Technopark Pomerania wita pierwsze firmy

Technopark Pomerania wita pierwsze firmy

25 lutego 2015 0 przez Karol

Nowo powstałe budynki należące do kompleksu Technopark Pomerania mogą już być użytkowane i kilku lokatorów już z nich korzysta. Przeszło już 80% powierzchni biurowych jest na dzień dzisiejszy wynajęta, w większości są to start-upy i niewielkie firmy, które zajmują się tworzeniem własnych aplikacji i oprogramowania. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że ich rozwój będzie wspierany poprzez lokatora strategicznego, czyli dużą firmę z branży informatycznej. Aktualnie Technopark jest na etapie podpisywania umów, rozstawianie mebli i montowania sprzętu multimedialnego. Otwarcie nowych budynków ma odbyć się 23 marca 2015 roku.

Na dzień dzisiejszy 65 procent powierzchni biurowej w nowych budynkach Technoparku zostało wynajętych bądź zarezerwowanych przez 25 małych firm i start-upów i przez 17 firm, które są na etapie rozwoju, zaś 15% powierzchni zostało przejęte przez lokatora strategicznego, czyli dużą firmę informatyczną, która ma w planie wspierać mniejszych przedsiębiorców.

Andrzej Fetorowski, prezes Technoparku Pomerania opowiada o tym jak będzie wyglądało funkcjonowanie kompleksu:

Tworzymy otoczenie biznesowe, w którym obok siebie funkcjonować będą firmy na różnym etapie rozwoju. Większe podmioty będą angażować się w merytoryczne i biznesowe wspieranie start-upów, stworzą im możliwości pozyskiwania nowych zleceń, a w zamian będą miały ułatwiony dostęp do specjalistów IT.

Wspieranie przedsiębiorców

Dodatkowo warto zauważyć, że wszystkie firmy będą w stanie skorzystać ze wsparcia, które będzie związane z biznesem i prawem oraz z promocją ich działalności, pomocą związaną z zyskaniem dofinansowania czy ułatwieniem kontaktów z samorządem oraz badaczami. Katarzyna Witkowska, menedżer Działu Rozwoju Technopark Pomerania opowiada o tym:

Wspólnie będziemy organizować także barcampy, warsztaty i duże konferencje dla firm IT. Stworzymy tu miejsce pełne pozytywnej energii, która sprzyja rozwojowi biznesu

Niecałe 3 tysiące metrów kwadratowych, czyli jakby nie patrzeć to 1/4 całej powierzchni znajdującej się w Technoparku będzie zajmowana przez przestrzenie wspólne, czyli sale do spotkań biznesowych, sale konferencyjne czy innego rodzaju otwarte strefy, które będą przystosowane do pracy wspólnej oraz osobnej. Korzystać z tej strefy będą mogli nie tylko sami najemcy, ale również wszystkie osoby zainteresowane realizowaniem projektów IT. Dzięki dużej ilości przestrzeni wspólnych firmy będą miały ułatwioną możliwość współpracy i realizowania nowych projektów biznesowych, a również będzie to przyczyniać się do niesamowitego rozwoju niewielkich firm z branży technologicznej.

Pośród otwartych stref będzie można odnaleźć chociażby strefę co-workingowa, która będzie zapewniać tzw „bezpieczny start”, czyli taki, który nie będzie wymagał od Was wynajmowania biura, a mimo wszystko będziecie mogli pracować w tamtym miejscu i korzystać z doradztwa biznesowego. Ponadto znajdować się będzie tam również mobilnie zaaranżowana „Strefa (ma)geeka”, która jest przystosowana w głównej mierze do kreatywnej pracy zespołowej i można będzie z niej korzystać w pełni za darmo i będzie ona skierowana w głównej mierze do firm, które współpracują z Technoparkiem oraz do organizacji pozarządowych. Katarzyna Witkowska opowiada o tym w jaki sposób aranżują przestrzenie:

Otwarte przestrzenie dla początkujących przedsiębiorców urządzamy zgodnie z najnowszymi światowymi trendami

Coś poza biurami?

W Technoparku znajdować się będą również miejsca, a nie tylko same biura, czyli przedszkole, lunch bar czy hiding roomy, które są pomieszczeniami, w którym przedsiębiorcy będą mogli sobie odpocząć. Jest to naprawdę korzystne dla tych osób, które często nad danym projektem pracują po naprawdę wiele godzin w ciągu dobry. Warto też zauważyć, że w jednym z trzech nowo powstałych obiektów ma powstać największa serwerownia w całym regionie, której powierzchnia będzie wynosiła 750 metrów kwadratowych. Serwerownia będzie przeznaczona do użytku lokatorów z Technoparku oraz innych szczecińskich firm, sektora medycznego i administracji publicznej.

Nowe budynki będą sąsiadować w sposób bezpośredni z rewitalizowanym parkiem miejskim imienia Jack Karpińskiego, w którym w tym roku mają się rozpocząć prace porządkowe z przycięciem drzew i krzewów. Na wiosnę ma zostać zamontowane tam oświetlenie, zaś w ciągu najbliższych dwóch lat ma zostać tam zbudowany plac zabaw oraz siłownia na powietrzu. Ostatni etap budowy zakłada powstanie niewielkiej sceny eventowej. Inwestycja ZUK będzie wynosiła milion złotych. Park miejski będzie nieodzownym elementem zielonej części Technoparku w wyniku czego będzie o wiele atrakcyjniejszy dla przedszkola, które już w tym roku zacznie swoje funkcjonowanie na parterze w jednym z budynków.

Funkcjonowanie Technoparku Pomerania ma za zadanie skupić się na rozwijaniu innowacyjnych przedsiębiorstw na terenie województwa Zachodniopomorskiego, kolejnymi celami to wsparcie dla małych firm oraz uatrakcyjnienie regionu, a głównie Szczecina dla firm z zagranicy. Inwestycja kosztuje łącznie 100 milionów złotych, z czego 40 procent tej kwoty pochodzi z unijnych dotacji. Technopark do tego czasu był w stanie objąć wsparciem przeszło 90 firm. Warto zauważyć, że aż 92% firm, które były inkubowane nadal utrzymuje się na rynku, a jest to wręcz fenomenalny rezultat. Niezwykle nowoczesna infrastruktura, która znajduje się w nowych obiektach i usługi wspierania biznesu są w stanie stworzyć warunki, dzięki którym rozwiną się kolejne firmy, a może ich być nawet kilkadziesiąt.