Rowery lada moment ruszą!

Rowery lada moment ruszą!

27 lutego 2015 0 przez Karol

Już wszystkie rowery są nasmarowane i naprawione, jedyne na co teraz czekają to mycie. Po tym jak minęła zimowa przerwa rowery miejskie ponownie będą mogły pojawić się na szczecińskich ulicach.

Stacje Bike_S zostaną już niedługo ponownie zapełnione po przegi, a będzie miało to miejsce w nocy z sobotę na niedziele, czyli 28 lutego na 1 marca. Aż 342 rowery znajdą się na 33 stacjach, zaś 20 rowerów będzie znajdować się w magazynie i pełnić będą rolę rezerwy.

Konrad Stępień pracujący w spółce Nieruchomości i Opłaty Lokalnych, pełniący rolę kierownika projektu Bike_S, twierdzi, że nowy sezon będzie o wiele bezpieczniejszy, gdyż każdy zaginiony rower zostanie od razu zgłoszony policji:

Siedmiu rowerów, które zaginęły w poprzednim sezonie do tej pory nie udało się odnaleźć

Stacja otwarta na potulickiej

Od 1 marca zacznie funkcjonować stacja Narutowicza-Potulicka, która w wyniku prac remontowych przy ulicy Potulickiej była przez pewien czas nieczynna, jednak tym razem zmoknięta zostanie stacja przy Dworcu Głównym PKP, mieszczącym się przy ulicy Kolumba. Została ona zdemontowana na okres, gdy trwa modernizacja Dworca Szczecin Główny PKP, zaś ponowne jej uruchomienie będzie najwcześniej dopiero możliwe w połowie 2015. Kolejną ciekawą informacją jest fakt, że do życia zostanie powołana stacja mieszczący się przy jeziorku Słonecznym, blisko ronda Gierosa, która została sfinansowana przez Radę Osiedla Gumieńce. Z końcem Rady Miasta zostanie wydana w tejże sprawie odpowiedniego rodzaju uchwałą.

Darmowe jeżdżenie ciąg dalszy

W tym roku cena za jazdę również nie ulegnie zmianie. Tak samo jak w poprzednim roku, tak i tutaj przez pierwsze 20 minut będzie można jeździć w pełni za darmo, zaś wypożyczenie roweru na okres jednej godziny będzie kosztował raptem złotówkę.

Andrzej Gajda, prezes NiOL na ten temat wypowiada się w sposób następujący:

W ubiegłym roku było ponad 100 tys. bezpłatnych wypożyczeń, kilkanaście tys. płatnych za 1 zł, a tylko kilka tys. razy wypożyczono rower na dłużej niż godzinę

Testom mają zostać poddane nowe gumy na oponach rowerów. Konrad Stępień z NiOL, będący kierownikiem projektu Bike_S mówi, iż w poprzednim roku opony często pękały, jednak tym razem to się zmieni:

W minionym sezonie pęknięte i przebite opony były jednymi z najczęstszych usterek, dlatego zdecydowaliśmy się na zakup, na razie do 5 rowerów, pełnych opon, wykonanych w całości z gumy, bez powietrza w środku. Opony te były już sprawdzane w czasie przerwy sezonowej, ale prawdziwy test przejdą dopiero, kiedy rowery wyjadą na ulice Szczecina.

Pomoc dla zapominalskich

Wszyscy użytkownicy Bike_S, który z pewnych powodów nie pamiętają swoich loginów czy pinów mogą skontaktować się poprzez e-mail bikes@bikes-srm.pl, dzięki czemu będą w stanie je odzyskać. Ponadto z dniem 1 marca wystartuje również infolinia, na którą będzie można dzwonić. Infolinia będzie czynna w każdy dzień od godziny 6:00 do 22:00.

Koszty związane z utrzymaniem tego projektu w sezonie poprzednim oscylowały na poziomie 400 tysięcy złotych. Na ten rok postanowiono zaplanować budżet rzędu 1,2 miliona złotych na ten ceny, z czego blisko 400 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na cele związane z amortyzacją, zaś 100 tysięcy złotych powinno być w stanie powrócić do budżetu, z racji wpływów z wypożyczeń i reklam. Dlatego też NiOL chciałoby, aby rower miejski został dofinansowany przez środki, które znajdują się w budżecie miasta.

Andrzej Gajda, prezes Nieruchomości i Opłat Lokalnych powiedział, że starają się o odpowiednie środki:

Staramy się o to, by radni podjęli odpowiednią uchwałę przy korekcie miejskiego budżetu. Wnioskowaliśmy o kwotę 1,1 mln zł dofinansowania.