Pociągi jako nowy element komunikacji miejskiej?

Pociągi jako nowy element komunikacji miejskiej?

17 lutego 2015 0 przez Karol

Już niedługo Szczecinianie będą mogli poczuć jak to jest mieć w swoim mieście Kolej Miejską, a to z tego powodu, że w wyniku zamknięcia Mostu Długiego miasto będzie musiało poradzić sobie z problemem komunikacji miejskiej, dlatego też pragnie dołączyć do tego pociągi regionalne. Wszyscy podróżni będą mogli skorzystać z nich, używając do tego swoich biletów miesięcznych i jednorazowych ZDiTM.

Wraz z dniem 21 lutego zostanie zamknięty Most Długi z powodu ruchu ogólnego, a przez most będą przejeżdżać tylko autobusy i przejazdy do tego uprzywilejowane. Żeby ruch pomiędzy prawą, a lewą częścią miasta był jak najbardziej usprawniony na ten okres, kiedy most będzie zamknięty dla ogólnego ruchu miasto postanowiło włączyć do komunikacji miejskiej pociągi regionalny.

Pociągi regio spółki Przewozy Regionalne będą nadawały się do skorzystania przez pasażerów z biletami komunikacji miejskiej już od soboty, 21 lutego. Od tamtego dnia pasażerowie z takimi biletami będą mogli przejechać przez Dworzec Główny, Podjuchy, Zdroje, Dąbie, Zdunowo oraz Załom.

Korzystanie z biletów może być początkowo problematyczne. Jeżeli chodzi o bilety miesięczne oraz takie bilety, które zostały skasowane w innego rodzaju środkach komunikacji miejskiej będą wystarczyło pokazać je kontrolerowi, tak samo jak w normalny tramwaju. W przypadku, gdy zakupiło się nowy bilet i jeszcze się go nie skasowało to może być to już nieco bardziej kłopotliwe, a to z tego względu, że w większości przypadków zapewne będzie wymagane posiadanie długopisu, który posłuży do wpisania na nim daty. W niektórych pociągach mogą zostać zainstalowane kasowniki, ale nie ma co na to też liczyć. Jeżeli już jednak takowe będą to zapewne przy wejściu do pociągu.

Kwestia związana z zamknięcie Mostu Długiego dla ogólnego ruchu jest powiązana z tym, iż konieczna jest przebudowa torowiska tramwajowego na przyczółkach mostu, czyli na skrzyżowaniu ulicy Nabrzeże Wileckie z ulicą Wyszyńskiego oraz na skrzyżowaniu ulicy Energetyków z ulicą Celną. Przebudowa ma trwać około miesiąc.

Bogusław Gościniak, dyrektor kontraktu w firmie Energopol opowiada dlaczego akurat teraz zaczynają przebudowę:

Zaczynamy teraz ze względu na coraz bardziej sprzyjające warunki atmosferyczne. Zakładamy, że nie wystąpią żadne niespodzianki i roboty będą w krótkim czasie postępowały. Zaręczam, że pracownicy firm wykonujący roboty będą dokładali wszelkich starań, aby te prac wykonywane były jak najszybciej.