Nowy pociąg na trasie Szczecin – Kraków

Nowy pociąg na trasie Szczecin – Kraków

1 kwietnia 2015 0 przez Karol

Najnowsze jednostki PKP Intercity, które są składane w Siedlcach będą jeździły na trasie Szczecin – Kraków. Pociągi przejadą przez takie miasta jak Łódź, Kutno oraz Poznań.

Pociąg Flirt-3 już został zbudowany dla spółki PKP Intercity i niedługo znajdzie się on na torach pomiędzy Szczecinem, a Krakowem. Jest to elektryczny zespół trakcyjny. Nowo powstałe pociągi z Siedlec posiadają 360 miejsc siedzących w układzie otwartym, a jest to jednoznaczne z tym, że składy nie będą posiadały przedziałów. Wszystkie składy będą posiadały zainstalowaną klimatyzacją, a dodatkowo znajdzie się tam przedział barowy, osobne miejsca na bagaże orz gniazdka elektryczne, z których pasażerowie będą mogli korzystać.

Podczas zamawiania pociągów PKP Intercity kładło spory nacisk na wygodę w podróżowaniu przez osoby niepełnosprawne. Poza specjalnie przystosowanymi dla pasażerów korzystających z wózków inwalidzkich miejscami będzie również istniała możliwość użytkowania urządzenia, dzięki któremu o wiele łatwiej będzie można wejść do pociągu, dodatkowo wysuwane stopnie będą zakrywały szczelinę, która znajduje się pomiędzy peronem, a pojazdem i również w pociągu znajdzie się specjalnie przystosowana toaleta dla tego typu pasażerów.

Osoby, które podróżują z małymi dziećmi będą mogły skorzystać z przewijaków. Nowe pociągi, które będą umiejscowione na trasie Szczecin – Kraków będą miały możliwość przewożenia rowerów. Koszt, który poniesie PKP Intercity za zakup wraz z utrzymaniem tychże pociągów wyniesie 1,62 miliarda złotych.

Składy będą musiały zostać dostarczone do końca października 2015 roku. Odpowiedzialnymi za budowę jest konsorcjum Newag i Stadler Polska.