związanych z kryptowalutami, dzięki którym mają one w przyszłości szansę na realne zaistnienie w społecznej świadomości. Obecnie Bitcoin pozwala na dokonywanie płatności w coraz większej ilości miejsc publicznych, m.in. sklepach, restauracjach czy hotelach. Także w Polsce pojawiają się kolejne podmioty, które akceptują walutę wirtualną od swoich klientów. Wiele firm specjalizuje się w usługach mających na celu ułatwienie wdrożenia płatności bitcoin w innych przedsiębiorstwach. Dotyczy to również innych kryptowalut, których liczba stale wzrasta. Proporcjonalnie rośnie również ich popularność. Obecnie ciężko jednak stwierdzić, czy rekordy bite przez Bitcoina przyczynią się do wyparcia zwykłego pieniądza przez cyfrowe waluty. Najprawdopodobniej dopóki kryptowaluty nie zostaną objęte międzynarodowymi regulacjami dotyczącymi ich obrotu, nie staną się walutami równorzędnymi dla euro czy dolara. Wciąż jednak mogą przyczynić się do znacznego przyspieszenia i ułatwienia wielu transakcji dokonywanych przez internet.

Autor: Paweł Dalecki – właściciel strony OdkryjBitcoin.pl, opisującej kryptowalutę Bitcoin dla początkujących.

Zdjęcie: Gusture / Flickr – na licencji Creative Commons