Znowu wielkie wyłudzenia dzięki stroju Policjanta

Znowu wielkie wyłudzenia dzięki stroju Policjanta

22 marca 2015 0 przez Karol

Wiele apeli oraz historii, które pokazywały osoby, które to zostały pokrzywdzone przez ludzi podszywających się za wnuczków, czy tych, którzy przypisywali sobie funkcje funkcjonariuszów Policji. Wiele się nie zmieniło, ponieważ starsze osoby cały czas są oszukiwane. W ostatnim czasie dwoje mieszkańców Szczecina zostało oszukanych przez tego typu podszywaczy, którzy chcieli zdobyć w bardzo łatwy sposób pieniądze. Strata wyniosła łącznie nieco powyżej 60 tysięcy złotych.

Aspirant Mirosława Rudzińska opowiada o tym jak dokonano wyłudzenia:

Kilka tygodni temu pojawiły się oszuści podający się za pracowników prokuratury, którzy wyłudzili od dwóch starszych osób sporą kwotę pieniędzy. W minionym tygodniu ponownie ofiarami oszustów na tzw. „wnuczka” padło dwóch szczecińskich seniorów. Tym razem oszuści podawali się za policjantów.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce 17 marca 2015 roku, w okolicach godziny 15:00. 70 letnia kobieta otrzymała telefon od mężczyzny, który twierdził, że jest jej siostrzeńcem i potrzebuję łącznej sumy w wysokości 40 tysięcy złotych. Kiedy mężczyzna zakończył rozmowę kobieta w pierwszym momencie pomyślała sobie, że jest to oszust, który ma zamiar wyłudzić pieniądze, jednak po chwili ponownie ktoś do niej zadzwonić. W tym momencie rozmówca przedstawiał się jako policjant i starał się przekonać kobietę, że warto aby zapłaciła ona pieniądze, ponieważ przyczyni się to wtedy do zatrzymania tego mężczyzny. Kobieta nie miała takiej kwoty pieniędzy przy sobie, dlatego też postanowiła udać się do banku, aby zaciągnąć kredyt i wybrać swoje oszczędności. Prawie 0 tysięcy złotych zostało wysłane przez kobietę zagranicznym przekazem pieniężnym.

Do następnej sytuacji doszło 19 marca, w okolicach godziny 15:00. Starszy mężczyzna otrzymał podobny telefon, zaś tym razem osoba podszywała się pod funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego i namawiała starszego mężczyznę do wykonania zagranicznego przekazu pocztowego. W ostatecznym rozrachunku mężczyzna wysłał 23 tysiące złotych.

W takiej sytuacji warto, aby wszystkie starsze osoby miały świadomość, że Policja nigdy nie zażąda od osoby, aby wpłaciła własne pieniądze, nawet jeżeli mieliby oni starać się zorganizować jakąś szerszą akcję, w której dana osoba mogłaby uczestniczyć to nie musiałaby ona płacić ze swoich pieniędzy. Ponadto Policja nie zwraca się do cywilów, aby pomogli im uchwycić przestępce. Jeśli ktoś będzie do Was dzwonił i podszywał się pod Policję, albo ktoś do Was podejdzie i będzie próbował Was przekonać do czegoś takiego to możecie mieć pewność, że jest to oszust. Dlatego też od razu powinniście skontaktować się z faktycznymi funkcjonariuszami Policji.

Policja zauważa, aby zwracać uwagę na takie kwestie jak:

  • Zawsze kierujmy się zasadą ” ograniczonego zaufania”,

  • W przypadku prośby o nagłą pożyczkę poprośmy o osobisty kontakt z osobą podającą się z naszego krewnego,

  • Skontaktujmy się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania „tragicznej” informacji , która miała być powodem pożyczki,

  • Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję,

  • Ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach,

  • Przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy – natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji,

  • Pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych ! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę.

  • Zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia ( najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2- 3 minuty) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer np. na policję.