Tytuł artysty roku 2014 wędruje tym razem do… No właśnie, kogo?

Tytuł artysty roku 2014 wędruje tym razem do… No właśnie, kogo?

5 marca 2015 0 przez Karol

Nominowanych za rok 2014 jest naprawdę sporo, znaleźć pośród nich można fotografa Cezarego Dubiela, Kompozytora Radzimira Dębskiego, pisarza Krzysztofa Niewrzęde i gitarzystę Krzysztofa Meisingera. To właśnie oni staną do walki o Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecin za rok 2014.

Rekomendowanymi do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za rok 2014 rok są:

  • Cezary Dubiel – Fotograf. Nominacja za zdobycie kilkunastu nagród o znaczeniu międzynarodowym w 2014 roku.
  • Radzimir Dębski. Nominacja za stworzenie utworu i teledysku „Prologue”, który promuje Szczecin i nowo powstałą Filharmonię Szczecińską. W klipie znalazło się miejsce dla wielu szczecińskich muzyków i jego mieszkańców.
  • Krzysztof Niewrzęda. Nominacja za między innymi opublikowanie opowiadania, które nosi tytuł „Na szczęście” i zostało doskonale przyjęte przez grono krytyków literackich i dało ono podwaliny do rozpoczęcia cyklicznych spotkań literackich, których patronem w tym przypadku była Miejska Biblioteka Publiczna, a sam cykl nazywał się „Względy Niewrzędy”.
  • Krzysztof Meisinger – Muzyk oraz gitarowy solista. Nominacja za chociażby przygotowanie i poprowadzenie premiery polskie tanooperity Astora Piazzolli „Maria de Buenos Aires” w Teatrze Polskim w Szczecinie oraz za prowadzenie debiutów w paryskim Theatre de Palais Royale wraz z jedną z najwybitniejszy sopranistek świata Sumi Jo, która sam go na tę ceremonię zaprosiła oraz za fakt prowadzenia wraz z Orkiestrą Kameralną „Cappella Bydgostiensis” recitalu w Filharmonii Berlińskiej.

Posiedzenie komisji do spraw kultury Rady Miasta i Prezydenckiej Rady Kultury postanowiła wybrać te właśnie nazwiska na wspólnym posiedzeniu. W tym samym momencie zostały również ogłoszone osoby, które zostały nominowane do zdobycia tytułu Mecenasa Kultury Szczecina za rok 2014.

Nominowanymi zostali:

  • Firma Calbus chociażby za wspieranie podczas inauguracji w Filharmonii Szczecińskiej w jej nowym miejscu i K. Meisingera podczas występu na scenie w Filharmonii Berlińskiej
  • Jolanta Drąszkowska, pełniąca funkcję prezesa Neptun Developer za finansowe wspieranie działalności artystycznej i rozwijanie szczecińskiego Liceum plastycznego
  • Grupa Polmotor za wspieranie 14 muz i realizowanie spektaklu wizualne pod tytułem „X-citing Fores”, który miał miejsce podczas 10 już festiwalu inSpiracje.

Kto zostanie zwycięzcą w obu kategoriach o tym poinformuje Prezydent Szczecina. Laureatów nagrody będzie można poznać podczas oficjalnej, uroczystej gali, która odbędzie się w Filharmonii Szczecińskiej imienia Mieczysława Karłowicza, dnia 18 marca, 2015 roku.