Jak znaleźć pracę w Szczecinie?

Jak znaleźć pracę w Szczecinie?

10 marca 2015 0 przez Karol

Masa błędów w CV, niezbyt pomysłowa realizacja i przecenianie swoich umiejętność to częste powody, które utrudniają ludziom wejście na rynek pracy. Szczecinianie popełniają masę błędów i w większości to nie daje im możliwości zarobienia pieniędzy.

Tysiące rozesłanych CV, dziesiątki, które zostały wręczone osobiście, a odpowiedzi jest tylko kilka. Innego rodzaju warunki niżeli podane w ofercie, branża, która nie jest zgodna z wykształceniem, niska płaca i umowa cywilnoprawna. W takie właśnie sposób kończy bardzo dużo osób, które poszukują pracy dla siebie, a to tak naprawdę powoduje, że mimo pewnego doświadczenia, wyższego wykształcenia i całkowitej dyspozycyjności mieszkańcy Szczecina nie są w stanie uzyskać odpowiedniego zatrudnienia?

Jakie błędy są najczęściej popełniane?

Paulina Kowalska, redaktor naczelna czasopisma naukowego twierdzi, że otrzymuje bardzo dużo różnego rodzaju życiorysów:

W trakcie rekrutacji otrzymuję kilkaset różnych życiorysów. Kiedy potrzebuje pracownika biurowego, liczy się dla mnie jakość i rzetelność wykonywanych przez niego zadań. Jeżeli mail z jego zgłoszeniem nie zawiera tytułu, załączniki nie są podpisane albo zwyczajnie się nie uruchamiają, na wstępie takie zgłoszenie odpada. Kolejne elementy, to poprawność ortograficzna i zdjęcie. Nie jest ono obowiązkowe, ale jak widzę czyjeś seflie, nie wiem, co o tym myśleć. I najważniejsze, czyli doświadczenie. Nie ma sensu podawanie informacji o ukończonym kursie stylizacji paznokci, kiedy staramy się o pracę w dziale sprzedaży.

Zdając sobie sprawę z tego jak prezentują się mniej więcej wymogi prawidłowo wykonanego CV warto poszukać czy nie znajdzie się tam błędów interpunkcyjnych. Skupcie się na tym jak zostało opisane Wasze doświadczenie i czy nazwa wykonanego stanowiska naprawdę określa to w jaki sposób wykonywana była Wasza praca. Jeżeli jest z tym problem to istnieje szansa, że Wasze CV wprowadza osobę rekrutującą w błąd.

Ogłoszenia, które zamieszczane są na internetowych stronach nierzadko są dublowane. Niejednokrotnie ludziom zdarzają się takie sytuacje, że kilka razy wysyłają oni swoje CV do tej samej firmy, a jest to kolejny błąd, którego warto unikać. Jeśli dana firma nie odpowiedziała na Waszą aplikację to zapewne dlatego, że nie spełniliście określonych wymów, albo rekrutacja jeszcze się nie skończyła.

Rozmowa kwalifikacyjna

Joanna Wróbel, właścicielka sklepu z odzieżą opowiada jak powinna wyglądać rozmowa:

To oczywiste, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej każdy jest otwarty i stara się zaprezentować z najlepszej strony. Takie osoby zwykle nie podważają warunków pracy i nie zadają istotnych pytań. Racjonalne myślenie zanika. Wbrew pozorom praca sprzedawcy jest wymagająca, pełna dyspozycyjność w niedogodnych godzinach, pięć dni w tygodniu. Dużo ludzi zderza się z rzeczywistością i rezygnuje po kilku dniach.

Zrobienie pierwszego dobrego wrażenia na pracodawcy jest dla wielu pracowników czymś niezwykle istotnym, jednak bardzo często ludzie zapominają pytać swojego pracodawcy o fundamentalne kwestie. Trzeba mieć świadomość tego, że pracodawca nie zatrudnia Was dlatego, że taką ma łaskę, ale dlatego, że jesteście osobami, które najlepiej się do tejże pracy nadają.

Generalizacja czy pechowość

Ireneusz Marzoch, dyrektor agencji zatrudnienia twierdzi, że bardzo dużo młodych osób nie jest w stanie spełnić wielu podstawowych oczekiwań:

Po pierwsze osoba 20-letnia nie jest osobą stabilną. Do tego dochodzą źle sprecyzowane cele zawodowe i umiejętności. Osoba poszukująca pracy może nie mieć odpowiedniego wykształcenia lub nie chcieć dokształcić się w danym kierunku. Musimy pamiętać, że czytając ogłoszenie, to nam się wydaje, że jesteśmy odpowiednią osobą na dane stanowisko. Możemy się przecenić.

Z jednej strony jest to prawda, ale z drugiej jakby nie patrzeć to swoiste generalizowanie, gdyż nie każdy młody człowiek taki jest. Wystarczy wspomnieć tutaj o kilku młodych milionerach, czy miliarderach. Jakby nie patrzeć tego typu osoby przecież były w stanie rozwinąć skrzydła, mimo młodego wieku. Dlatego niestety, ale trzeba liczyć się z tym, że nierzadko młodzi ludzie są traktowani zwyczajnie z góry.