Przybądź na darmowe zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich!

Przybądź na darmowe zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich!

23 marca 2015 0 przez Karol

W Szczecinie niedługo będą dwie okazje do tego, aby móc za darmo pozwiedzać Zamek Książąt Pomorskich wraz z przewodnikiem. Pierwszą okazją w tym tygodniu są urodziny Eilharda Lubinusa, który jest autorem Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego, która jest określana jako mistrzostwo oraz arcydzieło jeżeli chodzi o XVII-wieczną kartografię. Druga okazja będzie miała miejsce pod koniec tego tygodnia i będzie związana z cyklem „Ścieżkami Pomorza”.

23 marca, w poniedziałek, czyli dzisiaj, ma miejsce 450 rocznica urodziny bardzo znanego XVII-wiecznego naukowca, Eilharda Lubinusa. To właśnie w tym dniu w godzinach od 10:00 do 18:00 będzie można całkowicie za darmo przyjść i pozwiedzać Muzeum Zamkowego. Co ciekawe o godzinie 17:00 będzie można to zrobić wraz z przewodnikiem, który to podczas oprowadzania będzie skupiał się w głównej mierze na postaci Lubinusa.

Możliwość zwiedzania Zamku wraz z przewodnikiem, w tym dniu, jest całkowicie za darmo. Zbiórka będzie odbywała się o godzinie 17:00 wewnątrz Muzeum Zamkowego, od wejścia J z dużego dziedzińca.

Geniusz tamtego okresu

Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego, która została stworzona przez Lubinusa, została wykonana ze względu na zlecenie, które on otrzymał od pomorskiego księcia Filipa II i należy ona do jednych z najbardziej znaczących map regionu. Wykonywana była on od 1610 do 1618, a zanim ją dokonano potrzeba było wykonać przeszło 5 tysięcy obserwacji w plenerze. Ta właśnie mapa obejmuje całkowity obszar Księstwa Pomorskiego, które liczyło łącznie blisko 30 tysięcy kilometrów kwadratowych i w tamtym czasie dzieliło się ono Księstwo Wołogoskie i Szczecińskie. Co ciekawe na mapie dokonano zaznaczenia blisko 3 tysięcy obiektów, poza miejscowościami uwzględniono lasy, rzeki drogi, owczarnie, folwarki, papiernie, młyny, a co dosyć mało spodziewane pompy wodociągowe.

Grzegorz Kruszewski, przewodnik miejski o mapie Lubinusa wypowiada się w niezwykle pozytywny sposób:

To mistrzostwo XVII-wiecznej kartografii, kopalnia wiedzy o Pomorzu, wspaniały przykład mecenatu władcy nad sztuką i nauką – wiele jeszcze można tworzyć określeń odnośnie Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego i żadne nie będzie ani trochę przesadzone. Eilhardus Lubinus długo i dokładnie nad tym dziełem pracował, objeżdżając Pomorze wzdłuż i wszerz.

Warto zauważyć, że Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego to nie jest tylko i wyłącznie dzieło kartograficzne. Wewnętrzna rama została utworzona z 354 herbów rodzin szlacheckich, zaś górno-środkowa jej część ukazuje drzewo genealogiczne rodu Gryfitów, czyli 157 imion i portretów książęcych, zaczynając oczywiście protoplasty, czyli nikogo innego jak Świętobora. W 1614 roku Lubinus postanowił w sposób dodatkowy przyozdobić swoje dzieło, dodając do niego widoki miasta, które zostały wykonane przez szczecińskiego malarza Johanna Wolfarta.

Dzięki XVII-wiecznemu dziełu autorstwa Lubinusa można było wyznaczyć 9 turystycznych tras, które prowadzą przez przeszło 49 miejscowości na terenie Pomorza, które zostały oznaczone na tejże mapie. W 2014 roku został wydany przewodnik, na którym zostały również opisane trasy.

Drugie darmowe zwiedzanie Zamku

Tomasz Wieczorek, który jest zamkowym przewodnikiem będzie również oprowadzał wszystkich chętnych, całkowicie bezpłatnie, w sobotę, 28 marca. Spacer ma być swoistą kontynuacją spotkania, które miało miejsce w czwartek i odbywało się ono w ramach cyklu „Ścieżkami Pomorza”. W tym dniu poza samym wykładem dotyczącym dziejów Zamku Książąt Pomorskich będzie można również obejrzeć film o nazwie „Zamek Szczeciński”, który został wytworzony, bazując na archiwalnych taśmach.

W sobotę, podczas oprowadzania będzie można dowiedzieć w jaki sposób wyglądało kształtowanie się budowli zamku na tle wielu stuleci, zaś osoba przewodnika będzie skupiała w głównej mierze na dziedzińcach zamkowych i to co w im bezpośrednio sąsiaduje. Wszystkie chętne, aby wziąć udział w zwiedzaniu zamku pod hasłem „Zamek poprzez wieki” powinny zebrać się o godzinie 12:00, 28 marca w Muzeum Zamkowym.