Miasto rozdaje lokale komunalne!

Miasto rozdaje lokale komunalne!

29 stycznia 2015 0 przez Karol

Jakby nie patrzeć to do zgarnięcia jest naprawdę sporo, ponieważ w tym roku miasto chce oddać do użytki niecałe 300 lokali komunalnych, z czego 110 z przeznaczeniem socjalnym, zaś reszty ma zostać wyremontowana na koszt najemcy. Chętnych jest naprawdę dużo, ponieważ więcej niżeli 2,3 tysiąca osób. Końcówka grudnia 2014 roku była bardzo ciekawa, a to z tego powodu, że została ogłoszona wstępna lista 290 osób, z który Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie chciałby podpisać te umowy najmu.

Ponowne liczenie

Osoby, które nie znalazły się na listach miały miesiąc czasu, aby złożyć odwołanie. Ostateczny termin był wczoraj. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jak duża ilość osób podjęła taką decyzję. Istnieje możliwość, że będzie ich przeszło nawet kilkuset. Wszelkie odwołania zostaną rozpatrzone przez Społeczną Komisję Mieszkaniową. Zadaniem komisji będzie sprawdzenie czy urzędnicy wywiązali się w grudniu ze swoich obowiązków i w sposób prawidłowy naliczyli wszelkiego punkty. Jeżeli dana osoba zdobyła większą ilość punktów, tym posiada większe możliwości na dostanie mieszkania.

Tomasz Owsik-Kozłowski z Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie opowiada o tym jak to wszystko wygląda z perspektywy formalnej:

Dopiero po rozpatrzeniu odwołań przedstawimy ostateczną listę osób, które otrzymają propozycję zawarcia umów najmu. Komisja rozpatrzy odwołania i w uzasadnionych przypadkach doliczy należne punkty. Oznacza to, że osoby, które nie zgadzają się z punktacją naliczoną przez pracowników ZBiLK wciąż mogą znaleźć się na ostatecznej liście osób, które otrzymają mieszkania komunalne do remontu i lokale socjalne

Na dzień dzisiejszy jeszcze nie wiadomo do końca kto zostanie najemcom tych lokali, cała lista będzie dostępna dopiero w maju. Zostanie ona wywieszona w siedzibie ZBiLK, która mieści się przy ulicy Mariackiej 25 oraz będzie można ją znaleźć na stronie internetowej Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie. 

Co z czynszami?

Lokalami socjalnymi nazywa się mieszkania, które zostały przeznaczone dla gospodarstw domowych, które to charakteryzują się niskimi dochodami. Czynsz w takich lokalach to zaledwie 1,20 za jeden metr kwadratowy. Najczęściej tego typu lokale posiadają obniżony standard, czyli można znaleźć tam ogrzewanie piecowe oraz WC, które nie znajduje się w lokalu mieszkalnym, a poza nim.

Sprawa inaczej prezentuje się w sytuacji, gdy mieszkania są przeznaczone pod remont, a koszty tego remontu zobowiązany jest pokryć nowy najemca.

Tomasz Owsik-Kozłowski na ten temat wypowiada się tak:

Z powodu różnych zakresów remontów ZBiLK nie narzuca konkretnych mieszkań, wybierają je sami mieszkańcy

Warto też zauważyć, że nie można tutaj jednoznacznie powiedzieć ile taki remont może kosztować, ponieważ jego cena może wynosić zaledwie kilka tysięcy złotych, albo nawet kilkadziesiąt tysięcy.

W przyszłym roku ZBiLK przygotuje następną pulę mieszkań, które rozda mieszkańcom. Na dzień dzisiejszy nie można ustalić ile będzie takowych mieszkań.