Jak uzdrowić szkoły z Pomorza Zachodniego?

Jak uzdrowić szkoły z Pomorza Zachodniego?

16 kwietnia 2015 0 przez Karol

Uczniowie ze szkół podstawowych porozmieszczanych na terenie województwa zachodniopomorskiego postanowili, że odpowiedzą na pytanie:

W jaki sposób dokonać tego, aby szkoły były zdrowsze?

Jest to pytanie, na które uczniowie odpowiadają w ramach konkursu „Pogoń za zdrowiem z Asprodem”.

W zasadzie dotyczy to wszystko jednego, ale niezwykle istotnego celu. Sednem tego jest fakt, aby najmłodsze dzieci nauczyły się tego, że aktywność fizyczna oraz zdrowy tryb życia są niezwykle istotne. Dlatego też sportowcy, którzy są profesjonalistami i to udowadniają są wręcz idealnym przykładem do tego.

Skłony, podskoki i przysiady. Masa autografów, zabawy i niezapomnianych chwil, a przy tym masa niezwykle wartościowych informacji, którą dzieci mogły chłonąć w sposób naprawdę przystępny, a to wszystko pod okiem piłkarzy Pogoni Szczecin. Tak właśnie spędzali czas uczniowie jednej klasy z Zespołu Szkół Salezjańskich w Szczecinie, którzy zdecydowali się jako pierwsi zgłosić swój pomysł na to co zrobić, aby szkoła była zdrowsza, w konkursie, który został zorganizowany przez firmę Asprod.

Zespół Szkół Salezjańskich w Szczecinie ugościł w swoich progach piłkarzy Pogoni Szczecin, czyli Sebastiana Rudola, Michała Walskiego i Łukasza Zwolińskiego. Troje piłkarzy bardzo dobrze sprawdzało się jako tymczasowi nauczyciele i dbali o to, aby cały czas przykuwać zainteresowanie najmłodszych. Michał Walski zyskał największe zainteresowane młodych uczniów, ponieważ zebrało się wokół niego naprawdę liczne grono fanów, a on niesamowicie miło spędzał czas w ich towarzystwie.

Lekcje postanowiono podzielić na dwie części, pierwsza dotyczyła spotkania z dietetykiem, a druga z zawodnikami Pogoni. Dzieci nie mogły powstrzymać entuzjazmu, gdy zauważyły piłkarzy. Zdjęcia, rozmowy, zabawa i masa autografów. Ponadto w przerwie, która odbyła się pomiędzy zajęciami dzieci zajadały się smacznym i zdrowym śniadaniem, które wcześniej na spotkaniu z dietetykiem same sobie przygotowały. Jest to pierwsza lekcja, a w planach jest znacznie więcej.

Iwona Przystupa z piekarni z Asprod twierdzi, że taka forma nauki jest niezwykła dla dzieci:

Nauka w formie zabawy, to coś, co dzieci lubią najbardziej. Dlatego też zdecydowaliśmy, aby jedną z wielu nagród, które można otrzymać w naszym konkursie, były takie nietypowe lekcje, połączenie ruchu z informacjami i ciekawostkami na temat diety oraz żywienia.

Jak się okazało zawodnicy Pogoni Szczecin świetnie wypadli w roli przykładów, a to dlatego, że jako sportowcy sami muszą dbać o zdrowie, a dodatkowo niezwykła popularność pośród najmłodszych jest w stanie zaowocować niesamowitymi rezultatami. W momencie, gdy dzieci będą czerpały informacje od takich osób to będą w stanie o wiele lepiej to wszystko przyswoić.

Chociaż już pierwsze lekcje się odbyły to jednak nie jest to koniec konkursu. Każda szkoła podstawowa, która jest zainteresowania wzięciem udziału w konkursie może zgłosić swoją kandydaturę do 30 kwietnia. Ponadto wszystkie drużyny, które zostaną zgłoszone mogą również wygrać nagrodę w postaci 5000, 3000 czy 2000 złotych, które zostaną przeznaczone na cele szkolne. Dodatkowo do wygrania są bilety na mecze Pogoni Szczecin i naprawdę masa innych upominków.

Iwona Przystupa z piekarni Asprod twierdzi, że problem z wagą u dzieci jest naprawdę spory:

Nadwaga i otyłość wśród najmłodszych to coraz większy problem, który według statystyk dotyczy już co piątego dziecka w Polsce. Również w naszym województwie coraz częściej mówi się o złych nawykach żywieniowych i malejącej aktywności fizycznej wśród dzieci. Postanowiliśmy przeciwdziałać niezdrowemu i nieodpowiedzialnemu podchodzeniu do żywienia i wesprzeć edukację prozdrowotną w tym zakresie. Akcja skierowana jest do dzieci, bo to właśnie w najmłodszych latach kształtowane są nawyki żywieniowe. Dzieci wdzięcznie przyjmują taką wiedzę i bardzo szybko się uczą, a na dodatek często mają wpływ na to, co ich najbliżsi kładą na swoich talerzach. Mamy więc nadzieję, że cała akcja przyczyni się do bardziej świadomego komponowania jadłospisu przez dużych i małych mieszkańców naszego województwa.