Kolekcja dzieł sztuki Pomorskiej zmieniła swoją lokalizacje

Kolekcja dzieł sztuki Pomorskiej zmieniła swoją lokalizacje

29 marca 2015 0 przez Karol

Muzeum Narodowe w Szczecinie będzie posiadało już od kwietnia w swoich zbiorach eksponaty pochodzące ze sztuki pomorskiej. Jest to początkowa faza, w której to tworzy się Muzeum Sztuki Dawnej. Kolekcja sztuki dawnej zaczęła się tworzyć w latach dwudziestych XX wieku. Początkowo prezentowało ją Muzeum Miejskie, jednak jak widać ulegnie to zmianie.

Ze względu na długoterminowa plany modernizacji i reorganizacji wystaw Muzeum Narodowego w Szczecinie, w lutym 2015 roku postanowiono zamknąć ekspozycje, która była poświęcona pomorskiej sztuce, a historia tych dzieł dotyczy jeszcze okresu przedwojennego. Te niezwykle wartościowe obiekty już na stałe opuściły gmach Galerii Sztuki Dawnej, która znajduje się przy ulicy Staromłyńskiej 27, tylko po to, aby móc później całkowicie odmienione zagościć na wielu ekspozycjach w Gmachu Głównym Muzeum w Magazynie Sztuki Dawnej.

W kwietniu 2015 roku magazyn zostanie otworzony dla szerszej publiczności, dzięki czemu każdy będzie w stanie obejrzeć najbardziej istotne eksponaty pochodzące z kolekcji sztuki pomorskiej. W tym miejscu będzie można znaleźć rzeźby oraz obrazy, które powstawały na przestrzeni setek lat i dotyczą one w głównej mierze sztuki kościelnej, a dokładniej to dwóch kultur wyznaniowych, czyli protestanckiej i katolickiej.

Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowe w Szczecinie twierdzi, że ilość eksponatów jest naprawdę bardzo duża:

Eksponatów jest sporo, wszystkie docelowo znajdą się tutaj. Mamy największy zbiór sztuki pomorskiej na świecie. Odwiedzający mogli oglądać tylko część eksponatów. Docelowo powstanie tu Magazyn Sztuki Dawnej.

Dzięki tego typu ekspozycji w formie magazynowej można otrzymać niezwykle wartościową okazję do tego, aby obejrzeć bardzo dużo dzieł tego typu w dosyć mało typowej aranżacji i do tego podejść do nich naprawdę bardzo blisko. Część z nich jak chociażby Krucyfiks ze Sławna czy też Pasja Chociwelska były umieszczone przez ten cały czas na wysokości kilku metrów, więc dokładne przyjrzenie się im było niemożliwe.

Aby powiększyć przestrzeń wystawienniczą Muzeum Narodowe w Szczecinie ma w swoich planach przeniesienie zabytkowych łodzi rybackich z Gmachu Głównego na teren Starej Rzeźni. Dzięki temu będzie można o wiele lepiej rozlokować inne eksponaty.