98 osób zatruło się ciastem

98 osób zatruło się ciastem

28 czerwca 2018 0 przez Głos Szczecina

98 osób zatruło się  ciastem z kremem w Green Caffe Nero. Zachęcam do zapoznania się z artykułem na temat „98 osób zatruło się ciastem z kremem w Green Caffe Nero”. Znajdziemy tu wszystkie informacje na temat tego zdarzenia, do którego doszło w kilku kawiarniach w Warszawie oraz w jednej w Krakowie. Polecam.

98 osób zatruło się ciastem

Wszystkie informacje na temat zbiorowego zatrucia ciasta z kremem, do którego doszło w kawiarniach sieci Green Caffe Nero. Znajdziemy tu wstrząsające informacje o tym zdarzeniu i pierwsze ustalenia sanepidu. Zapewne każdy znajdzie tutaj informacje, o których warto wiedzieć.

Obecnie sanepid prowadzi kontrole w kawiarniach sieci Green Caffe Nero, ponieważ doszło do prawie 100 zachorować wśród osób, które odwiedziły popularną kawiarnię. Sytuacja jest dość poważna. Do 13 czerwca zgłoszono 98 przypadków zatruć, w tym 11 dzieci. Jadwiga Mędelewska z państwowego powiatowego inspektoratu  sanitarnego przekazała, że dwie osoby dorosłe,  u których doszło do zatrucia, są hospitalizowane. Sytuacja więc nie jest błahostką, tylko powstało poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Na szczęście już nie dochodzi do zatruć wśród dzieci. Doszło do zbiorowego zatrucia w kawiarniach sieci Green Caffe Nero i sprawę w dalszym ciągu bada sanepid. Pierwsze sygnały o zatruciach zostały zgłaszane do sanepidu w trakcie długiego weekendu. Sanepid oczywiście podjął odpowiednie kroki i kilka dni później rozpoczęły się kontrole w kawiarniach Green Caffe Nero oraz u producenta, który zaopatruje kawiarnie w ciasta i desery. Inspektorzy sanitarni zwrócili się do Powiatowego Lekarza Weterynarii o pomoc w tej sprawie. Została podjęta decyzja o konieczności sprawdzenia  dostawców nabiału i jaj, które zostały użyte do przygotowania ciast. Inspektorzy sanitarni zwrócili się do Powiatowego Lekarza Weterynarii o pomoc w tej sprawie. Osoby, u których doszło do zatruć, odwiedzili kilka kawiarni w Warszawie i jedną w Krakowie.

W tych kawiarniach ciasta były zatrute. Pracownicy Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zdecydowali jednak, że najlepiej będzie skontrolować wszystkie lokale w całej Polsce. Jest ich dokładnie 64. Do środy 13 czerwca pracownicy odwiedziły 33 kawiarnie. Pracownicy Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wystawili mandaty kawiarniom w wysokości 7500 złotych. Jednak jak poinformowała Jadwiga Mędelewska z państwowego powiatowego inspektoratu  sanitarnego kontrole i postępowanie jeszcze się nie skończyło i każda kawiarnia sieci Green Caffe Nero  może spodziewać się kontroli w najbliższych dniach.

Trwają badania, które wyjaśnią jaka była przyczyna licznych zatruć po wizytach w kawiarniach sieci Green Caffe Nero. Według sanepidu przyczyną zatruć prawdopodobnie był nieodpowiedni sposób ekspozycji ciast, które nie były poddawane obróbce termicznej. Do zatruć doszło trzema rodzajami ciasta, którymi są ciasto chałwowe, tor bezowy oraz zielony mech. Zdaniem sanepidu ciasta te przy upalnej pogodzie mogły stać się groźne dla zdrowia klientów. Przedstawiciele kawiarni należących do sieci Green Caffe Nero tłumaczą, że powodem zatruć może być właśnie nabiał i jaja. Podejrzewają oni, że do piekarni, które zaopatrują kawiarnie, mogła trafić parta nabiału i jaj, które mogły wywołać zatrucia wśród osób, które spożyły ciasta tejże piekarni. Jednakże jak się okazało, Sanepid współpracując z Powiatowym Lekarzem Weterynarii,  ustalili, że jaja, które zostały wykorzystane do produkcji wyrobów cukierniczych dla sieci kawiarni, nie były skażone. Jaja pochodziły bowiem z ferm, które są wolne od salmonelli chorobotwórczych nabiału.

Czekamy zatem na wyjaśnienie, jaka była przyczyna licznych zatruć. Mamy nadzieję, że powód zachorowań wśród 98 osób uda się szybko odnaleźć  i osoby, które regularnie korzystają z kawiarni sieci Green Caffe Nero nie zniechęcą się do dalszego odwiedzania popularnej kawiarni.  Jest to pierwsza taka sprawa w kawiarniach sieci Green Caffe Nero, którą bada sanepid na większą skalę. Wcześniej nie było przypadku, aby doszło do zbiorowych zatruć w tych kawiarniach.