Lubisz gry komputerowe? Masz szansę na dobrą pracę!

Lubisz gry komputerowe? Masz szansę na dobrą pracę!

31 maja 2016 0 przez Głos Szczecina

Większość laików nie ma najlepszego zdania o pracy przy produkcji gier komputerowych, które kojarzą się im z wygodnym siedzeniem przed komputerem i wielogodzinnym graniem. Nic bardziej mylnego! Rynek gier komputerowych to coraz lepiej funkcjonujący segment polskiej gospodarki, stale potrzebujący wybitnych specjalistów: grafików, programistów czy animatorów. Jeśli jesteś zainteresowany pracą w tej branży, musisz zdawać sobie sprawę z wielu istotnych kwestii. Jakich? O tym w najnowszym artykule!

Odpowiednie wykształcenie

Branża gier komputerowych w ostatnich latach przeżywa prawdziwy rozkwit. Zdaniem właścicieli firm zajmujących się ich produkcją, w Polsce wciąż brakuje specjalistów w tej dziedzinie. Najlepiej widać to zarówno po ogłoszeniach o pracę, jak i zmianą podejścia polskich szkół do tematu, które powoli wychodzą naprzeciw oczekiwaniom tej branży. Jeśli interesuje Cię świat gier, a stoisz przed wyborem szkoły średniej, możesz zdecydować się na naukę w technikum informatycznym o specjalizacji ściśle związanej z tworzeniem gier komputerowych, takim jak http://szkolykreatywne.pl/technikum/, gdzie poznasz podstawowe informacje z zakresu programowania gry. Jeszcze wyraźniej trend ten widać na uczelniach, które zaczynają uruchamiać kierunki niezwykle przydatne dla chcących podjąć pracę w tej branży. Takie studia kształcą m.in. programistów, specjalistów od animacji trójwymiarowych czy projektantów fabuł gier komputerowych. Zainteresowany? Naukę możesz podjąć już w Warszawie, Szczecinie, Katowicach czy Krakowie.

Kogo poszukują producenci?

Przede wszystkim programistów gier oraz osób, które zajmą się tworzeniem scenariuszy i dialogów pojawiających się w grach. Zatrudnienie znajdą też graficy, animatorzy oraz graficy 3D, którzy we współpracy ze scenarzystami, projektują postacie i je otoczenie. Potrzebni są również projektanci poziomów, którzy budują wirtualny świat gry oraz eksperci ds. multiplayer, dzięki którym wielu graczy może wspólnie grać. W branży jest też duże zapotrzebowanie na tzw. testerów gier, którzy sprawdzają gry pod kątem jakości.

Wysokie zarobki

Na największą wypłatę mogą liczyć programiści, którzy już na samym początku kariery zawodowej zarabiają ok. 4 tysięcy, ale już po 5 latach ich wynagrodzenie może wzrosnąć nawet do 9 tysięcy. Nieco mniej otrzymują graficy, a wśród nich prym wiodą animatorzy (ponad 4,5 tysiąca) i specjaliści od 3D (ponad 4 tysiące). Z kolei producenci dostają blisko 6 tysięcy. Jednym słowem: dużo ponad średnią krajową.

Jeśli lubisz pracę na komputerze, a świat gier nie jest Ci obcy, może warto podjąć naukę w technikum lub na studiach uprawniających do wykonywania zawodów, takich jak grafik czy programista? W końcu to jeden z najprężniej rozwijających się sektorów zatrudnienia w Polsce!