Nowe dworce w Dąbiu i Goleniowie?

Nowe dworce w Dąbiu i Goleniowie?

5 lutego 2015 0 przez Karol

Nowoczesne obiekty mają zawierać w sobie punkty usługowe, ogrzewane poczekalnie, pomieszczenia kas i toalety, które będą przeznaczone dla wszystkich, a znajdą się również tam specjalne pomieszczenia dla opiekunów z dziećmi, a ponadto mają tam również widnieć zadaszone poczekalnie, znajdując się od strony peronów i do tego strzeżone przez monitoring miejsca na rowery.

Końcówka roku była dla PKP S.A. bardzo ciekawa, a to z tego powodu, że spółka zaczęła realizować swój autorski projekt, czyli Innowacyjne Dworce Systemowe. W ramach tego projektu budynki na dworcach, które nie są funkcjonalne zostaną zburzone, zaś na ich miejscu będą widniały całkowicie nowe budynki. Nowe stacje mają być ponadto w pełni ekologiczne oraz mają być dostosowane do potrzeb osób, które są niepełnosprawne i mają tam również znaleźć się rozwiązania, które znacznie zmniejszają koszty eksploatacji tego typu obiektów. Początkowo dworce, które zostały objęte tym programem znajdują się w Strzelcach, Mławie, Nasielsku, Ciechanowie i Krajeńsku Wschód.

Piotr Ciżkowicz, który jest członkiem Zarządu PKP S.A. w listopadzie poprzedniego roku informował o tym jak będzie prezentował się projekt:

Projekt pod nazwą Innowacyjne Dworce Systemowe chcemy w ciągu dwóch lat zrealizować w kilkunastu lokalizacjach. Głównym celem, jaki nam przyświeca, jest poprawa komfortu pasażerów. Podróżni będą mieli do dyspozycji nowoczesne i przyjazne obiekty. Wśród rozwiązań, które będziemy stosować na nowych dworcach, znajdą się panele słoneczne, pompy ciepła i odzysk wody deszczowej.

Według tego co mówi się w Radio Szczecin, niezwykle sporą szansę na tego typu przebudowy posiadają dworce, które znajdują się w Szczecinie Dąbie oraz w Goleniowie. PKP S.A. na dzień dzisiejszy jest na etapie dokładniejszej inwentaryzacji, która byłaby w stanie ocenić stan obiektów i koszt wyburzenia i postawienia budynków całkowicie od początku. Jest ponadto prowadzonych bardzo dużo rozmów z potencjalnymi najemcami, którzy są zainteresowani wynajmem powierzchni na dworcach, które miałyby powstać w przyszłości.

Lista ostateczna 15 dworców, które mają powstać do przyszłego roku będzie znana w okolicach czerwca, w tym roku. PKP twierdzi, że nie ma wątpliwości, iż znajdą się na tej liście dworce z rejonu zachodniopomorskiego, jednak jakie to będą dworce to jeszcze nie wiadomo.