Społeczny ogród na Łasztowni? Co to takiego?

Społeczny ogród na Łasztowni? Co to takiego?

7 maja 2015 0 przez Karol

Rabaty ziół i kwiatów, pomidory oraz zielona trawa. W taki sposób ma prezentować się społeczny ogród, który zostanie zlokalizowany na Łasztowni. Ma być przepysznie, elegancko oraz ekologicznie.

Szczecinianie są w stanie odwiedzać Starą Rzeźnię już od kilku dobrych tygodni. Jak się okazuje atrakcje i przyjemność nie tylko będzie czekała w samym budynku, ale również i w jego okolicy. Bierze się to przede wszystkim z tego, że w tym miejscu ma powstać szczeciński ogród społeczny. Jest to idea, która jest propagowana przez trzy mieszkanki Szczecina, czyli Agatę, Zuzię oraz Majkę.

Agata Adamowicz, realizatorka projektu opowiada o pomyśle:

Pomysł narodził się kilka tygodni temu. W Berlinie takich ogrodów jest bardzo dużo, pomyślałyśmy, że warto mieć też takie miejsce w Szczecinie.

Mieszkanki Szczecina nie myślały długo o tym, aby wdrożyć inicjatywę w życie. Zdobyły zgodę właścicieli obiektu, otrzymały wsparcie od Fundacji Moja Łasztownia i ruszyły do boju.

Agata Adamowicz dodaje również, że jest to idealne miejsce:

Samo miejsce, aż się prosi o to, aby w nie inwestować. Wyremontowana Stara Rzeźnia przyciąga tłumy. Lokalizacja też jest doskonała, więc na co mamy czekać. Działamy już od teraz.

Jeden ogród

Główną pomysłodawczynią całej inicjatywy jest Zuzanna, która jakiś czas temu ukończyła architekturę krajobrazu, po czym natychmiastowo zaczęła projektować przestrzeń. Ogród ma być pełen zieleni i być niezwykle praktyczny, a mieszkańcy Szczecina mają samemu dbać o rośliny, które tam będą się znajdować. Na razie funkcjonowanie ogrodu jest przewidziane tylko na sezon letni.

Została już przygotowana ziemia, na której będzie zasiana trawa. Za jakiś czas mieszkańcy Szczecina będą w stanie sami podjąć decyzję o tym co będzie znajdowało się w ogrodzie. Trójka odpowiedzialnych za tę ideę dziewcząt chcą, aby ogród na Łasztowni był w stanie spełniać cztery funkcję, czyli rekreacyjną, edukacyjną, kulturalna i ekologiczną. Ekologiczna funkcja ma być związana z uprawianiem roślin i pielęgnacją ogródka, a w nim mają zostać zbudowane grządki i posadzone będą sadzonki kwiatowe i ziołowe oraz warzywa, które będzie można później konsumować.

Agata Adamowicz twierdzi, iż podstawą jest integracja:

W naszym ogrodzie chciałybyśmy zintegrować szczecinian. Planujemy organizować ogrodowe warsztaty, ciekawe wystawy czy koncerty.

Najbardziej istotnym elementem ogrodu społecznego ma być praca wszystkich ludzi. Majka, Zuza i Agata mają nadzieję, że mieszkańcy Szczecina w momencie, gdy będą wykonywać pracę razem zaczną dzielić się zdobytym doświadczeniem.

Agata dodaje również, iż mają pomysł na dalszy rozwój inicjatywy:

Jeśli pomysł spodoba się, to na pewno uruchomimy ogródek w następnych latach.

Powolutku do celu

To w jaki sposób będzie prezentował się ogród jest zależny w głównej mierze od sponsorów, którzy zdecydują się na to, aby był w stanie powstać. Aby móc uzbierać jak największa kwotę, wytwarzając piękny ogród, szczecińskie ogrodniczki postanowiły, że zgłoszą swój pomysł do ogólnopolskiej akcji Społeczenik 2.0. Jest to taki konkurs, w którym to polscy internauci decydują o tym, który projekt jest najciekawszy i można mu poświęcić więcej uwagi, dzięki czemu jest w stanie później zmieniać miejską przestrzeń, angażując w to mieszkańców. Każdy zwycięzca jest w stanie otrzymać do 10 tysięcy złotych dotacji na ten cel. Poza tym ogrodniczki mają plan, aby zamieścić projekt na platformie crowdfoundingowej „wspieram.to„, ponieważ im więcej pieniędzy otrzymają, tym ogród będzie lepiej się prezentować.