Niezwykle nowoczesny szpital w Zdrojach?

Niezwykle nowoczesny szpital w Zdrojach?

31 marca 2015 0 przez Karol

Istnieje możliwość, że w okresie września w szpitalu w Zdrojach znajdą się pierwsze oddziały szpitalne z ulicy Świętego Wojciech. W centrum Szczecina nie ma znajdować się już szpital, a ma być to przemianowane na specjalistyczną przychodnię dla kobiet oraz dzieci.

Magdalena Knop, przedstawicielka szpitala „Zdroje” informuje o wstępnych ustaleniach:

Wstępny termin zakończenia prac budowlanych w Zdrojach, w pawilonach, do których mają być przeniesione pierwsze oddziały z placówki przy ulicy Świętego Wojciecha, to wrzesień tego roku.

Podkreśla jednak, że nie jest to stały termin i istnieje możliwość, że ulegnie to korekcji.

Magdalena Knop opowiada o tym co aktualnie dzieje się w szpitalu w Zdrojach:

W tej chwili remontowane są kolejne pawilony, budowany jest łącznik. Prace będą ukończone na jesieni i to tam przeniesione zostaną okulistyka i otolaryngologia, które obecnie mieszczą się w innych budynkach kompleksu przy ul. Mącznej oraz dwa oddziały ze szpitala przy ul. Św. Wojciecha – oddział pediatrii, nefrologii ze stacją dializ i leczenia ostrych zatruć oraz oddział pediatrii, gastroenterologii i reumatologii. Powstanie pierwszy i jedyny SOR dla dzieci

Na przestrzeni najbliższych lat w szpitalu w Zdrojach mają znajdować się już wszystkie oddziały szpitalne, które można na dzień dzisiejszy znaleźć w centrum Szczecina, przy ulicy Świętego Wojciech. Przez ten cały okres mają miejsce prace budowlane, które sprowadzają się do tego, że powstać centralny pawilon Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem z lądowiskiem dla helikopterów i blokiem operacyjnym.

Za okres blisko dwóch lat mają tam trafić kolejne oddziały z ulicy „Wojciecha” – oddział chirurgii dziecięcej oraz urologii i oddział anestezjologii. Będzie znajdował się tam również blok operacyjny, w którym będą umieszczone cztery sale i pierwszy oraz jedyny taki w całym województwie szpitalny oddział ratunkowy dla dzieci.

Przychodnia zamiast szpitala

Magdalena Knop informuje o kolejnym etapie inwestycyjnym:

Po zakończeniu zaprezentowanych zadań planowany jest kolejny etap inwestycji. Po przeniesieniu oddziałów szpitalnych z obiektów przy ul. Św. Wojciecha do kompleksu szpitalnego w Zdrojach planujemy utworzyć w uwolnionych pomieszczeniach specjalistyczną przychodnię dla kobiet i dzieci. Na pewno placówki przy ul. Św. Wojciecha nie będziemy zamykać.

Z tego co wiadomo będą znajdowały tam chociażby poradnie, które na dzień dzisiejszy funkcjonują w budynku przy ulicy Słowackiego. Ostateczny koszt związany z powstaniem i wyposażeniem Centrum będzie wynosił 100 milionów złotych.

Wszystko razem

Przez ten czas w ramach Centrum powstał już pawilon ginekologiczno-położniczo-noworodkowy i Centrum Leczenia Oparzeń dla Dzieci i Młodzieży, które jest w stanie przyjąć blisko 100 dzieci w ciągu roku z różnych terenów, z całej Polski. Oddziały intensywnej terapii noworodka, rehabilitacji, neurologii dziecięcej i jedyny w regionie oddział psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej zostały przebudowane oraz wyremontowane. Utworzony został również oddział neurochirurgii dziecięcej.

Centrum zaczęto budować przeszło 4 lata temu. Tylko na terenie województwa Zachodniopomorskiego nie można spotkać żadnego wojewódzkiego szpitala dziecięcego. Funkcje tegoż, że szpitala zostały rozlokowane po rożnych placówkach. Dzięki dokończeniu budowy, najmłodsi pacjenci będą w stanie korzystać ze wszystkich najbardziej im potrzebnych usług medycznych w jednym kompleksie.