Kto jest klientem strategicznym Technopark Pomerania?

Kto jest klientem strategicznym Technopark Pomerania?

16 stycznia 2015 0 przez Karol

Wielkie przeprowadzanie ma się zacząć już w okresie lutego, jednak pierwsze firmy, które będą korzystać z powierzchni Technopark Pomerania mają wprowadzić się do nowej przestrzeni w okolicach marca. Aktualnie jest już miesiąc przed rozpoczęciem funkcjonowania Technoparku i wszystko prezentuje się naprawdę dobrze.

Tecnhopark Pomerania miał zostać otwarty w ostatnim kwartale 2014 roku, jednak już na lato każdy dobrze zdawał sobie sprawę z tego, że nie będzie to możliwe, aby zrealizować wszystkie prace związane z oddaniem nowych budynków do użytku przed zakończeniem roku. Powodem tego typu problemów jest zwyczajnie to, że pojawił się spory problem związany z odbiorem pomieszczeni rozdzielni głównej od dostawcy energii.

Katarzyna Witkowska, Menedżer Działu Rozwoju mówi o tym na jakim etapie aktualnie są:

W tej chwili jesteśmy po odbiorach przez Straż Pożarną i Sanepid, został już złożony wniosek o pozwolenie na użytkowanie, także czekamy na ostateczny odbiór przez inspektora nadzoru budowlanego, powinniśmy mieć tę decyzję ok. 23 stycznia.

Technopark startuje w marcu

Zanim nastąpi przeprowadzka musi nastąpić odbiór, dlatego też Technopark przeniesie się do nowych budynków już w lutym, zaś firmy dopiero w marcu. W obiekcie, w którym aktualnie funkcjonuje Technopark na jesieni tego roku zacznie funkcjonować tam niepubliczne przedszkole. Katarzyna Witkowska mówi o tym jak będzie wyglądało te przedszkole:

Będą dwie grupy przedszkolne. Pierwszeństwo jeśli chodzi o miejsca będą miały dzieci z firm, które pracują w Technoparku, natomiast jesteśmy otwarci i myślę, że będziemy rozmawiać także o takich nietypowych usługach na krótszy okres.

Warto zauważyć, że Technopark Pomerania stworzył ofertę, z której będą mogły skorzystać zarówno firmy doświadczone jak i te z o wiele mniejszym stażem. Ceny jakie trzeba będzie zapłacić za wynajem powierzchni będzie uzależniony od tego jaka jest firma oraz na jakim jest etapie funkcjonowania. Katarzyna Witkowska zapowiada, że każdy znajdzie tu coś dla siebie:

Jeśli chodzi o start-upy mamy program inkubacji, podpisujemy umowy z firmami na uczestnictwo w tym programie – umowy są dwuletnie, stawka rośnie co 6 miesięcy i kwoty zaczynają się od 33 zł za m kw, plus koszty eksploatacji. Jest oczywiście co-working, który ma swoją ofertę – firmy do 4 osób, również mogą pracować w tej przestrzeni. Natomiast pozostałe firmy, w zależności od typu mają inną ofertę. Preferujemy firmy technologiczne, innowacyjne, informatyczne. Firmy niebranżowe – mają mniej korzystne warunki.

Co poza samą powierzchnią?

Istotną kwestią jest również fakt, że Technopark zaoferuje znacznie więcej niżeli samą przestrzeń użytkową, ponieważ klienci, którzy będą korzystać z usług parku naukowego będą mogli zasięgnąć porady na naprawdę różne tematy. Katarzyna Witkowska opowiada jakie firmy mogą liczyć na pomoc:

Pomagamy – to oferta dla start-upów – znaleźć sponsora, pozyskać środki z Unii Europejskiej. Mamy także wsparcie marketingowe, czyli budowanie wizerunku firmy, PR-owe, układanie modelu sprzedaży usług czy produktów, usługi prawne, jest firma księgowa, z którą współpracujemy, która od tego roku poszerzy ofertę o doradztwo finansowe, czyli jak zarządzać finansami w firmie. I to co mamy na stałe, czyli takie całościowe wsparcie w zarządzaniu firmą. Część usług jest objęta umową, część nie, ale to i tak zawsze są stawki preferencyjne.

Kto wynajął przestrzeń?

Zanim zacznie się przeprowadzka minie jeszcze około miesiąca, jednak Katarzyna Witkowska jest już w stanie powiedzieć, ze 85% przestrzeni zostało zarezerwowanej. Ponadto wiadomym jest, że z usług Technoparku będzie korzystała jedna znacznie większa firma. Na razie jednak nie za bardzo wiadomo jaka. Zapewne będzie można się tego dowiedzieć w najbliższym czasie. Katarzyna Witkowska mówi jak to wygląda z perspektywy parku naukowego:

Od początku zakładaliśmy, że będziemy mieli jednego, dwóch lokatorów strategicznych, natomiast reszta przestrzeni będzie przeznaczona dla mniejszych firm. I mam taką jedną dużą firmę, która będzie u nas działała, ale dopóki nie uzgodnimy, że to jest ten moment, w którym możemy zdradzić nazwę naszego lokatora, to nie będziemy tego robić.

Sam Technopark Pomerania zacznie prężnie funkcjonować w nowych obiektach dopiero w marcu. Jest to jednak taka okazja, że postanowiono przygotować naprawdę huczne otwarcie, a podczas niego będzie można zobaczyć takie atrakcje jak konferencja, wernisaż, photo day oraz posłuchać muzyki, ponieważ odbędzie się koncert.

Czym jest Technopark?

Trzy nowe budynki Technoparku Pomerania będą posiadały przestrzenie biurowe, co-workingowe i warsztatowe, które są w głównej mierze tworzone z myślą o organizacjach pozarządowych, centrach danych i restauracjach. Katarzyna Witkowska tłumaczy jak to zostanie rozplanowane:

W ostatnim budynku będzie centrum danych, który pozwoli nam na rozszerzenie naszej oferty jeśli chodzi o przechowywanie danych elektronicznych i uruchomienie nowych usług – co też będzie się działo jeszcze na przestrzeni tego roku.

Technopark znajduje się przy ulicy Niemierzyńskiej. Łączna przestrzeń użytkowa wszystkich budynków wynosi 11 tysięcy metrów kwadratowych, z czego 6 tysięcy metrów kwadratowych to przestrzeń biurowa. Sala konferencyjna o największej powierzchni wynosić będzie około 200 metrów kwadratowych. Całkowity kosz tej inwestycji to 100 milionów złotych, z czego 30 milionów złotych pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.

0 0 votes
Daj ocenę