Muzeum Miejskie nie zostało dokończone?

Muzeum Miejskie nie zostało dokończone?

8 stycznia 2015 0 przez Karol

Wały Chrobrego należą do jednych z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w całym Szczecinie, w ich sercu jest umiejscowiony główny gmach Muzeum Narodowego w Szczecinie. Kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że budynek, w którym dzisiaj można znaleźć muzeum oraz teatr nie zostały tak naprawdę skończone?

Projekt gmachu dzisiejszego Muzeum Narodowego jest autorstwa Wilhelma Meyera-Schwartau i powstał on od 1908 do 1911 roku. Aktualnie znajduje się on na planie litery E, jednak początkowe założenia projektowe były takie, że muzeum miało być wybudowane na planie czworoboku. Niestety wysokie koszta związane z budową tejże inwestycji sprawiły, że trzeba było podzielić ją na dwie części.

Pierwszy z nich zakładał wzniesienie skrzydła, które jest dzisiaj znane mieszkańcom Szczecina, zaś już kolejny zakładał, iż obiekt zostanie rozbudowany. Rozbudowa obiektu miała mieć miejsce wtedy, gdy muzeum powiększy odpowiednio swoje zbiory. Oficjalne otwarcie ówczesnego Muzeum Miejskiego odbyło się w czerwcu 1913 roku. Niestety rozwój Muzeum został zahamowany przez wybuch I wojny światowej, która to wystarczająco dobiła miasto borykające się z problemami finansowymi, dlatego też przestano wtedy zastanawiać się nad kwestią związaną z rozbudową muzeum.

Jeśli jednak przyjrzycie się planom związanych z projektem muzeum to będziecie mogli dojść do wniosku, że obiektu na Wałach Chrobrego tak naprawdę nigdy nie dokończono. Istnieje spora szansa na to, że gdyby w przeszłości postanowiono zrealizować drugi etap inwestycji to dzisiaj Muzeum Narodowe w Szczecinie byłoby w stanie bez większego problemu podzielić przestrzeń z Teatrem Współczesnym.

W czerwcu 2014 roku Lech Krawowki, Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie opowiadał o tym jak wygląda infrastruktura Muzeum:

Z perspektywy Muzeum lokacja Teatru jest bardzo poważną przeszkodą. Zakłóca układ komunikacyjny, zmniejsza powierzchnie ekspozycyjne o ponad 2000 m2, uniemożliwia racjonalne rozlokowania magazynów, pracowni, administracji MNS, racjonalne zaplanowanie ogrzewania; zajmuje znakomitą przestrzeń wystawowo-recepcyjną, zasłaniając jej efektowną architekturę (zasłonięcie kopuły nad widownią i wspierających ją filarów), utrudnia racjonalne zaplanowanie brakującego skrzydła od strony zachodnio-północnej (tzw. Plac Mickiewicza). Z tej przyczyny dla pomieszczenia zbiorów MNS musi utrzymywać odrębny budynek przy ulicy Staromłyńskiej 1.

W takim przypadku można się zastanowić, czy po przeszło 100 latach nadal Szczecinianie mogą myśleć o tym, aby dokończyć plan Wilhelma Meyera-Schwartau? A może jednak nie jest to możliwe? Architekt, Tomasz Sachanowicz twierdzi, że niosłoby to ze sobą nieco kontrowersji, ale może jednak nie byłby to tak zły pomysł:

W krótkiej perspektywie i bez zastanowienia pomysł wydaje się idiotyczny i anachroniczny – na pewno wywołałby wiele kontrowersji. W dłuższej perspektywie i po chwili zastanowienia nasuwają się przykłady wspaniałych budowli wznoszonych w dużych przedziałach czasu (ponad 100 lat). Kościół Sagrada Familia w Barcelonie projektu Antonio Gaudiego jest budowany od roku 1882, katedry gotyckie konstruowano przez stulecia.