Kiedy Dom Towary Posejdon zostanie odnowiony?

Kiedy Dom Towary Posejdon zostanie odnowiony?

15 stycznia 2015 0 przez Karol

Szczecińska spółka Porto oraz Miasto Szczecin doszły do porozumienia i postanowiły podpisać list intencyjny dotyczący Domu Towarowego Posejdon, który zapewne niektórym znany jest jako DT Centrum.

Przez wiele lat nieruchomość należała do warszawskiej spółki Centrum Development& Investments Polska, jednak na szczęście to uległo zmianie i teraz należy ona do spółki ze Szczecina, czyli Porto, a ta spółka jest własnością firmy budowlanej Calbud, która jest znanym i szanowanym szczecińskim przedsiębiorstwem w Polsce oraz w innych krajach.

Jacek Gackowski, wiceprezes Calbudu stara się zbytnio nie wychodzić w przyszłość i podchodzi do inwestycji z dystansem:

Na razie trudno powiedzieć, jaki kształt przyjmie budynek. Nie wiemy, jakie są oczekiwania w tej mierze miasta. Przed nami rozmowy z magistratem. Jedno jest pewne, terminów na pewno dotrzymamy.

Nieruchomość jest położona przy takich ulicach jak Partyzantów oraz Kaszubska i przy Bramie Portowej. List intencyjny został parafowany przez pełnomocnika miasta, czyli wiceprezydenta Mariusz Kądzioła, zaś od strony firmy Porto przez Marcina Woźniaka i Annę Węgrzyniak.

Jakby nie patrzeć może być to naprawdę spora zmiana i istnieje szansa, że przyniesie to wreszcie oczekiwane rezultaty. Sam Posejdon już przed wojną pełnił funkcję handlowo-usługową niczym współczesne Centra Handlowe. Niestety budynek nie miał zbyt dużo szczęścia do inwestorów, ponieważ już 6 lat temu miały ruszyć prace związane z jego przebudową. W 2009 roku miasto zgodziło się podpisać akt notarialny ze spółką z Warszawy i miała nastąpić wtedy naprawdę wielka zmiana, jednak w perspektywie czasu nic się nie zmieniło. Teren oraz obiekt budowlany zostały przekazany wtedy spółce celowej, czyli Posejdon Development. Spółka poprzez podpisanie umowy zobowiązała się do tego, że wybuduje całkowicie nowy dom towarowy i zajmie jej to 4 lata, czyli skończy 27 stycznia 2013 roku. Całość miała liczyć łącznie 9 pięter, ponieważ nowy budynek nie miał kolidować ze starym obiektem, a jedynie go rozbudować.

Tomasz Klek z biura prasowego magistratu informuje o tym jak wyglądał przekazanie spółki do rąk Porto:

Dokument został podpisany ze względu na zamiar nabycia przez spółkę Porto od obecnego użytkownika wieczystego, spółki Posejdon Development, prawa użytkowania wieczystego nieruchomości. W styczniu 2013 roku upłynął termin zabudowy działek, w związku z tym Posejdon Development zapłacił na rzecz gminy karę umowną w wysokości 1 mln złotych.

Nowa umowa, która została nawiązana ze spółką Porto zawiera zapis, który dotyczy terminu zagospodarowania, jednak nie może być on późniejszy niżeli 31 marca 2019 roku. Zostały również opisane wstępne plany, które muszą zostać zrealizowane przez spółkę. Tomasz Klek wyjaśnia jak to ma wyglądać:

Chodzi o zagospodarowanie nieruchomości zabudową biurowo – handlowo – usługowo – mieszkalną w oparciu o zapisy obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum – Brama Portowa”

Jeżeli spółka Porto będzie chciała ustalić nowy termin zabudowy będzie musiała wnieść do miasta kwotę w wysokości 1.213,7 tysiąca złotych. W przypadku, gdyby jednak okazało się, że firma nie wywiązuje się z umowy i mimo terminu budowa cały czas trwa to spółka wtedy zostanie ukarana sumą o wartości jednego miliona złotych. Widząc, że jednak miasto zdecydowało się na takie zabezpieczenia raczej można być spokojnym i czekać, aż wreszcie Posejdon ożyje na nowo.