Odkryj Szczecin – miasto nowoczesnych

Odkryj Szczecin – miasto nowoczesnych

15 listopada 2016 0 przez Głos Szczecina

Jest w Polsce takie miasto, do którego… zewsząd jest daleko. Niektórzy nawet mówią, że to „jak stąd do Szczecina”. Niewielu jest więc śmiałków, którzy decydują się na tę daleką podróż na zachód. A szkoda – Szczecin to bowiem miejsce wyjątkowe, które czeka na odkrycie.

Czym wyróżnia się Szczecin?
Zapewne nie wiedzieliście, że ponad połowę powierzchni Szczecina zajmują parki i kanały wodne! Już dzisiaj urzeka on swoim nieoczywistym pięknem, a będzie coraz lepiej – władze Szczecina postanowiły uczynić z niego – jak mówią – „nową zieloną Wenecję północnej Europy”. W zamierzeniu Szczecin do 2050 r. ma zamienić się w zielony pływający ogród. Czy tak będzie – okaże się już niedługo. Rewitalizacja terenów zielonych i miejskich akwenów już się rozpoczęła – można więc z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Szczecin to miasto ludzi nowoczesnych i kreatywnych. Największą (i najmłodszą) dumą mieszkańców jest nowy gmach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza – futurystyczny, przeszklony, kształtem przypominający trochę górę lodową. Robi wrażenie nie tylko na laikach – w 2015 r. budynek ten został nagrodzony prestiżową Europejską Nagrodą Architektoniczną im. Miesa van der Rohe, nazywaną czasem „Noblem z architektury”! Jest się czym chwalić…

Ulubionym miejscem spacerowym zarówno rodowitych szczecinian, jak i odwiedzających to miasto turystów, są Bulwary Szczecińskie. To kompleks trzech przepięknych tras spacerowych ciągnących się wzdłuż Odry: Bulwar Piastowski, Bulwar Elbląski i Bulwar Gdyński. Latem wypełnia je słodki zapach czekolady. Wizytę w Szczecinie warto rozpocząć właśnie od spaceru tymi trasami.

By spojrzeć z góry na Szczecin, Odrę, Port, należy wybrać się na Wały Chrobrego. To tarasy widokowe, wzniesione na początku wieku przez burmistrza Szczecina, Hermanna Hakena, w miejscu wyburzonego wcześniej Fortu Leopold. Do brzegu Odry z tarasów schodzi się pięknymi, monumentalnymi schodami, mijając bogato rzeźbioną fontannę. To naprawdę romantyczne miejsce – nie dziwi więc, że często można spotkać tu zakochane pary…

Zainteresowanym kulturą z pewnością spodoba się w Szczecinie Zamek Książąt Pomorskich, będący dzisiaj prężnie działającą instytucja upowszechniania kultury. Rocznie placówka ta organizuje – często we współpracy z innymi instytucjami z całego kraju – ponad kilkaset przeróżnych imprez kulturalnych o różnym zasięgu.

Nocleg – zaplanuj wcześniej
Szczecin staje się coraz bardziej popularnym miejscem spędzania urlopów i weekendów nie tylko wśród Polaków, ale i wśród obcokrajowców, przede wszystkim Niemców. Z tego powodu wybierając się do Szczecina, warto wcześniej zarezerwować dogodny nocleg. Wart polecenia jest m.in. Hotel Focus Szczecin – ze względu na bardzo dogodną lokalizację w centrum miasta i wysoki standard oferowanych pokojów i apartamentów turyści bardzo go sobie chwalą.

0 0 votes
Daj ocenę