Zwiedzanie muzeum za złotówkę!

Zwiedzanie muzeum za złotówkę!

10 lutego 2015 0 przez Karol

Szczecińskie Muzeum Narodowe postanowiło wziąć udział w akcji, którą przygotowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i tym samym wprowadzić dla dzieci oraz młodzieży, która się uczy i ma poniżej 26 lat, bilet, którego koszt będzie wynosić raptem jeden złoty.

Program nosi nazwę „Kultura Dostępna – Muzea Narodowe za złotówkę” i jest on realizowany poprzez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a on sam rozpoczął się z dniem 1 lutego 2014 roku. Zadaniem tego programu jest niwelowanie barier kompetencyjnych oraz finansowych, zwłaszcza jeżeli chodzi o grupy, które z pewnych względów mogą być bardziej narażone na wykluczenie, niżeli inne, chociażby z takich względów jak wiek, niskie dochody, miejsce zamieszkania czy też problemy ze zdrowiem.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska twierdzi, iż wreszcie nadszedł dobry moment, aby umożliwić szerokiemu gronu na zwiedzanie muzeów za tak niską cenę:

W ostatnich latach w wielu polskich muzeach przeprowadzono prace konserwatorskie i remonty, teraz nadszedł czas na umożliwienie szerszego korzystania z ich oferty. Drogie bilety wstępu wykluczają z uczestnictwa w wielu wydarzeniach dzieci i młodzież oraz inne, mniej uprzywilejowane grupy odbiorców. Dlatego szukam sposobów, by wszyscy, którzy interesują się kulturą, mogli do niej dotrzeć bez ponoszenia wysokich kosztów. Muszę przy tym przypomnieć, że jeden dzień w tygodniu, w którym wejście do muzeów jest darmowe, bilet za złotówkę dla dzieci, lekcje muzealne dla szkół czy specjalne projekty edukacyjne dla młodzieży – to wszystko już ma miejsce. Należy tylko dbać o to, żeby ta oferta stale była poszerzana.

Wystawy, które młodzież oraz dzieci będą mogły zwiedzać w zasadzie za prawie darmo, ponieważ tylko za złotówkę będą odbywały się w 4 siedzibach, w których funkcjonuje Muzeum Narodowego w Szczecinie. Każda z siedzib będzie miała inny bilet, za który będzie trzeba zapłacić osobno pieniądze. Siedziby, które będzie można zwiedzić to Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, mieszczący się przy Wałach Chrobrego 3, Galeria Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie, mieszcząca się przy ulicy Staromłyńskiej 27, Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, mieszczący się przy ulicy Staromłyńskiej 1 oraz Muzeum Historii Szczecin, oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, mieszczące się przy ulicy Księcia Mściwoja II 8. Według zapowiedzi już niedługo będzie również można wejść za symboliczną opłatą do Centrum Dialogu Przełomy, które mieści się przy placu Solidarności 1. Ponadto wejściówki za jeden złoty będę obowiązywały również przy Wystawie Nadmorskiej Klei Wąskotorowej, w Muzeum Morskim, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie w Gryficach, przy ulicy Błonie 2.

Pani Minister mówi również o tym jak będzie można zakupić taki bilet:

Zakup takiego biletu jest możliwy po okazaniu legitymacji szkolnej, studenckiej lub Europejskiej Karty Młodzieżowej EURO26. Dzieci do lat 7 mają wstęp bezpłatny – informuje Piotr Jankowski z Muzeum Narodowego w Szczecinie – Bilet ten nie obejmuje wstępu na osobno płatne wystawy, czyli ekspozycje, których muzeum nie jest organizatorem (np. coroczna wystawa „Fotografia Dzikiej Przyrody”)

Trzeba też zauważyć, iż w każdą sobotę wstęp do Muzeum Narodowego w Szczecinie jest całkowicie darmowy dla każdej osoby, która będzie chciała go zwiedzić.

Nie tylko Szczecin uczestniczy w tym programie, w innych miastach również będzie można pozwiedzać Muzeum za symboliczną złotówkę, a są to takie miasta jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Kielce, Gdańsk oraz Poznań. Nie tylko muzeum Narodowe wychodzi tutaj z propozycją biletów za złotówkę, ale również Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie oraz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Następne elementy związane z ministerialnym programem „Kultura Dostępna” będą wprowadzane w tym roku. Mają być to chociażby dodatkowe lekcje muzealne, darmowe wejścia do wybranych muzeów sztuki współczesne, bilety do kina i na koncerty o mniejszej cenie czy też transmisje spektakli teatralnych. Wszelkiego rodzaju informacje związane ze zniżkami czy też bezpłatnymi wejściówkami możecie znaleźć na oficjalnej stronie programu, która ma zostać uruchomiona jeszcze przed okresem wakacyjnym.