Niemieccy Mistrzowie w szczecińskim muzeum

Niemieccy Mistrzowie w szczecińskim muzeum

12 lutego 2015 0 przez Karol

Muzeum Narodowe zdecydowało się, że stworzy wystawę pod tytułem „Przemiany. Od Klingera do Kanoldta – grafika krajów niemieckojęzycznych” i tym samym zaprasza ono wszystkich zainteresowanych na odwiedzenia wystawy.

Wystawa ma na celu zaprezentowanie tego jak bardzo wielowątkowa jest panorama sztuki niemieckiej, która pochodzi z czasów drugiej połowy XIX wieku oraz początku XX wieku. Jest to sztuka, która swój największy rozwój miała w takich miastach jak Monachium, Berlin, Drezno, Wiedeń, Stuttgart czy Dusseldorf oraz w wielu innych, zdecydowanie bardziej odległych koloniach artystycznych, która reprezentowały szereg wielu niesamowitych kierunków oraz prądów artystycznych, wyznaczających trend tamtych czasów. Na wystawie będzie można spotkać grafiki od epoki późno romantycznej, przez epokę symbolizmu, impresjonizmu, który będzie zaprezentowany w specyficznej, niemieckiej odmianie, który zdecydowanie wyróżniał się na tle tego co prezentowała reszta Europy, ekspresjonizmu, który również był jedyny w swoim rodzaju, aż do epoki, z której Niemcy są bardzo dobrze znani, czyli z epoki nurtu Nowej Rzeczywistości.

Dyrektor Muzeum narodowego w Szczecinie, Lech Karwowski opowiada o tym jaka to będzie wystawa:

Wystawa pokazuje grafikę jako dzieło sztuki. Jest naszym trzecim wspólnym przedsięwzięciem z Fundacją Ernsta Barlacha

Na wystawie będzie można znaleźć dzieła chociażby:

Maksa Liebermanna, Käthe Kollwitz, Maksa Klingera, Lovisa Corintha, Maksa Pechsteina, Maksa Slevogta, Emila Orlika, Egona Schielego, Ottona Hettnera, Emila Noldego, Ernsta Barlacha, Alfreda Kubina, Paula Klee, Alexandra Kanoldta

Dzięki nim każdy zwiedzający muzeum będzie w stanie zobaczyć co takiego naprawdę gra w niemieckiej duszy. Przewodnikiem w szczecińskim Muzeum Narodowym na tej wystawie został Ernst Barlach, a dokładniej to jego cztery książki, które zostały opublikowanej w berlińskiej oficynie, która należy do Paula Cassirera. Tytuły tych książek zostały potraktowane w sposób dosłowny jak i metaforyczny, jednak dzięki temu był one w stanie zostać inspiracją dla pomysłodawców polsko-niemieckiego przedsięwzięcia oraz dzięki nim można było określić dukt myśli nad wystawą i publikacją tych dzieł. Tytuły ich to Przemiany Boga, Czas wojny i niedoli, Do radości oraz Głowa.

Dariusz Kacprzak pracujący w Muzeum Narodowym w Szczecinie twierdzi, iż jest to naprawdę wielkie wydarzenie:

To prawdziwe święto sztuki. Część tych prac jest prezentowana w naszym muzeum po raz pierwszy. To prace niesłychanie kruche, na papierze, które najlepiej oglądać w pełnym świetle, które jest jednak zabójcze dla grafik. Dlatego postanowiliśmy je eksponować tylko przez 10 tygodni.

Na tej wystawie można będzie również odnaleźć dwie prace, które zostały wykonane przez Ernsta Barlacha, a jest on artystą, który nierozerwalnie jest połączony z Meklemburgią oraz Pomorzem, a to w wyniku tego, iż w szczecińskim Cmentarzu Centralnym można znaleźć pomnik „Matki Ziemi”, które to miasto było dawną stolicą prowincji Pommern, a dzisiaj jest to stolica Pomorza Zachodniego. Prace, które zostały umieszczony i są autorstwa Ernsta Barlacha to ekspresjonistyczny drzeworyt, który pochodzi z 1919 roku i nazywa się „Grupa podczas burzy” oraz ilustrowana własnoręcznie wykonana przy pomocy drzeworytów książka „Der Findling”, która pochodzi z 1922 roku.

Wystawa będzie miała miejsce 12 lutego o godzinie 18:00 i odbywać się będzie w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wejście na nią jest całkowicie bezpłatne.