Szczeciński mistrz obchodzi urodziny

Szczeciński mistrz obchodzi urodziny

10 marca 2015 0 przez Karol

August Ludwig Most urodził się 208 lat temu w Szczecinie. Z tejże okazji Muzeum postanowiło, że pokaże, aż dwa dzieła tego artysty, kótre przez ten czas nie były jeszcze prezentowane.

August Ludwig Most jest wybitnym szczecińskim malarzem z epoki biedermeieru, który obchodzi swoje 208 rocznicę urodzin, która ma miejsce 10 marca 2015 roku, we wtorek, czyli dzisiaj. Muzeum Historii Szczecina widząc tak wspaniałą okazję postanowiło, że zaprezentuje dotychczas niepokazywane wcześniej dzieła artysty, takie jak:

  • Pejzaż górski przy źródle z figurą Matki Boskiej (1848)
  • Portret rodziny Kühn (1844)

Ostatni obraz został zakupiony przeszło rok temu przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. Obrazy będzie można obejrzeć od 10 do 15 marca 2015 roku, w Muzeum Historii Szczecina.

Nie tylko te urodziny Muzeum będzie świętować

Urodziny Mosta są w zasadzie jedynie zapowiedzią tego co będzie się działo dalej, gdyż Muzeum Narodowe w Szczecinie chce rozpocząć nowy projekt o nazwie: „eMeNes_Nie(ch) żyją mistrzowie!”

Daniel Źródlewski z Muzeum Narodowego w Szczecinie opowiada o tej inicjatywie:

Wykorzystując rocznice urodzin wybranych wielkich artystów, których prace znajdują się w zbiorach Muzeum lub w depozycie i są prezentowane na wystawach stałych i czasowych, będziemy przybliżać ich twórczość i sylwetki.

W ramach tegoż, że projektu sprezentowane zostaną między innymi dzieła takich artystów jak:

Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Wilhelm Meyer-Schwartau, Lovis Corinth, Eugen Dekkert, Max Slevogt

Źródlewski Daniel dodaje również, że będą dwa specjalne wydarzenia:

Specjalny charakter będą miały wydarzenia związane z 500. rocznicą urodzin Lukasa Cranacha Młodszego oraz 100. – Bernharda Heiligera

Co więcej o twórczości Mosta?

Muzeum posiada na dzień dzisiejszy 11 płócien autorstwa Augusta Ludwiga Mosta i bardzo dużą ilość jego rysunków, a kolekcja ciągle rośnie. Ostatnim czasem wysunięta została bardzo ciekawa inicjatywa, aby nadać imię artysty nowej przeprawie, która ma połączyć Wyspę Grodzką z Łasztownią. Inicjatywa jest bardzo ciekawa, zwłaszcza, że ma podłoże historyczne. Źródlewski twierdzi, że most będzie powstawał w tym samym miejscu, w którym August Ludwig Most spędzał czas i malował jeden ze swoich obrazów, w 1847 roku, obraz nosi nazwę „Widok Szczecina z Łasztowni Stoczniowej” i jest on bardzo znany i na dzień dzisiejszy można go znaleźć w zbiorach Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie.

Daniel Źródlewski twierdzi, że most „Mosta” nie jest tylko i wyłącznie ciekawą grą słowną:

„Most Mosta” to nie tylko ciekawa gra słów, ale też nośnik wartości historycznych i tożsamościowych. W Urzędzie Miasta Szczecin zostały złożone odpowiednie dokumenty, a z odpowiedzi magistratu wynika, że może przyjąć propozycję.

Na dzień dzisiejszy jednak wiadomo, że dyskusja rozpocznie się dopiero po tym jak budowa mostu zostanie zakończona:

Nadanie nowej nazwy mogłoby zapoczątkować serię oryginalnych przedsięwzięć (na przykład stworzenie tablicy pamiątkowej z reprodukcją wspomnianego obrazu czy plenerowej galerii dzieł Augusta Ludwiga Mosta), pozwalających szczecinianom na zapoznanie się z wciąż jeszcze niewystarczająco znaną historią miasta i jego dawnymi, wybitnymi obywatelami.

August Ludwig Most narodził 10 marca, 1807 roku w Szczecinie. Za młodu uczęszczał do Stargardu do malarza o nazwisku Thiele, od którego pobierał lekcję, następnie pojechał do Akademii Sztuki w Berlinie do profesora Heiniricha Lengericha. W tym właśnie okresie malarz tworzył swoje pierwsze obrazy, które przedstawiały chociażby „Wieże Bramy Młyńskiej” i „Wnętrze kościoła Mariackiego”. Co ciekawe ten drugi obraz został kupiony przez pruskiego króla, czyli Fryderyka Wilhelma II. August Ludwig Most gdy zakończył studia postanowił na kilka lat wyjechać do Drezna, aby w 1834 ponownie powrócić do swojego rodzinnego miasta – Szczecina. W 1841 roku zaczął pracę w szczecińskim Gimnazjum Mariackim. Pracował tam jako nauczyciel rysunki, a zakończył nauczanie w szkole wraz ze swoją śmiercią.

Artysta był miłośnikiem podróży, bardzo często zdarzało się, że wykonywał on szkice takich rzeczy jak gospody, zajazdy czy stroje ludowe. Bardzo podobały mu się zwłaszcza pyrzyckie stroje ludowe i to właśnie dzięki niemu zostały one spopularyzowane. W momencie gdy powołano w 1834 roku Pomorskie Stowarzyszenie Sztuki, artysta zasiadał w zarządzie tego stowarzyszenia. Już w tamtym okresie należał do szczecińskiej, miejskiej elity.

Bardzo wiele szkiców Augusta Ludwiga Mosta nie odnaleziono po II wojnie światowej. Zachowane w głównej mierze zostało malarstwo olejne, pejzażowe oraz porterowe, a było to w sumie blisko 280 obrazów. i na dzień dzisiejszy można odnaleźć je w szczecińskich zbiorach muzealnych i w zbiorach w Greifswaldzie. Pośród pejzaży niezwykłą wartość posiadają te obrazy, na których widać architekturę dawnego Szczecina, Stargardu oraz Pyrzyc, pośród portretów, czyli między innymi podobizny szczecińskiego kompozytora Carla Loewego i matematyka Hermanna Hrossmanna. Dzięki obrazowi Augusta Ludwiga Mosta pod tytułem „Szczeciński zamek od strony północy: z 1828 roku można było wykonać rekonstrukcję Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, po tym jak wojna pozostawiła go w mało estetycznym stanie. August Ludwig most umarł w Szczecinie, 27 czerwca 1883, a jego grób znajdował się na dzisiejszym, nieistniejącym już niestety Cmentarzu Grabowskim.