Kto zostanie najlepszym piwowarem ze Szczecina?

Kto zostanie najlepszym piwowarem ze Szczecina?

Zazwyczaj te piwa, które są warzone domowym, kuchennym zaciszu są o wiele smaczniejsze niżeli te, które pochodzą z wielkich koncernów. Pub Cesky Film postanowił zorganizować konkurs dla wszystkich osób, które interesują się kultura picia piwa i od jakiegoś czasu kosztują piwo wśród swoich znajomych, poznając to co rusz nowe marki i rodzaje tego trunku. Odbył się już pierwszy półfinał Szczecińskiej Ligi Piwowarów, na której został wyłoniony pierwszy finalista.

Szczecińska Liga Piwowarów jest cyklem dziewięciu spotkań, podczas których zwykli, domowi piwowarzy są w stanie zaprezentować się szerszej publiczności, walcząc o głosy klientów, którzy aktualnie przebywają w pubie Cesky Film. 26 lutego 2015 roku odbył się pierwszy z półfinałów. Domowe piwa były rozlewane przez Macieje Dekerta, Michała Bartosika, Marcina Stefaniaka i to właśnie ten ostatni, mając jedynie o 4 głosy więcej przeszedł do finału.

Marcin Stefaniak, który współorganizował tę imprezę opowiada o tym jakie piwo było ważone:

Grodziskie to było takie bardzo lekkie piwo, o niskiej zawartości alkoholu, bardzo wysoko nagazowane, przez to nazywane czasami szampanem. Było także wędzone. My zrobiliśmy wariację. Ponieważ wciąż mamy zimę, zdecydowaliśmy się na trochę mocniejszą wersję tego piwa, ale jest również jasne, również wędzone.

Grodziskie wędzone

Mimo tego, iż impreza odbywała się niemalże w środku tygodnia to była w stanie ściągnąć do pubu naprawdę mnóstwo gości. Niektórzy wybrali się na bitwę niemalże przypadkiem, zaś inni doskonale zdawali sobie sprawę z tego gdzie się znajdują i co ich tak naprawdę czeka.

Jeden z klientów, Piotr znalazł się tam przez przypadek:

Przyznam, że przypadkowo trafiłem na tę imprezę i jestem miło zaskoczony, że taka uroczystość wśród szczecińskich piwowarów jest kultywowana. Słyszałem o takich spotkaniach, ale wcześniej nie miałem okazji wziąć udział w czymś takim. Jestem miło zaskoczony, bo przyjechali ze mną znajomi z innych miast.

Zaś klientka, Karolina twierdzi, iż osobiście jest związana z tym miejscem od pewnego czasu:

Jestem z tym lokalem związana od dłuższego czasu i pilnie śledzę ich imprezy, więc specjalnie się tutaj pojawiłam.

Wszyscy goście, którzy wzięli udział w próbowaniu domowych wyrobów piwnych jednogłośnie twierdzili, że byli naprawdę miło zaskoczeni tym jaką te piwa prezentują wysoką jakość.

Piotr twierdzi, że mimo tego, iż nie gustuje w tego typu piwach, to jednak zrobiły one na nim wrażenie:

To nie jest mój gust, bo piwa wędzone nie należą do ulubionych. Ale zaskoczyła mnie jakość, nie tylko samym smakiem, ale także barwą piwa.

Karolina zaś mówiła, iż miała problem z podjęciem decyzji:

Jestem zaskoczona, nie wiem jak zagłosować, wszystkie są tak pyszne. Poziom jest naprawdę wysoki, szczerze mówiąc gdybym kupiła je w sklepie, nie poznałabym, że są robione przez domowego piwowara.

Domowy piwowar czy wielkie koncerny?

Organizatorzy imprezy również twierdzą, że piwa zaprezentowane na tym wydarzeniu prezentowały naprawdę wysoki poziom. Tak na ten temat wypowiadał się Marcin Stefaniak:

Poziom jest dobry do genialnego, bo naprawdę były z dwa takie piwa w eliminacjach, które mogłyby spokojnie być sprzedawane na kranach i sprzedawałaby się znakomicie, bo były naprawdę świetne. Z drugiej strony nie było żadnego piwa, które nadałoby się do wylania.

Szczecińska Liga Piwowarów rozpoczęła swoją działalność pod koniec 2014 roku. Początkowo impreza nie wzbudzała zbytniego zainteresowania, jednakże wraz z kolejnymi takimi wydarzeniami zaczęło to rosnąć i zainteresowanie klientów i domowych piwowarów coraz to bardziej skłaniało się ku pubowi Cesky Film.

Marcin Stefaniak sam twierdzi, że początkowe zainteresowanie było naprawdę niewielkie:

Jak podzieliliśmy się pomysłem bitwy piwowarów, to było umiarkowane zainteresowanie tym, niektórych musieliśmy na siłę wciągać. Wystartowało ostatecznie 12 piwowarów, w tym jedna kobieta. A jak już zaczęliśmy rozgrywki, to ludzie pytali kiedy i jak można dołączyć. Takich głosów było bardzo dużo, więc myślę, że druga edycja ruszy na jesień.

Kiedy finały?

Na dzień dzisiejszy organizatorzy wyczekują jeszcze drugiego półfinału, zaś w maju odbywać się będzie finał. Wszelkie informacje na temat tego wydarzenia można znaleźć na stronie pubu Cesky Film, to właśnie tam znajdzie się wszelkiego rodzaju terminy oraz informacje. Na wczesną jesień planowana jest kolejna edycja tej imprezy, ponieważ jak się okazuje, jednak zainteresowanie wzrasta i na dzień dzisiejszy jest naprawdę spore.

Karolina, jedna z gości pubu, sama twierdzi, że jest to naprawdę warte uwagi wydarzenie:

Bitwa piwowarów to świetna sprawa, czegoś takiego w Szczecinie brakowało, może w końcu jakoś ruszy się piwna kultura w naszym mieście.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.