Szczecinianie postawili na SKM

Szczecinianie postawili na SKM

26 lutego 2015 0 przez Karol

Żeby nie mieć problemów z korkami bardzo duża ilość Szczecinian zdecydowała się na wybranie połączonej oferty ZDiTM oraz Przewozów Regionalnych. 21 lutego w sobotę w wyniku modernizacji torowisk dla ogólnego ruchu postanowiono zamknąć Most Długi. Żeby transport uliczny w mieście został odciążony postanowiono, że Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego wraz z Przewozami Regionalnymi Regio uruchomi wspólnie transport, który będzie umożliwiał skorzystanie z pociągów Regio na trasie w okolicach Szczecina.

Mieszkańcy wybrali pociąg

Początkowe obawy związane z korkami zniknęły tak szybko jak się pojawiły i wraz z początkiem tygodnia nie dostrzeżono żadnych korków, a jedyne problemy pojawiły się we wtorek w późne południe na Trasie Zamkowej i kierowcy jadący w stronę prawobrzeża mieli nieco kłopotów. Warto jednak zauważyć, że funkcjonariusze policji pracujący w szczecińskiej drogówce nie zauważyli, że na drodze pojawiły się groźniejsze wydarzenia, a spora część mieszkańców zdecydowała się na porzucenie własnego transportu i komunikacji miejskiej wybierając tutaj pociąg.

Dariusz Wołoszczuk pracujący w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie opowiedział o tym jak prezentują się obserwacje ZDiTM:

Z naszych obserwacji wynika, że z możliwości skorzystania koleją na podstawie biletów ZDiTM skorzystało wielu pasażerów. Wniosek taki wysnuwamy na podstawie obserwacji ze stacji w Dąbiu i Zdrojach w porannym szczycie.

Przedstawiciele Przewozów Regionalnych Regio również zgadzają się z tymi obserwacjami. Krystyna Królik Naczelnik Działu Handlowego ”Przewozy Regionalne” , Oddział Zachodniopomorski w Szczecinie opowiada o tym jak prezentują się wstępne informacje:

Z wstępnych informacji od drużyn konduktorskich obsługujących pociągi REGIO w granicach Szczecina wielu mieszkańców miasta postanowiło skorzystać z zastępczej komunikacji kolejowej. Nie posiadamy danych liczbowych, ale wiemy z rozmów, że ta nowa oferta została przez podróżujących codziennie z jednej strony miasta na drugą przyjęta bardzo pozytywnie.

Zaś Maria T. Markiewicz z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego mówi kiedy będą do dyspozycji pełne dane:

Pełne oficjalne dane będą znane na początku przyszłego tygodnia. Niemniej już dziś można na podstawie obserwacji stwierdzić, że liczba pasażerów tych pociągów wyraźnie wzrosła, a połączenia w niektórych godzinach cieszą się wyjątkowo dużą frekwencją.

Szczecińska Kolej Metropolitalna kiedyś wystartuje?

Decyzja, która została podjęta przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego ucieszyła wiele osób, które czekają na Szczecińską Kolej Metropolitalną . Plany związane z uruchomienie SKM na razie prezentują się jedynie na dokumentach, które ciągle są nie pełne. Na szczęście projekt został już zapisany w kontrakcie terytorialnym. Mieszkańcy mają nadzieję, że modernizacja torowisk oraz zamknięcie Mostu Długiego spowodują, że pracę nad wdrożeniem Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej znacznie przyśpieszą. Wiele osób z regionu bardzo na to liczy, ponieważ umożliwiłoby to na połączenie nie tylko osiedli w Szczecinie, ale również pobliskich miast, takich jak Gryfino, Stargard Szczeciński czy Police.