Wścieklizna rozprzestrzenia się w Szczecinie!

Wścieklizna rozprzestrzenia się w Szczecinie!

27 lutego 2015 0 przez Karol

Jakiś czas temu w centrum Szczecina został znaleziony martwy nietoperz, który był zakażony wścieklizną. Aktualnie w mieście zostały wyznaczony obszary, które są zagrożone występowaniem tej choroby.

Od 24 lutego na tych obszarach obowiązuje rozporządzenie wojewody, którego wynikiem jest umiejscowienie nakazów i zakazów w tych rejonach. W rozporządzeniu wojewody zostały wytyczone zarówno obszary z centrum miasta, ale również z terenu prawobrzeża, w niewielkiej części problem dotyczy również gminy Stare Czarnowo.

Doktor Tomasz Grupiński, z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii mówi o tym, iż wścieklizna jest nie do pokonania:

Wścieklizny u nietoperzy nie zwalczymy, nie ma takich możliwości. Dlatego trzeba bardzo ostrożnie do tych zwierząt podchodzić: nie dotykać, nie płoszyć śpiących zwierząt, zawiadamiać inspekcję weterynaryjną lub straż miejską o padniętym zwierzęciu, nie lekceważyć ryzyka. Wśród innych gatunków ssaków wścieklizny na terenie województwa zachodniopomorskiego nie stwierdziliśmy.

Pan doktor podkreśla również istotny bardzo fakt, iż głównym źródłem ryzyka zarażeni są w tym przypadku jedynie nietoperze, jednak w sytuacji, gdy nie zostania zachowana należyta ostrożność będzie istniało ryzyko przenoszenia choroby na inne zwierzęta, a nawet na ludzi.

Wszyscy, którzy chcieliby przemieszczać się wraz ze zwierzętami poza obszar zagrożony wścieklizną, który wyznaczony w rozporządzeniu powinny przede wszystkim zgłosić tenże fakt do powiatowego lekarza weterynaryjnego. Przebywający na obszarach zagrożonych powinni zadbać o to, aby trzymać psy na smyczy, zaś koty zamknięte.

Granice obszarów zagrożonych będą odpowiednio oznakowane przez władze samorządowe, a na tablicach znajdzie się napis:

UWAGA – WŚCIEKLIZNA – OBSZAR ZAGROŻONY”

Z powodu tego problemu i rozporządzenia wojewody nie można organizować na ten moment żadnych targów, wystaw, konkursów czy pokazów, w których mogą wystąpić psy, koty oraz wszelkiego rodzaju zwierzęta, które są narażone na wściekliznę.

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo kiedy rozporządzenie przestanie obowiązywać.

Zagrożony obszar numer 1 obejmuje takie osiedla jak:

Arkońskie-Niemierzyn, Niebuszewo, Żelechowa, Drzetowo-Grabowo, Międzyodrze-Wyspa Pucka, Pomorzany, Świerczewo, Pogodno, Niebuszewo-Bolinko, Łękno, Śródmieście-Północ, Centrum, Turzyn, Stare Miasto, Śródmieście-Zachód, Nowe Miasto oraz obszar Cmentarza Centralnego

Zagrożony obszar numer 2 obejmuje takie osiedla jak:

Dąbie (ograniczone od strony północnej rzeką Chełszcząca), Zdroje, Bukowe-Klęskowo, Słoneczne, Majowe, Kijewo, granica obszaru zagrożonego od strony południowo-wschodniej w miejscu przecięcia ulicy Koziej z granicą powiatu gryfińskiego wchodzi na jego teren i biegnie wzdłuż drogi dojazdowej do miejscowości Kołowo, na wysokości masztu telewizyjnego Kołowo skręca w stronę zachodnią i biegnie po południowej ścianie lasu do drogi nr 1352Z, dalej drogą 1352Z do autostrady A6 gdzie przecina granice powiatów i biegnie wzdłuż autostrady A6 w kierunku północno-wschodnim do zjazdu Podjuchy i Ronda Żołnierzy Wyklętych, dalej granica obszaru zagrożonego przebiega przy Hotelu Panorama po jego wschodniej stronie do ul. Radosna i łączy się z zachodnią granicą administracyjną osiedla Zdroje.