Kto policzy samochody w Szczecinie?

Kto policzy samochody w Szczecinie?

22 stycznia 2015 0 przez Karol

Region, do którego należy Szczecin będzie miał wyznaczonych przeszło 100 punktów, które będą służyły do pomiaru. Pierwsze liczenie samochodów w Szczecinie rozpoczyna się już dzisiaj.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już od 5 lata dokonuje badań związanychx z natężeniem ruchu na wszystkich drogach, którymi zarządza. Ten rok będzie rokiem, w którym odbędzie się tak spore liczenie pojazdów, jakie jeszcze nie miało miejsca.

Mateusz Grzeszczuk z GDKK, oddział w Szczecinie wypowiada się na temat tego jak to będzie wyglądało:

Pierwszy pomiar zostanie dokonany 22 stycznia od godziny 06:00 do 22:00, kolejne w wybranych dniach marca, maja, lipca, sierpnia, października i grudnia. Łącznie zostanie wykonanych 11 pomiarów, w tym 2 nocne. Wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR) będą znane w przyszłym roku.

Zespoły pomiarowe będą składały się od 2 do 4 osób i będą zajmować się liczeniem pojazdów, które przejeżdżają drogą i będą je dzielić na kilka różnych kategorii, takich jak:

  • Motocykle
  • Samochody osobowe
  • Lekkie samochody dostawcze
  • Samochody ciężarowe bez przyczep
  • Samochody ciężarowe z przyczepami, albo naczepami
  • Ciągniki rolnicze
  • Autobusy

Mateusz Grzeszczuk dodaje również co się stanie po tym, gdy wszystkie auta zostaną już dokładnie policzone:

Po dokonaniu wszystkich pomiarów dane te zostaną przeliczone przy użyciu wzorów matematycznych, dając średnie dobowe natężenie ruchu

Wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu, które zostaną zebrane będą służyć Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do tego, aby w przyszłości móc zaplanować w jakim kierunku powinna zostać rozwijana sieć drogowa oraz jakie decyzje związane z remontami i przebudową powinny być podjęte. Tego typu badania są tworzone z myślą o komforcie mieszkańców regionu, tak aby mogli dojeżdżać do pracy oraz w inne miejsca w sposób jak najbardziej komfortowy.