Medycyna estetyczna coraz popularniejsza

Medycyna estetyczna coraz popularniejsza

27 maja 2015 0 przez Głos Szczecina

Kiedyś medycyna estetyczna była fanaberią dla wybranych – teraz coraz większa ilość ludzi decyduje się poprawić swój wygląd w profesjonalnym gabinecie.

Czym jest medycyna estetyczna?
Medycynę estetyczną definiuje się jako dział medycyny, zajmujący się profilaktyką starzenia skóry oraz działaniami rekonstrukcyjnymi, które mają za zadanie odtworzyć jej stan sprzed okresu starzenia.

Medycyna estetyczna jest na ogół nieinwazyjna, bądź inwazyjna w bardzo niewielkim stopniu. Głównym celem działania jest poprawa wyglądu oraz samopoczucia pacjenta, zachowanie młodości i poprawa samooceny, jak również zwiększenie atrakcyjności w oczach innych.

Medycyna estetyczna pomaga też uporać się z licznymi, drobnymi niedoskonałościami – bliznami, cieniami pod oczami, rozszerzonymi porami skóry, znamionami, tatuażami i brodawkami. Daje też możliwość poprawienia kształtu twarzy oraz ust.

Dlaczego się na to decydujemy?
Operacje plastyczne wiążą się z dużym ryzykiem oraz ogromnymi kosztami. Przez jakiś czas trzeba też przebywać w szpitalu i przechodzić okres rekonwalescencji, a gojenie ran jest bolesne i długotrwałe. Medycyna estetyczna działa zupełnie inaczej – opiera się na pozachirurgicznych zabiegach, które nie wymagają pobytu w szpitalu i wykonywane są ambulatoryjnie. Jednocześnie musi je przeprowadzać wykwalifikowany lekarz, co stanowi gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności. Wiele przeprowadzanych zabiegów ma charakter tymczasowy, co z pewnością ułatwia decyzję, ponieważ ludzie mniej wahają się, gdy coś nie jest „już na zawsze”.

W zabiegach medycyny estetycznej wykorzystuje się:

  • fale radiowe
  • masaż mechaniczny
  • podciśnienie
  • peelingi chemiczne i mechaniczne
  • światło IPL/E-Light
  • laser (frakcyjny, typu Q-Switch lub diodowy)
  • zabiegi biostymulacyjne
  • kriolipolizę lub lipolizę kawitacyjną
  • wypełniacze (kwas hialuronowy, L-polimlekowy lub botoks)
  • nakłuwanie (mezoterapię igłową, frakcyjną lub radiofrekwencję mikroigłową)

Mężczyźni do poprawki
Na skorzystanie z możliwości, jakie daje medycyna estetyczna, decydują się nie tylko kobiety, lecz również coraz więcej panów. Decydują się oni przede wszystkim na zabiegi mezoterapii, wypełnienie bruzd nosowo-wargowych, wstrzyknięcie botoksu w celu wygładzenia zmarszczek mimicznych, leczenie osoczem bogatopłytkowym (najczęściej objawów łysienia) oraz na pozbycie się problemu nadpotliwości czoła, pach i dłoni.

Nie tylko celebryci przychodzą do gabinetów medycyny estetycznej po pomoc – wielu panów chce wyglądać atrakcyjnie, gdyż widzi w tym szansę na poznanie kogoś interesującego oraz pragnie właściwie się prezentować przed swoimi współpracownikami/szefami/klientami. Troska o własny biznes i wizerunek – zarówno swój, jak i firmy – który budują odpowiednią prezencją, są dla nich najważniejsze.

Dane statystyczne
Nadal zdecydowanie więcej pań, niż panów trafia do gabinetów medycyny estetycznej – wedle przeprowadzonych w roku 2011 badań, kobiety stanowią aż 91% wszystkich klientów. Najczęściej na poprawę swojego wyglądu decydują się osoby pomiędzy 30 a 39 rokiem życia – czyli te, które zauważyły u siebie pierwsze objawy starzenia i pragną im jakoś przeciwdziałać. W przedziale wiekowym 35 – 44 dominują jednak panowie.

Rok 2014 był szczególnie dobry dla rozwoju polskiej medycyny estetycznej – zanotowała ona aż 15% wzrost zainteresowania w porównaniu z poprzednim rokiem. O popularności zabiegów niech świadczy fakt, że Polacy co roku przeznaczają na nie prawie miliard złotych!

Najdłużej działającą w Szczecinie (i całej północno – zachodniej Polsce) kliniką jest klinika medycyny estetycznej Aesthetic Med. Została założona w 1991 roku i dotychczas przeprowadzono w niej ponad 20 tysięcy zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej, takich jak: operacje plastyczne twarzy (m.in. lifting twarzy), operacje piersi (powiększanie piersi, korekta kształtu piersi) czy plastyka brzucha. Szczecińska klinika 2-krotnie wygrała rankingi i została najlepszą kliniką chirurgii plastycznej w Polsce.