Współczesna sztuka w 13 Muzach

Współczesna sztuka w 13 Muzach

19 lutego 2015 0 przez Karol

Rok 2015 to dla 13 muz naprawdę niesamowity czas, a to z tego względu, że będzie można tam znaleźć mnóstw różnego rodzaju wydarzeń związanych ze sztuką, które dotyczą Szczecina oraz innych miast.

Klub 13 Muz otrzymał spore uznanie za swoje projekty od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 roku. Dlatego też postanowiono, że otrzyma on dofinansowanie na kwotę większa niżeli 300 tysięcy złotych.

Wyróżnieniu uległ tutaj chociażby Międzynarodowy Festiwal Sztuki Digitalnej digital_ia czy spektakl taneczny „Cielesne Kalejdoskopy”, który został zaprezentowany w formie interaktywnej wystawy, a ponadto wyróżnione zostały działania edukacyjne, które były prowadzone poprzez Eksperymentalny Plac Zabaw w galerii dla dzieci TWORZĘ SIĘ.

Krzysztof KED Olszewski, pełniący rolę dyrektora artystyczne klubu 13 muz opowiada o tym co planują na ten rok:

W tym roku chcemy przeprowadzić kampanię na temat tego, co dzieje się w klubie 13muz i pokazać, jak sztuka współczesna jest odbierana przez szczecinian. Robimy rok przerwy w festiwalu inSPIRACJE, ale po dziesięciu latach będziemy myśleć o nowej formule.

Następna edycja będzie miała miejsce w 2016 roku. Jeżeli zaś chodzi o ten rok to w nim będzie można zobaczyć przegląd twórczości laureatów, którzy wzięli udział w KJonkursie dla Artystów w ramach MFSW inSPIRACJE. Pierwsza wystawa z tego cyklu będzie nosiła nazwę EJŻ i składać się będzie z prac Urszuli Kozak, czyli laureatki konkursu Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE/Xtreme z poprzedniego roku.

Pierwszą edycja związana z projektem Transfery będzie nosiła nazwę „Przejścia Graniczne” i jest ona naprzemienną prezentacją sztuki, która jest ściśle związana z dwoma lokalizacjami, czyli Szczecinem i Lublinem, które są oddalone od siebie o przeszło 700 kilometrów. Koncepcja, która zostanie podzielona na różne konteksty i wątki tematyczne zostanie zaprezentowana w Lublinie we wnętrzu Galerii Białej. Tematykami, które będzie można tam dojrzeć będą zmagania wszystkich ludzi, takie standardowe problemy każdego człowiek, aż po kwestię związaną ze śmiercią, która pełni tutaj rolę ostatecznego przejścia granicznej.

Digital_ia będzie w tym roku odbywał się w październiku. Wystawy mają trwać tylko i wyłącznie przez jeden weekend, jednak warto zauważyć, że wcześniej wiele dział ma znajdować się w przestrzeni publicznej, dlatego przez ten czas warto wypatrywać sztuki nowoczesnej na szczecińskich ulicach.

KED Olszewski wypowiada się na temat nowe projektu Monumento:

Od tego roku zaczynamy nowy projekt: Monumento. Każdego roku będziemy współpracować z jednym artystą, a po takiej współpracy pozostanie w przestrzeni miasta jeden stworzony przez niego obiekt. W ten sposób miasto zapełni się sztuką.